Ha igazán egyszerűen gondozható, gyönyörű virágokra vágysz, akkor ne késlekedj! Most vesd el ennek a négy gyönyörű virágnak a magját és jövőre virágba borul a kerted, vagy a balkonládád!
A szarkaláb nagyon hosszú ideig díszíti a kerted
Ne maradj le, hiszen a július az utolsó hónap, amikor még elvetheted a szarkaláb magjait. A szarkalábat nemcsak mi szeretjük, de a méhek is, ezért érdemes belőle minél többet vetni a kertbe. Ráadásul a szarkaláb az egyik legszebb évelő, amelyik nem csak a kertet díszítheti, de vágott virágként, csokrokba kötve is megállja a helyét.
Telt és szimpla virágú fajtáit is termeszthetjük ennek a 100-150 cm magas növénynek. Virágzata tömött fürt, sokszor 60-70 cm hosszú is lehet, és kék, fehér, rózsaszín, sőt liláspiros árnyalatokban ragyoghatja be a kerted.
A tövek akár 8 évig is benne hagyhatók a talajban, ugyanis bokrot tudnak növeszteni magukból. A szarkaláb ráadásul kétszer is virágzik, először júniusban, másodszor pedig szeptemberben örvendeztet meg minket gyönyörű virágaival. A legjobban a hűvös, csapadékos klímát kedveli, ezért öntözzük rendszeresen. Azért is fontos, hogy ügyeljünk a vízellátására, mert ha kiszárad, könnyen legyengül és sokkal hamarabb támadják meg a betegségek, például a lisztharmat is.
A szeptemberi virágzását követően vágjuk vissza tőből a szárakat, így gyorsan új hajtásokat fog hozni. Ügyeljünk rá, hogy a szarkaláb számára szélvédett helyet válasszunk a kertünkben, ahol kellő mennyiségű fény éri, azonban tűző napfénynek ne tegyük ki.
Ettől a virágtól tátva marad a szád
Ha igazán szép, erős és hosszú szárú virágokat szeretnénk, most vessük el a tátika magjait. A tél ellen mindenképp védjük takarással, és ha kellően egészségesek és erősek a palánták, könnyedén át fogják vészelni a hideg hónapokat.
Az oroszlánszáj, vagy ismertebb nevén a tátika, a mediterrán vidékekről származó virág. Mind a színében, mind a méretében igazán változatos, ráadásul kevés törődéssel is beéri, így nem véletlenül vált a kiskertek egyik kedvenc dísznövényévé. Gyerekként sokat játszottunk vele, hiszen nem véletlenül kapta a tátika nevet, felnőttként pedig öröm ránézni.
Leggyakoribbak a félmagas, 80 cm körüli magasságot elérő fajták, azonban válogathatunk a futó tátikák és a törpe tátikák között is. A tátika májustól egészen szeptemberig virágzik. Nagyon kedveli a napos területeket, így a kert ezen részét válasszuk ki számára. Átlagos a vízigénye, azonban a szárazabb időszakokban meg fogja hálálni, ha öntözzük. A talaj tekintetében sem válogatós, de szereti a jó vízáteresztő képességű talajt. A pangó vizet nem viseli el, így ettől kíméljük meg.
Amennyiben azt szeretnénk, hogy folyamatosan hozza virágait, az elszáradtakat rögtön távolítsuk el, így minden energiáját az újak meghozatalára tudja fordítani.
Ennek a virágnak nemcsak a neve szép
A százszorszép nem véletlenül kapta ezt a nevet, hiszen igazán gyönyörű virág. A kerti százszorszép a fészkesek családjába tartozik, és Európában és Kis-Ázsiában őshonos. Ez a cseppnyi kis virág világszerte igazán népszerű. A franciák húsvétkának hívják, a németek pedig „libavirág" néven említik, ami arra utal, hogy gyakran nyílik libalegelőkön. Angol neve „a nappal szeme", mely nevet azért kapta, mert estére becsukja sárga virágait.
A százszorszép lágyszárú, évelő növény, de kétnyári növényként termesztik, azaz az egyik évben vetik, a másik évben nyílik. Virágai leginkább fehér, rózsaszín és sárga színekben nyílnak, és 15 és 40 cm közötti lehet a magasságuk. Egészen júniusig virágzik. Kedveli a napos, félárnyékos helyet, a szárazságot viszont nehezen viseli, így fontos, hogy rendszeresen öntözzük. Kéthetente szükséges tápanyaghoz juttatni, elnyílt virágait pedig érdemes eltávolítani.
Csodálatos lesz a kerted nefelejcsekkel. Fotó: Shutterstock
Az évelő fajtákat tőosztással szaporíthatjuk tavasszal vagy ősszel, míg a kétnyári fajtákat magvetéssel szaporítjuk. A magokat június, július hónapban kell elvetni, és nem szabad betakarni, mert fényre csíráznak. A földjét azonban mindig tartsuk nedvesen. 6-8 nap múlva kelnek ki a magok, majd 3-4 hét múlva válnak elültethetővé a növények.
Legyen örök emlék a kertedben
De ne feledkezzünk meg a kék nefelejcsről sem. Nem is hagyná, hiszen ismerjük a mondást, "Kék nefelejcs, el ne felejts!" Sokszor mondta ezt a nagymamám, akinek kedvence volt ez a gyönyörű kis virág. Nem véletlen, hogy sokakat megihletett és szívesen látják a kertjükben, hiszen amellett, hogy szép, nagyon egyszerűen gondozható is.
Kétéves növény, amely az első évben kihajt, de virágot csak a második évben hoz. A nefelejcs bokros növekedésű, magassága 25 cm körüli. Április végétől május végéig virágzik. A legismertebb a kék változata, de lehetnek fehér, vagy rózsaszín virágai is. A nefelejcs önvetéssel szaporodik, mivel a növények virágzásuk után elhalnak, és elszórt magjaikból új növények hajtanak ki. Azonban mi magunk júliusban gondoskodhatunk arról, hogy a kertünk jövőre csodás nefelejcsekkel kápráztasson el minket.
A nefelejcs a félárnyékos helyet kedveli, az erős napsütés hatására ugyanis gyorsan elnyílnak a virágai. A nyirkos, tápanyagban gazdag talajt igényli, ezért ültetés előtt érdemes komposztot keverni a földjébe. A nefelejcs számára fontos a kellő mennyiségű víz, ezért rendszeresen kell öntözni. Azonban ügyeljünk rá, hogy a növény ne legyen vizes, hanem csak a talaját locsoljuk.
Ha magról szeretnénk szaporítani, július végén vagy augusztus elején érdemes elszórni a magokat. A növényeket azonban télen takarjuk be a fagyok ellen. Az első évben csak leveleket növeszt, de a második évben már csodás virágszőnyeggel ajándékoz meg minket.
Ne felejtsük el tehát júliusban a szemünket a virágágyásra vetni, hogy a mostani vetéssel biztosítsuk a gyönyörű virágokat jövőre is.