A nyár második felére sok balkonon és teraszon megfogyatkoznak a virágok. Az intenzív napsütés, a hosszan tartó hőség és a gyorsan kiszáradó virágládák komoly kihívást jelentenek még a gondosan ápolt növények számára is. Szerencsére augusztusban sem késő új életet vinni a balkonra: számos olyan dísznövény és edényes faj létezik, amely jól viseli a forró időjárást, és még hosszú heteken át díszítheti otthonunkat.

Miért pusztulnak el a balkonládák növényei?

A virágládákba és cserepekbe ültetett növények jóval nehezebb körülmények között fejlődnek, mint szabadföldi társaik. A kisebb földmennyiség gyorsabban felmelegszik, hamar kiszárad, ráadásul a növények gyökerei is korlátozott helyen fejlődhetnek. Az épületek falai tovább fokozzák a hőséget, miközben a természetes árnyékolás és a talaj hűtő hatása is hiányzik.

Nem meglepő tehát, hogy augusztusra sok balkonládában egyes növények már cserére szorulnak. Ilyenkor azonban érdemes olyan fajokat választani, amelyek jól alkalmazkodnak a nyári forrósághoz.

Muskátli: továbbra is megbízható választás

A muskátli (Pelargonium) továbbra is az egyik legkedveltebb balkonnövény. Nem véletlenül, hiszen megfelelő gondozás mellett még a nyár végén is gazdagon virágzik. Fontos azonban tudni, hogy a muskátli tápanyagigényes növény. Ahhoz, hogy folyamatosan új virágokat hozzon, hetente érdemes tápoldattal támogatni fejlődését.

A nyári hőségben a rendszeres öntözés sem maradhat el. A legjobb, ha ezt a kora reggeli vagy esti órákban végezzük, amikor a víz nem párolog el pillanatok alatt, és a növény is hatékonyabban tudja hasznosítani.

balkon

A muskátli (Pelargonium) továbbra is az egyik legkedveltebb balkonnövény – Fotó: pexels.com

Az illatos kakassarkantyú szinte gondozás nélkül is jól fejlődik

Az illatos kakassarkantyú (Plectranthus coleoides), amelyet sokan szúnyogűző növényként is ismernek, kiváló választás lehet a nyári balkonra. Jól viseli a tűző napsütést, a magas hőmérsékletet és a szárazabb időszakokat is. Különösebb ápolást nem igényel, ugyanakkor gyors növekedésével látványosan kitölti a balkonládákat.

Lecsüngő hajtásai különösen dekoratívak, ezért érdemes hagyni, hogy szabadon átbukjanak a virágládák szélén. Tápanyag-utánpótlásra csak ritkán van szüksége, viszont a túlöntözést célszerű kerülni.

A fűszernövények egyszerre szépek és hasznosak

Augusztusban a balkonládák újranépesítésére a különféle fűszernövények is kiváló lehetőséget kínálnak.

Kisebb cserepekben és balkonládákban is jól fejlődik többek között:

  • kakukkfű (Thymus vulgaris),

  • borsikafű vagy csombor (Satureja hortensis),

  • bazsalikom (Ocimum basilicum),

  • rozmaring (Salvia rosmarinus),

  • indiai citromfű (Cymbopogon flexuosus),

  • metélőhagyma (Allium schoenoprasum).

Ezek a növények nemcsak kellemes látványt nyújtanak, hanem folyamatosan felhasználhatók a konyhában is. Jó minőségű virágföldben egészen az őszi kiültetésig szépen fejlődnek.

Később a kertben is hasznukat vehetjük

A balkonládákba ültetett fűszernövények jelentős része ősszel átkerülhet a kertbe. A bazsalikom ugyan nem télálló, de világos helyen, lakásban is tovább nevelhető. A kakukkfű, a rozmaring, a csombor és a metélőhagyma viszont megfelelő körülmények között sikeresen átültethető a szabadföldbe.

Számos fűszernövény ráadásul hasznos társnövényként is szolgálhat, hiszen illóanyagaikkal hozzájárulhatnak egyes kártevők távoltartásához, miközben a beporzó rovarokat is vonzzák.

Dorottyavirág: színes megoldás a napsütötte balkonra

A Dorottyavirág (Dorotheanthus bellidiformis) Dél-Afrikából származó egynyári dísznövény, amely kiválóan alkalmazkodik a forró, napos fekvésekhez. Pozsgás levelei jól tárolják a vizet, virágai pedig napsütés hatására nyílnak ki, és számos élénk színben pompáznak. Bár jól tűri a meleget, a tartós kiszáradást nem viseli jól, ezért a virágföld nedvességét rendszeresen ellenőrizni kell.

balkon

A Dorottyavirág (Dorotheanthus bellidiformis) Dél-Afrikából származó egynyári dísznövény, amely kiválóan alkalmazkodik a forró, napos fekvésekhez – Fotó: pexels.com

Balkon aranya: sok virág rendszeres gondozással

A balkon aranya (Bidens ferulifolia) szintén kiváló választás lehet augusztusban. A bőséges virágzáshoz két dologra különösen oda kell figyelni: a rendszeres öntözésre és a kéthetente elvégzett tápanyag-utánpótlásra. Előnye, hogy az elnyílt virágokat általában nem szükséges eltávolítani, a növény magától is folyamatosan új virágokat nevel.

Pompás kutyatej: szárazságtűrő, de óvatosan bánjunk vele

A Madagaszkárról származó pompás kutyatej (Euphorbia milii) kiválóan viseli a napsütést és a magas hőmérsékletet.

A növény jól tűri a szárazabb időszakokat, ugyanakkor a rendszeres, mérsékelt öntözést meghálálja. Gyökerei érzékenyek a pangó vízre, ezért túlöntözni semmiképpen sem szabad. Fontos tudni, hogy minden része mérgező, ezért kisgyermekek és háziállatok közelében fokozott elővigyázatosság szükséges.

balkon

A Madagaszkárról származó pompás kutyatej (Euphorbia milii) kiválóan viseli a napsütést és a magas hőmérsékletet – Fotó: pexels.com

Mediterrán növények a forró teraszokra

A nagyobb dézsákban nevelt mediterrán fajok különösen jól érzik magukat a nyári hőségben.

A leander (Nerium oleander), az olívafa (Olea europaea) és a különböző citrusfélék kiválóan alkalmazkodnak a napsütéses környezethez. Ezek a növények sem kedvelik a túlöntözést, ugyanakkor megfelelő vízellátás mellett hosszú időn keresztül díszítik a teraszt.

Nagyobb edényben társnövényekkel együtt is jól nevelhetők.

A tiszafa meglepően jól érzi magát cserépben

Kevésbé ismert, hogy a tiszafa (Taxus baccata) megfelelő méretű edényben is eredményesen nevelhető.

Rendszeres, de visszafogott öntözés mellett egészséges, tömött lombot fejleszt, és egész évben mutatós dísze lehet a terasznak.

Ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, hogy a tiszafa minden része mérgező. Ha gyermek vagy háziállat is él a családban, különösen fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a növényt ne érintsék meg, illetve annak részeit semmiképpen ne fogyasszák el.

A megfelelő növényválasztás a siker kulcsa

Ha a nyári hőség miatt kiürültek a balkonládák, augusztusban még mindig számos lehetőség kínálkozik az újratelepítésre. A meleg- és szárazságtűrő dísznövények, a fűszernövények, valamint a mediterrán fajok megfelelő gondozás mellett egészen őszig színes és látványos díszei lehetnek a terasznak vagy az erkélynek.

Forrás: egy.hu
Indexkép: pexels.com