Eljött a tél végi metszés ideje! De vajon mindegy, melyik gyümölcsfát mikor vágod vissza? Egyáltalán nem! Ha helyesen választod meg a sorrendet, a fák hálásak lesznek, és a termés is bőségesebb lehet – ráadásul a fagy- és fertőzéskockázatot is jelentősen csökkentheted. Nézzük, hogyan érdemes belevágni!

Miért fontos a metszési sorrend?

A tél végi metszés célja, hogy serkentsük a fák növekedését, formázzuk a koronát, és egészségesebb, ellenállóbb gyümölcsöst neveljünk. Azonban nem minden fa viseli ugyanúgy a hideget és a metszés utáni nyitott sebeket. Ha túl korán vagy rossz időben vágod vissza, könnyen meglephet a fagy vagy a gombás fertőzés!


Melyik fát mikor érdemes metszeni?

1. Alma és körte: Ezek a gyümölcsfák bírják a hideget, így a metszést is korábban kezdheted. Általában február végén, március elején már bátran nekieshetsz. Ha azonban erős mínuszok vannak, várj egy kicsit!

2. Csonthéjasok (szilva, barack, meggy, cseresznye): Ezek érzékenyebbek a fagykárra, ezért később metszd őket, amikor már enyhébb az idő – március közepe, vége a legalkalmasabb. A barack különösen hálás lesz, ha csak a fagyok elmúltával nyúlsz hozzá!

3. Dió: A dió metszésével is érdemes kivárni, ugyanis a sebek lassan gyógyulnak, és könnyen fertőződhetnek. Csak a tavasz közeledtével, szinte rügyfakadás előtt vágj bele!

4. Bogyósok (ribizli, egres, málna): Ezeket szintén később, március végén, április elején célszerű metszeni, amikor már tényleg tavasz van.


metszes

Fotó: Shutterstock

Praktikus tippek a sikeres metszéshez

  • Mindig éles, tiszta metszőollót használj! Így kisebb a fertőzés esélye.
  • Fagyos időben ne metssz! A friss sebek könnyen károsodnak.
  • Vágd vissza a beteg, sérült ágakat elsőként! Ezek jelentik a legnagyobb fertőzési gócot.
  • A metszés után sebfestékkel kezeld a nagyobb vágásokat! Ez extra védelmet nyújt.

Összegzés

A tél végi metszés nem csak arról szól, hogy formára igazítsuk a fákat. A sorrend és az időzítés kulcsfontosságú: ha jól csinálod, egészségesebb, termőképesebb gyümölcsöst kapsz, ráadásul a fák is könnyebben vészelik át a tavaszi kihívásokat. Ne kapkodj, de ne is késlekedj – és idén a metszés is öröm lesz!

Indexkép: Shutterstock