A te kertedet is sok muskátli díszíti? Kevés szebb látvány van, mint a virágokkal teli muskátli. Ráadásul nemcsak szép, de még a szúnyogokat is segít távol tartani, így érdemes pár cseréppel az ablakok alatt is nevelni a muskátliból. Azonban előfordulhat, hogy hiába öntözöd lelkesen, mégis elkezd sárgulni a muskátli levele. De ha tudod, mi okozza a bajt, hamarosan újra eredeti pompájában ragyoghat!
Erre van szüksége a muskátlinak
Ha tudjuk, hogy a muskátli származási helye Dél-Afrika, nem fogunk meglepődni azon, hogy miért is szereti annyira a fényt és a meleget ez a gyönyörű virág. Ezért érdemes a déli fekvésű ablakokat díszíteni a muskátlival.
Ha tudjuk, mire van szükségük, nem fognak sárgulni a virágaink. Fotó: Shutterstock
A muskátli közepesen vízigényes, de nyáron, a nagy melegben jobban oda kell rá figyelni, és gyakrabban kell öntözni. Azonban nem mindegy, hogy mivel, a csapvízre ugyanis nagyon érzékeny annak magas klórtartalma miatt. Ezért, ha tehetjük, öntözzük inkább esővízzel, vagy hagyjuk állni a csapból kiengedett vizet pár órán keresztül.
Arra is ügyeljünk, hogy a muskátli egyáltalán nem szereti a pangó vizet, mivel abban könnyen elrothadhatnak a gyökerei. Az öntözésnél vigyázzunk, hogy ne legyenek vizesek a levelei, mert azok sajnos gombák és bacilusok támadásainak lesznek kitéve. Éppen ezért locsoljunk inkább reggel, hogy estére meg tudjanak száradni a véletlenül vizessé vált levelei is.
A muskátli a talaj iránt nem igényes, de ha azt szeretnénk, hogy tényleg szemet gyönyörködtető legyen, ültessük tápanyagban dús, jó vízáteresztő és vízmegtartó képességű talajba. A muskátlit mindig tisztítsuk meg az elszáradt részektől és az elnyílt virágoktól. Ez nem csak esztétikailag fontos, hanem azért is, mert a száraz virágok elvonják a növénytől a tápanyagot, amit egyébként az új virágok hozatalára tudna fordítani.
Fontos, hogy tavasszal metsszük meg a muskátlit. Ekkor az elsárgult és a gyengébb hajtásokat metszőollóval vágjuk le, de ne vigyük túlzásba. Rendszeresen adjunk az öntözővíz mellé tápoldatot. De ne adjunk neki két hétnél gyakrabban, mert azzal pont az ellenkezőjét érjük el, és megmérgezzük. Ha van egy kis kávézaccunk, dobjuk rá a muskátli földjére. Örülni fog neki.
Ezért sárgul a muskátli levele
- A muskátli nagyon fényigényes, így, ha árnyékos helyre tesszük, nem fogja jól érezni magát, nem hoz sok virágot, és sárgulni kezd.
- De az sem jó, ha túlságosan meleg helyre kerül a muskátli. Például, az ablakban tavasszal jól érzi magát, de ha túlságosan meleg van, az ablakban lévő forróság nagyon meg tudja viselni. Ilyenkor inkább vegyük le onnan, és csak estére kerüljön vissza a helyére.
- Ha rendszeresen öntözzük, de folyamatosan áll a pangó vízben, attól a növény gyökerei elrothadnak, és a növény megfullad. Ha ehhez még párás, esős idő is társul, a fonákján először kis dudorok, majd idővel barna pöttyök képződnek, melyek neve vízkórság. Hogy ezt elkerüljük, ügyeljünk az egyenletes vízellátására.
- A túl sok tápoldat is az ellenkezőjét váltja ki, mint szeretnénk. Különösen a futómuskátli kényes rá, hiszen az megégetheti a gyökereket, és idővel a tő pusztulásához vezethet. A fiatal, frissen beültetett töveket ne tápoldatozzuk legalább két hétig.
- Az sem jó jel, ha a muskátli leveleinek színén körülbelül 1 cm átmérőjű, kerek, sárguló foltok jelennek meg. Ez rozsdafertőzésre utal. Ezzel egyidejűleg ugyanis a levelek fonákján tűnnek elő a gombás betegség szaporító képletei. A fertőzés ott terjed el, ahol a növények sűrűn állnak és a leveleik az eső és az öntözés után sokáig nedvesek maradnak, ezért kerülni kell a túlöntözést és a túltáplálást. Fontos, hogy a fertőzött növényt permetezzük.
- Ha V alakú, besüllyedt sárga foltok jelennek meg a muskátli levelén, az bakteriális fertőzés jele lehet. Amennyiben mozaikos mintázatban sárgulnak a levelek, és idővel eltorzulnak, majd lehullanak, az vírusfertőzés jele lehet. Ilyenkor mindig távolítsuk el a beteg részeket a növényről, és magát a növényt is különítsük el a többi növénytől, nehogy megfertőzze a többieket.
- A muskátli igazán akkor érzi jól magát, ha reggel napfényben fürdőzhet, de délután már félárnyékban lehet. Ha nem kap elég fényt, a levelek sárgulni kezdenek, ezért ilyenkor vigyük világosabb helyre.
A muskátli tehát igényli a gondoskodást, de ha tudjuk, mire vágyik és megadjuk neki, egész nyáron megörvendeztet bennünket a virágaival.