Egy friss brit kutatás bebizonyította: a természetbarát mezőgazdasági módszerek nem csupán a biodiverzitás szárnyalását segítik, hanem a terméshozamokat is képesek növelni – méghozzá látványosan!
A tanulmányban háromféle gazdálkodási rendszert vizsgáltak: a hagyományos intenzív módszereket; a második módszer vadvirágos mezőszegélyeket és téli takarónövényeket vezetett be a beporzók és a talaj védelme érdekében; a harmadik pedig a maximálisan természetbarát megközelítés, amely még több módszert (például több szerves trágyát) használt a talaj egészségének javítására. Az eredmények egyértelműek:
a természetbarát módszereket alkalmazó gazdaságokban a földek megteltek hasznos élőlényekkel – méhek, pókok, katicák és más segítők lepték el a táblákat –, a beporzás javult, a kártevők pedig visszaszorultak.
Mindezek együtt azt eredményezték, hogy a repce és más növények több magot hoztak, a talaj egészségesebb lett, és a terméshozam is nőtt – még úgy is, hogy egy kis területet a természetes élőhelyeknek kellett „feláldozni".
A kutatás megjegyzi, hogy ezek a módszerek jelenleg főként állami támogatásokkal kifizetődők, de hosszú távon sokkal fenntarthatóbbak, mint a vegyszerfüggő intenzív gazdálkodás. A szakértők szerint az ilyen agroökológiai gyakorlatok képesek „jövőbiztossá" tenni a gazdaságokat: ellenállóbbá a klímaváltozás, a talajromlás és a peszticidekkel szembeni rezisztencia ellen.
A kulcs tehát: bátran teret adni a természetnek – cserébe a föld is bőkezűbben adja majd termését!
Forrás: earth.com
Indexkép: Shutterstock