A Green Britain Foundation szerint a Mowi vállalat Skye-szigeti Loch Harport-i farmján rögzített videókon a lazacokat rendszeresen ütlegelik és megfojtják, ami a szervezet szerint „szisztematikus kegyetlenségre” utal.



Súlyos vádak és megrázó felvételek

A Green Britain Foundation által nyilvánosságra hozott videókon több mint 18 olyan esetről számoltak be, amelyeket állatkínzásként értékelnek. A felvételek 2025 márciusában, több napon keresztül készültek, és a szervezet állítása szerint dokumentálják, ahogy a halakat percekre hagyják a vízen kívül, valamint többször is ütik-vágják őket.

A videókat az RSPCA is „rendkívül felkavarónak” minősítette, és teljesen elfogadhatatlannak tartja az ilyen bánásmódot. A jótékonysági szervezet azonnali hatállyal utasította a szupermarketeket a Mowi termékek eltávolítására a polcaikról, és vizsgálatot indított az ügyben.

A jogszabályok szigorúan rendelkeznek

A jelenlegi állatjóléti előírások szerint egy hal nem lehet 15 másodpercnél hosszabb ideig a vízen kívül, és a halálukat „visszafordíthatatlan fejütéssel” kell előidézni, amely azonnali eszméletvesztést eredményez. A Green Britain Foundation állítása szerint a Mowi farmon ezt a protokollt semmibe veszik.

Dale Vince, az alapítvány alapítója szerint a történtek nem egyedi esetek, hanem az iparágra jellemző kegyetlenség kultúráját tükrözik. Felszólította az RSPCA-t, hogy ne csak a szóban forgó farmot, hanem a Mowi összes skóciai létesítményét zárják ki a tanúsítási rendszerükből.



A Mowi visszautasítja a vádakat

A Mowi Scotland szóvivője szerint a videó félrevezető módon mutatja be az eseményeket. Állításaik szerint mindössze 12 gyengélkedő halat távolítottak el egy 40 ezres állományból, és az ütéses kábítás – bár drámai lehet – a leggyorsabb és leghumánusabb módszer ebben a helyzetben.

A Mowi hangsúlyozta, hogy halállományuk jó egészségi állapotban van, és a lehető legjobb körülmények között tartják őket Skócia nyugati partvidékének tiszta vizében. A cég teljes mértékben együttműködik az RSPCA vizsgálatában, és bejelentette, hogy frissíti munkatársai állatjóléti képzését.

Feszült helyzet az állatjóléti elvárások körül

Az ügy komoly kérdéseket vet fel az állattartás ipari gyakorlataival és a tanúsítási rendszerek hitelességével kapcsolatban. Az RSPCA vizsgálata nemcsak a konkrét farm jövőjére lehet hatással, hanem akár az egész brit halkereskedelmi szektorra is.

Forrás: bbc.com

Indexkép: illusztráció/Pixabay