Ha május, akkor bőségesen akad munka a kiskertekben. De hát erre vártunk egész télen! Ezek a munkák pedig nem halaszthatók el, és nem is mondhatunk le róluk. Persze csak akkor, ha szép kertet, bőséges veteményest és egészséges növényeket szeretnénk. A Házikert rovatban számtalan cikket találsz ebben a témában.

Ezekről a májusi feladatokról ne feledkezz meg

1. Amennyiben idejében elvetetted a sárgarépa, a petrezselyem, a spenót és a hónapos retek magjait, akkor azok már szépen ki is keltek a kertedben. Azonban még nem dőlhetsz hátra, hiszen a sűrűre sikerült vetéseket meg kell ritkítanod. Ügyelj rá, hogy mindig a gyengébb, kisebb növényeket húzd ki a talajból és az erősebbeket engedd növekedni.

2. Kevés olyan kert van, ahol nem kap helyet a paradicsom. Így hát lassan eljött a paradicsompalánták kiültetésének ideje is. Ügyelj rá, hogy a paradicsompalántát úgy ültesd el, hogy a szárának egy része is a földbe kerüljön. Így a paradicsom azon is gyökereket fejleszt, így jóval több tápanyagot képes felvenni, ezáltal gyorsabban fog fejlődni és virágozni.

3. A kertet is ideje már virága borítani. Vesd el a különböző mezei virágok magjait, de a gumósok közül is bőségesen válogathatsz. Kerülhet a kertbe dália, liliom, vagy akár kardvirág is.

4. Sajnos lassan elvirágoznak a nárciszok és a tulipánok, azonban még ne vedd ki a hagymájukat! Várd meg, míg elszárad a lombjuk, hogy a hagymák magukba tudjanak szívni minden tápanyagot. A hagymákat nem muszáj minden évben kiszedni, azonban néhány évente érdemes, különben lejjebb tudnak süllyedni a talajban, így idővel egyre kevesebb virágban tudunk majd gyönyörködni.

A virágokat sem elég csak öntözni

A virágok látványa és illata az egész kertet széppé varázsolja, és még a kedvünk is sokkal jobb lesz tőlük. De ezt meg is kell hálálnunk a virágoknak! Ne feledkezz tehát meg az ápolásukról sem! Most aktuális az orgona metszése.  Miután már elvirágzott, vágd vissza a hervadt virágokat az első elágazásig. Az idősebb egyedeket bátran erősebben is metszheted, és az elszáradt, beteg ágakat is távolítsd el ilyenkor. Ne feledkezz meg a sebkezelésről sem, hiszen a nyílt, kezeletlen sebek utat engedhetnek a különféle betegségeknek és kórokozóknak!

kert

Sok a teendő májusban a kertben. Fotó: Shutterstock

A rózsa esetében ne feledkezz meg a permetezésről, hiszen sok kártevő és kórokozó támadhatja meg! Most, hogy szépen virágoznak a muskátlik, és egyéb növények, rendszeresen öntözd őket és tápoldatot is rendszeresen adj nekik. A virágzási fázisban egyre több tápoldatra lesz szükségük, hogy újabb virágokkal tudjanak megajándékozni. Ahhoz pedig, hogy minden energiájukat az új virágok meghozatalára és nevelésére tudják fordítani, el kell távolítani rólu el az elszáradt virágokat, leveleket.

Kikerülhetnek a kertbe a teleltetett növények is, azonban ügyelj rá, hogy ez ne hirtelen történjen, hanem fokozatosan szoktasd őket hozzá a kinti erős fényhez, és a magas hőmérséklethez.

Májusban irány a veteményes

Májusban tobzódhatunk a különféle vetőmagok és palánták között. A retekből ne vess egyszerre sokat, inkább told el a vetést, és egyszerre kevesebbet vess, 2 heti ritmusban. Így folyamatosan friss retket tudtok fogyasztani. A reteknek a legrövidebb a veteményesben a tenyészideje, hiszen összesen 55-60 nap.

A hónapos retek hosszú nappalos növény, vagyis a nyár felé haladva könnyen felmagzik, hiszen ekkor már jóval több fény éri. Ekkor sajnos már nem fejleszt gumót. Éppen ezért nem érdemes a nyáron vetni, hanem inkább tavasszal és ősszel vágj bele a termesztésébe.

Ügyelni kell rá, hogy a gumóképződés alatt gyakran öntözd, különben nagyon csípős lesz az íze. Ráadásul a száraz talajban hamar üregessé válik. A hónapos retek legjobban a laza, homokos, de tápanyagban gazdag talajt kedveli. Az aprócska magokat egymástól 15-20 cm-es sortávolságra érdemes vetni. Amennyiben drazsírozott magokat vásároltál, azokat könnyebb vetni, így ott 4-5 cm-es tőtávolságra kerülhetnek egymástól.

A magokat sekélyen takard be földdel, és tömörítsd a talajt. Ügyelj rá, hogy bőségesen öntözd meg a vetést követően, de később is rendszeres öntözésre van szüksége. A retket egyelni kell, hogy szép, méretes gumókat tudjon nevelni. Mivel a hónapos retek nagyon rövid tenyészidejű, érdemes a hosszabb tenyészidejű, nagyobb növények közé vetni. Ezzel nem csak helyet spórolunk, de a növénytársítás segítségével sok kártevőt el tudunk űzni. A hónapos retket nyugodtan vetheted a sárgarépával és a petrezselyemmel egyszerre, hiszen már rég elfogyasztottuk a retket, mire azok kikelnek. De ugyanolyan jól vethető a fejessaláta, a hagyma, vagy akár a karalábé közé is.

De most jön el az ideje a fejessaláta, a mángold, a cékla, a borsó, a cikória, a nyári spenót, vagy akár a bab vetésének is. Fontos, hogy ne hagyd elgyomosodni a kerted, hanem rendszeresen kapáld. A gondoskodást meg fogja hálálni.

Ahhoz, hogy ne lephessék el a gyomok a veteményest, rendszeresen lazítsd fel a talajt a sorok között. Az egyelést se feledd! A kiegyelt palántákat elültetheted egy másik ágyásba, vagy elcserélheted a szomszéddal, más növény palántájára. A fűszernövényeink szaporítására is ez a legmegfelelőbb alkalom. Akár a kakukkfüvet, akár a zsályát is szaporíthatod bujtással.

Legyen gyümölcsöző kapcsolatod a gyümölcsfákkal

A gyümölcsfákról se feledkezz meg! Remélhetőleg már túl vagy az első metszésen és a lemosópermetezésen. Azonban a meleg idő beköszöntével szükségük lesz rendszeres öntözésre is, és figyelni kell a kártevők elleni védekezésre. A bogyósok is igénylik ilyenkor a figyelmet. Ne feledkezz meg a málnáról sem, amely nagyon hálás lesz, ha egy kis érett komposztot keversz a földjéhez.

Nagyon jó munkát és sikeres betakarítást kívánunk!