A paradicsom csaknem minden kertben ott van. Ha pedig nincs kertünk, akkor az erkélyen nevelgetjük. Azonban annak ellenére, hogy a gondozása nem túlságosan bonyolult, mégis, egy aprócska hiba a termésünkbe kerülhet. Éppen ezért nagyon fontos hogy tudjuk, milyen hibákat követhetünk el a paradicsom öntözésekor!
Erre ügyelj a paradicsom öntözésekor
A paradicsomot egyáltalán nem mindegy, hogyan öntözzük, hiszen a termésünk látja a kárát, ha hibázunk. Második esélyünk pedig már csak jövőre lesz. Fontos, hogy ne árasszuk el a paradicsomot vízzel. A legjobb, ha csepegtető öntözést alkalmazunk a növénynél. Így a víz lassan jut el a paradicsom gyökereihez.
Az öntözés gyakoriságát mindig igazítsuk az adott időjáráshoz. Ha van csapadék, ne öntözzük a növényt. De az sem mindegy, hogy milyen módon öntözzük a paradicsomot. Nagyon fontos, hogy a vizet közvetlenül a növény tövéhez juttassuk, és ne érje víz a növény többi részét. Ezzel meg tudjuk védeni a növényt a különböző növénybetegségektől és kártevőktől.
A mulcsozás segít, hogy a növény körül meg tudjuk tartani a nedvességet és lelassítsuk a párolgást. Ha nem vagyunk benne biztosak, mennyi vízre van szüksége a paradicsomnak, ültessünk a közelébe pistike virágot, hiszen annak a vízigénye azonos a paradicsoméval. Rögtön látni fogjuk, amikor a virág több vízre vágyik, és akkor a paradicsom számára is ezt kell biztosítanunk.
Amennyiben helytelen módon öntözzük a paradicsomot, úgy nem lesz bőséges és finom a termés, a paradicsomok megrepednek, jóval kisebbek lesznek a paradicsomok, a növény vagy kiszárad vagy elrothad, illetve fogékonyabb lesz a betegségekre és a kártevőkre.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy betartsuk ezt a pár szabályt, és akkor a paradicsomunk számára egészen biztosan paradicsomiak lesznek az állapotok a kertünkben. Ahhoz pedig, hogy minél kisebb legyen az esélye annak, hogy a paradicsom megreped, menjünk biztosra és válasszunk olyan fajtát, amelyik kevésbé hajlamos a repedésre. Ilyen lehet például a Celebrity, a Juliet, a Plum Regal vagy a Pink Girl.
Erre van szüksége a paradicsomnak
Ahhoz, hogy a paradicsom bőségesen teremjen, fontos, hogy megfelelő legyen a talaj, amiben termesztjük. Az ideális összetételű talaj 20% agyagot, 40% iszapot és 40% homokot tartalmaz. De hogy tudjuk ezt megadni neki a kertünkben? A legegyszerűbb, ha magaságyásba vetjük a paradicsom magjait, vagy ültetjük a palántákat. A magaságyás ráadásul nem csak a talaj miatt jelent hatalmas előnyt, hanem azért is, mert jóval kiegyenlítettebb vízellátást kaphat benne a paradicsom, és még a kártevők nagy részét is távol tudjuk tőle tartani.
Azonban arra ügyeljünk, hogy túl terebélyes fajtát ne ültessünk a magaságyásba. A bokor alakú, determinált fajtákat 50x50 cm-re, a folytonos növésűeket 70x70 cm távolságra ültessük egymástól, és az utóbbiakat karózni is szükséges, különben el fognak feküdni.
Nagyon fontos az is, hogy a palánták 5-10 cm-rel mélyebben kerüljenek a földbe, mint ahogyan a tenyészedényükben álltak. Így ugyanis a főszáron is keletkeznek gyökerek, amelyek segítségével a paradicsom jóval több vízben oldott tápanyagot tud felvenni.
A magaságyás azért is hasznos, mert ha jó minőségű, tiszta talaj áll a paradicsom rendelkezésére, akkor meg tudjuk védeni a talajban áttelelő fuzárium nevű gombabetegség spóráitól, melyek hatására a levelek sárgulni, barnulni kezdenek és a növény elpusztul, még mielőtt termést hozhatott volna.
A paradicsom szempontjából is fontos, hogy jól öntözzük. Fotó: Shutterstock
A paradicsom tápanyagigényes növény, ezért már az ültetés előtt keverjünk a talajhoz 2-3 kg érett istállótrágyát vagy komposztot.Érdemes mulccsal takarni a paradicsom körül a talajt, hiszen így védjük a kiszáradástól, és a gyomokat is meggátoljuk a növekedésben. Ahogy növekszik, úgy kötözzük folyamatosan a szárát a karóhoz, nehogy eldőljön. Azért, hogy minél kevesebb esélyt adjunk a gombás fertőzéseknek, érdemes a paradicsom alsó leveleit levágni, hogy azok ne érjenek hozzá a vizes földhöz.
A kacsolás az egyik legfontosabb tevékenység a paradicsom körül. A paradicsom leveleinek tövéből úgynevezett hónaljhajtások nőnek, és ha ezek meg tudnak erősödni, akkor a bokor sűrűvé válik. Ezen azonban nem tudnak keresztülhatolni a napsugarak, levegőtlen marad, és könnyebben támadják meg a gombás fertőzések. Így ezeket le kell csipkedni, hogy a paradicsom kellően szellős legyen, és minden energiáját a termés hozatalára és növelésére fordíthassa.