Rekordokat döntött a globális baromfi-kereskedelem 2025 első negyedévében, azonban az egyre súlyosbodó kihívások jelentősen veszélyeztetik ezt a fejlődési ívet – derül ki a Rabobank új baromfipiaci elemzéséből, amelyet a Poultry World idézett.

A jelentés alapján a madárinfluenza terjedése, a közelgő vámintézkedések és a növekvő geopolitikai feszültségek érdemben befolyásolhatják a globális kereskedelmi viszonyokat. Brazília példája már most jól mutatja a hatásokat: a madárinfluenza miatti korlátozások következtében az ország baromfiexportjának közel 40 százalékát felfüggesztették a legfontosabb importőrök.

A madárinfluenza világméretű terjedése a globális baromfiágazat egyik legnagyobb kockázatává vált. A járványhullám különösen az Egyesült Államokat, az Európai Uniót és Brazíliát sújtja. Lengyelország, Magyarország és Észak-Olaszország idén tavasszal komoly esetszám-növekedést tapasztalt. Brazíliában Rio Grande do Sul államban tört ki újabb járvány, ami további nyomást helyez a globális kínálatra, mivel az ország a világ legnagyobb baromfiexportőre.

Ez a bizonytalan gazdasági kilátás negatívan befolyásolja a piacokat, ezért a 2025-ös globális termelési előrejelzésünket 2,5–3 százalékos növekedésről 2–2,5 százalékra mérsékeltük, és ez valószínűleg még inkább csökken, ha az izraeli–iráni háború tovább eszkalálódik

– hangsúlyozta Nan-Dirk Mulder, a RaboResearch vezető állatifehérje-elemzője.

baromfi

A kilátásokat jelentősen befolyásolhatják az amerikai importvámok sorsa és a madárinfluenza globális terjedésének alakulása – fotó: pexels.com

A járványok hatásai már most is helyi krízisekhez vezettek: az USA-ban például a tojáságazat különösen megszenvedte az első negyedévben tapasztalt árrobbanást. Európában a szülőpár-állományokat érintő madárinfluenza tovább nehezíti a keltetőtojás-piac helyzetét, és ezzel hátráltatja a baromfiszektor újraépítését. A csirke, a kacsa és a tojás ára sosem látott szintet ért el. Lengyelországban különösen súlyos a helyzet, ahol a szülőpárokat tartó gazdaságok tömeges selejtezésre kényszerültek.

Az európai és globális ellátási láncban jelentkező zavarok egyre súlyosabb aggodalmakat vetnek fel az iparág rövid távú talpra állásával kapcsolatban, hiszen az alapanyag- és termékhiány már most is komoly fennakadásokat okoz.

A világpiac szempontjából Kína, Délkelet-Ázsia és Afrika kilátásai mutatják a legnagyobb bizonytalanságot. Ezeket a régiókat érintik leginkább az új vámintézkedések, melyek gyökeresen átalakíthatják a helyi baromfitermelés szerkezetét. Mulder szerint Délkelet-Ázsiában külön problémát jelenthet az amerikai tengeri termékekre kivetett vám, amely növelheti a helyi kínálatot, ezzel közvetetten nyomást gyakorolva a baromfiszektorra is.

A geopolitikai feszültségek növekvő kiszámíthatatlanságot jelentenek, különösen az Egyesült Államok kereskedelmi stratégiája miatt, amely két irányba mozdulhat el: „egy teljes körű globális kereskedelmi konfliktus, amely átfogó vámokat és megtorló intézkedéseket foglal magában" vagy „kétoldalú megállapodások aláírása, amelyek fellendíthetik az amerikai baromfiexportot és a beruházásokat.”

A 2025-ös év hátralévő részében stabil maradhat a kereslet, amit az erős alapok és a mérsékelten változó takarmányköltségek is támogatnak.

Bár a szektor továbbra is viszonylag jó pozícióban van, a kilátásokat jelentősen befolyásolhatják az amerikai importvámok sorsa és a madárinfluenza globális terjedésének alakulása. Különösen érzékeny régió a Közel-Kelet, amely a világpiac 20 százalékát teszi ki. Az izraeli–iráni konfliktus bármely eszkalációja súlyos fennakadásokat eredményezhet mind a kereskedelemben, mind a gazdaság egészében.

Forrás:  Poultry World 

Indexkép: pexels.com