Továbbra is fellépünk az indokolatlan és túlzó áremelések ellen – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán arra reagálva, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az élelmiszerekre, valamint a drogériai termékekre vonatkozó árréscsökkentés miatt.
Az államtitkár felidézte, hogy tavaly év végén, illetve az idei év elején újból meglódultak az élelmiszerárak. A nemzetgazdasági miniszter tárgyalt a kereskedőkkel, hogy mérsékeljék önként az árakat, de nem érkezett olyan javaslat, amely érdemben segített volna. Ezért vezették be március 17-én 30 élelmiszer-kategória mintegy 1000 termékére azt, hogy a kereskedők nem tehetnek 10 százaléknál nagyobb árrést a beszerzési árra - emlékeztetett.
Azóta bebizonyosodott, hogy valóban túlzó és indokolatlan áremelések voltak az élelmiszerek és a drogériai termékek esetében is – közölte.
Július 1-jén lépett életbe a gyógyszerekre vonatkozó árcsökkentés
A Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége önként vállalta a Nemzetgazdasági Minisztériummal történt tárgyalás után, hogy 34 gyógyszer árát a 2024. december 31-i szinten tartja jövő júliusig – jelezte.
A bankok, a telekommunikációs cégek és a biztosítók után a gyógyszerszektor szereplői is önkéntesen korlátozzák az árakat 34 nagy forgalmú szabadáras, vény nélküli és 10 vényköteles, nem támogatott gyógyszer esetében
– jelentette be kedden a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A gyógyszergyártók, a nagykereskedők és a patikák önkéntes ár- illetve árrés korlátozást vezetnek be – fotó: pexels.com
A gyógyszergyártók, a nagykereskedők és a patikák is vállalták, hogy a 34 nagy forgalmú vény nélküli szabadáras és a 10 vényköteles nem támogatott készítmény esetében önkéntes ár- illetve árrés korlátozást vezetnek be.
A szereplők vállalták, hogy az érintett gyógyszerek árát önkéntesen a 2024. december 31-i szintre csökkentik vissza és azt 2026. június végéig alkalmazzák.
Ahol az indokolatlan áremelkedés veszélye fennáll, ott továbbra is készek a beavatkozásra, ahogyan azt korábban az élelmiszerárak esetében is megtették – szögezte le az NGM.
Az árréscsökkentés 30 élelmiszer-kategóriában mintegy 1000 élelmiszert érint, az intézkedés bevezetése óta közel 870 élelmiszer ára csökkent átlagosan 20,2 százalékkal a legfrissebb, hétfői adatok szerint, de van több mint 270 olyan élelmiszer, amelynek ára 30-40-50 százalékkal, vagy annál nagyobb mértékben csökkent.
A drogériák 15 százalékot tehetnek a beszerzési árakra, itt mintegy 450 termék ára csökkent átlagosan 26,2 százalékkal, és van 150 olyan termék, amelynek legalább 30 százalékkal csökkent az ára – ismertette Zsigó Róbert.
Indexkép: pexels.com