Ha nyár, akkor lecsó. Ez az az étel, amelyikhez minden családnak van egy jól bevált, generációkon átívelő receptje, amiről meggyőződésük, hogy a legjobb a világon. Azonban előfordulhat, hogy valami félrecsúszik, és túlságosan híg lesz a lecsó. De arra is van megoldás, hogy ne legyen túl híg, de a finom szaftja is megmaradjon a lecsónak!

Ezt tedd, ha túl híg lett a lecsó

A lecsó szaftosan a legjobb. Azonban jóból is megárt a sok, így igazi sokk érhet, ha túlságosan hígra sikerült a lecsó. A magas nedvességtartalmú paradicsomból és paprikából főzött ragu akkor sikerül a legjobban, ha a zsiradék, a zöldségek és a fűszerek közösen egy gazdag, mégsem túl tömény szaftot hoznak létre. Ha azonban ez valamiért mégsem jönne össze, még mindig megmenthetjük a lecsót - tudjuk meg a nosalty.hu írásából.

A legegyszerűbb módja bármilyen étel besűrítésének a redukálás. Ne ijedjünk meg a kifejezéstől, hiszen nem egy túlságosan bonyolult főzési technikáról van szó. Ez mindössze annyit jelent, hogy alacsony vagy közepes lángon, fedő nélkül hagyjuk rotyogni a lecsót. Ügyeljünk rá, hogy rendszeresen keverjük meg, nehogy leégjen az alja. Ha túl magas hőfokon melegítjük, akkor inkább rontani fogunk az ételünk ízén és állagán, mint javítani.

De akár le is turmixolhatjuk egy részét. Ezáltal a zöldségek egy része egyesül a lével, a szaft pedig sűrűbb, krémesebb lesz. A legegyszerűbb, ha botmixert használunk, amit közvetlenül a fazékban használhatunk. Habár sokan nem tudják, de a lecsóba szórt fűszerpaprikának nemcsak ízesítő, de állagjavító szerepe is van, hiszen képes sűrűbbé tenni a pörköltek, levesek, raguk szaftját. Azonban arra ügyeljünk, hogy mivel a fűszerpaprika zsírban oldódik, kellő mennyiségű olajat vagy zsírt használjunk az alap elkészítésekor.

Ha pedig egyik megoldás sem nyerte el a tetszésünket, egyszerűen főzzünk a lecsóba rizst, vagy más gabonát. 

Készítsd el fordítva a lecsót

Habár a lecsó a magyarok nagy kedvence, sajnos nem mi találtuk ki. De ezen könnyedén lendüljünk is túl, hiszen a hagyma, a paradicsom és a paprika a nemzeti ételeink szinte mindegyikének alapját adják. Ráadásul akárhonnan is származik, mivel gyerekkorunk óta jelen van az életünkben a lecsó, igazi Hungarikumként tekintünk rá.

Bíró Lajos séf azonban egészen máshogy tekint a lecsóra, mint ahogyan azt megszoktuk. Receptjéhez a kínai konyha adta az alapot, hiszen olyan sorrendet alakított ki, ahogyan az ázsiai éttermekben a bambuszgőzölőket teszik egymásra. Ott mire a legfelső elkészül, addigra az összes fogás is pont jó lesz, így egyszerre érnek el a tálalási időponthoz. Éppen ezért a séf a fordított lecsó esetében a különböző alapanyagokat külön rétegekben teszi az ételbe, így az aláöntött paradicsomlé kellően párol át mindet. - tudjuk meg a magyarkonyhaonline.hu írásából.


A neve pedig azért fordított lecsó, mert a megszokotthoz képest fordított sorrendben kerülnek bele a hozzávalók. A hagyma dinsztelése után a paprika kerül a főzőedénybe, és csak a végén kerül bele a paradicsom, hiszen így a paprika és a paradicsom íze is dominánsabb lesz.

Ezért egyél sok lecsót

A lecsóban lévő paradicsom nem csupán finom és laktató, de a szervezetünk számára is kiváló, hiszen a hőkezelés hatására sem veszíti el az egészségünk számára oly hasznos likopin tartalmát. A benne lévő C-vitaminnak köszönhetően a paradicsom erősíti az immunrendszert is, és jelentős mennyiségű kálium és magnézium is található benne.

A paprika magas C-vitamin-tartalma, és annak kiváló hatása az immunrendszerünkre közismert, de ezen kívül is rengeteg pozitív hatással van ránk. Habár a lecsóba főzve is finom, akkor a legegészségesebb, ha nyersen fogyasztjuk.


lecsó

A finom lecsónak a szaftja is nagyon jó. Fotó: Shutterstock

A vöröshagyma is elmaradhatatlan része a lecsónak. A benne lévő B- és C-vitamin, vas, jód és kálium jótékonyan hat a koleszterinszintre, az érrendszerre, az immunrendszerre, és baktériumölő hatása is ismert.

A lecsó ráadásul számtalan egyéb, egészséges finomsággal is kiegészíthető, mint például karfiollal, zöldbabbal, burgonyával, cukkínivel, babbal, gombával és még sorolhatnánk. Csakis az ízlésünk szabhat határt a különféle változatoknak.

A jó lecsó titkai

A jó lecsóhoz kiváló alapanyagok kellenek. Fűszerezés tekintetében a fűszerpaprika alap. Pirospaprika nélkül nincs lecsó, hiszen úgy, ahogyan minden pörköltnek is ez adja meg az alapját, a lecsó sem lehet kellően szaftos és tökéletes állagú a pirospaprika nélkül. Hogy ez édes, vagy éppen csípős, azt mindenki maga döntheti el. A paprikán kívül kerülhet még bele bors, chili, vagy köménymag. De bárki bármilyen fűszert beletehet, ízlés szerint. A só viszont semmi esetre sem maradhat ki.

Sok vita forog akörül, hogy hámozzuk a lecsóba való paradicsomot, vagy sem. A séfek nagy része azért van a hámozás mellett, mert akkor a kész ételben nem pöndörödik vissza a paradicsom héja. A valóságban azonban így is sok időt vesz el, mire az összes belevalót megtisztítjuk és felszeleteljük, és a legtöbbünk észre sem veszi, hogy héj is van a paradicsomon, annyira az ízélmény hatása alá kerül a fogyasztásakor.

A finom lecsó titka, hogy minél apróbbra kockázzuk a hagymát, annál szaftosabb. A paprika és a paradicsom alakja is sokak számára nagyon is meghatározott a lecsó esetében, de hogy ez az ízélményt is befolyásolná, arra még nem találtunk hivatalos szakvéleményt. Így hát lehet kerek, vagy szögletes, az íz a lényeg. Az azonban igaz, hogy ha közel azonos méretűre vágjuk a paprikát, akkor egyszerre fog megfőni, így egységes állagú, finom ételt kapunk.

A legjobb lecsóhoz a saját kertünkben teremnek a hozzávalók, úgyhogy veteményezésre és lecsóra fel!