A 2024–2025-ös tél időjárása nem kedvezett a szántóföldi növénytermesztésnek. Sem tartós hideg, sem elegendő csapadék nem érkezett, így a talaj mélyebb rétegei szárazon maradtak – hangsúlyozta Petőházi Tamás az InfoRádióban. Már az év elején lehetett tudni, hogy jó termésre nem lehet számítani, és ez be is igazolódott.

Őszi árpa: gyors betakarítás, erős export

Magyarországon 275 ezer hektáron termett őszi árpa, 5,7 tonnás országos átlaggal, ami 1,5 millió tonnás össztermést eredményezett. Az aratás idején már megjelent a külföldi kereslet, különösen olasz vevők vásárolták folyamatosan az árpát. A becslések szerint az idei termésből mintegy egymillió tonna exportra kerül.

Rekordalacsony repceterület, visszaesett termés

A repcevetésterület 144 ezer hektárra zsugorodott, ami az utóbbi évek legalacsonyabb értéke. A repce 2,8 tonnás átlagterméssel mindössze 400 ezer tonnát adott. A visszaesés oka kettős: egyrészt a klímaváltozás egyre kevésbé kedvez a repcének, másrészt növényvédelmi problémák is nehezítik a termesztését. Ennek ellenére a megtermelt mennyiség jelentős része már raktárba került, és e terményre is mutatkozik exportkereslet.

Őszi búza: stabil mennyiség, jelentős exportkészlet

Az országban 976 ezer hektáron termett őszi búza, ami valamivel nagyobb terület, mint az előző években. Az országos 5,4 tonnás termésátlag alapján mintegy 5,1–5,2 millió tonna búza termett.

A belső felhasználás mintegy 2 millió tonna, ebből:

  • 1,1 millió tonna megy malomipari célra,
  • 5–600 ezer tonna takarmányként hasznosul,
  • 300 ezer tonna kerül vetőmagként felhasználásra,
  • további 300 ezer tonna ipari feldolgozásba kerül.

Ez több mint kétmillió tonna exportárualapot jelent, amelyre szintén van érdeklődés – elsősorban Olaszországból.

A 2025-ös szántóföldi szezon a közepes terméseredmények éveként vonulhat be a hazai agrártörténelembe. Az őszi kultúrák – árpa, búza, repce – még hozták az elvárható minimumot, de a tavaszi vetések már most komoly veszélyben vannak. A kukorica és a napraforgó sorsa – a termésbiztonság mellett – idén ismét az égiek kezébe került.

Kukorica és napraforgó: súlyos gondokkal küzdenek

A tavasszal vetett kukorica és napraforgó komoly hőstressznek volt kitéve a júniusi kánikula idején. Ez visszavetette a fejlődést, és sok táblánál rossz állapotokat eredményezett. Az alföldi régiók különösen érintettek, de a Dunántúlon sem sokkal jobb a helyzet.

– A napraforgó elmaradt a fejlődésben, a kukoricák pedig sok helyen gyengén néznek ki – mondta Petőházi Tamás. – Még a jobb állapotú állományoknál is csak akkor lehet bízni a javulásban, ha augusztusban nem jön újabb hőhullám.

A szakember szerint szeptember közepén kezdődhet meg ezeknek a növényeknek a betakarítása, de a várható hozam már most sem kecsegtet sok jóval. Az időjárás – különösen az augusztusi napok alakulása – döntő jelentőségű lesz.

Forrás: Infostart

Indexkép: Pixabay