A július közepi időjárás alapvetően nyárias jelleget ölt, ám a forró, napsütéses napokat időnként záporok, zivatarok, átmeneti lehűlések szakítják meg. Ezek a változások komolyan befolyásolják a növények fejlődését és a kórokozók, kártevők aktivitását is.
Most érdemes különösen odafigyelni a kultúráink védelmére, mivel az időjárás sok tekintetben ideális a fertőzések és kártételek számára. A legnagyobb gond ennek ellenére, még mindig a szárazság. A talajban rendelkezésre álló víz már nem fedezi a növények fejlődéséhez szükséges igényeket – ez leginkább a napraforgó- és kukoricatáblákon látható.
A múlt heti viharos, szeles időjárás miatt sok helyen megdőltek a még lábon álló kalászos állományok. A betakarításuk folyamatos. A learatott táblák tarlóhántását mihamarabb célszerű elvégezni, mert ezzel elősegítjük a talaj nedvességtartalmának megtartását és csökkenthető a párolgás.
A kukoricaállományok heterogének, hiába az érkezett csapadék, nem bizonyult elegendőnek. Még most sem mutatnak biztató képet. A fejlődésben a címerhányás jellemző. A kukoricamoly lárvái (L2–L3 fejlettségi szint) már jelen vannak, sőt, levélhüvelyen keresztüli károsítás is megfigyelhető. A gyapottok-bagolylepke is elkezdte támadását, a címerek és bajuszok megjelenésével egyre több kárt okozhat.
1. ábra: Kiszáradt föld és vízhiánytól szenvedő napraforgók – fotó: Lepres Luca
A napraforgó általánosan virágzik, az alternáriás levél- és szárfoltosság már a felsőbb leveleken is megjelent, bár jelenleg még gyenge fertőzési szinten. A szklerotíniás betegség is jelen van, különösen azokon a területeken ahol több csapadék érkezett. A virágzás alatt végzett fungicides kezelések most különösen hatékonyak lehetnek. A levéltetvek száma visszaesett, de a közönséges takácsatka aggasztó mértékben szaporodik. Speciális atkaölő szerek használata javasolt még a tömeges terjedés előtt.
A poloskák általános, sok növénykultúrát érintő elszaporodása és károsítása önmagában is komoly problémát jelent, ám most egy szokatlan kártevő a vártnál jóval nagyobb mértékű pusztítást okoz több termesztett növényen.
A sáskák okozta kártétel egyre több térségben jelent gondot, különösen Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun, Békés és már Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is. A tarrágásig fokozódó kárt főként az olaszsáska és a marokkói sáska idézi elő, elsősorban intenzív zöldségkultúrákban, szántóföldi növényekben, legelőkön és kiskertekben. A Nébih négy rovarölő szerre – Sumi Alfa 5 EC, Karate Zeon 5 CS, Decis Forte, Mospilan 20 SG – országos szükséghelyzeti engedélyt adott ki, kizárólag a sáskák elleni védekezésre. Fontos, hogy a kultúrákra vonatkozó előírások, kijuttatási számok és élelmezés-egészségügyi várakozási idők továbbra is változatlanok, ezek betartása kötelező.
A meggy és cseresznye szürete lezárult, de a moníliás gyümölcsrothadás jelentős kárt okozott. Most az őszibarack és szilva van soron – mindegyik érzékeny erre a betegségre, valamint a sztigminás levéllyukacsosodásra is, melynek tünete az esők után erősödik a kajszi- és őszibarackfákon.
A szedés figyelembevételével érdemes védekezni ellene. A keleti gyümölcsmoly és barackmoly folyamatosan rajzik. A szilvamoly tömegesen van jelen, a védekezés haladéktalanul szükséges! Szilvában tapasztalható az intenzív gyümölcshullás, amelynek hátterében egyrészt a korábban szilvamoly által megtámadott termések lehullása áll, másrészt a tartósan száraz időjárás okozza.
2. ábra: Hullik a "kukacos" szilva – fotó: Lepres Luca
A korai almafajták szedése elkezdődött, a varasodás és lisztharmat fertőzések egyelőre visszaszorultak, de újabb fertőzési hullám várható. A jelenlegi párás, meleg idő kedvez a kórokozók terjedésének. Így tehát a védekezés továbbra is indokolt a lisztharmat és a varasodás ellen is, melynek kifejezetten kedvezőek a mostani körülmények az újabb fertőzésre. Az almamoly második nemzedéke rajzik, az almalevél-aknázómoly, sátorosmoly és lombosfa-fehérmoly egyedszáma is emelkedik.
A nyugati dióburok-fúrólégy rajzása szinte országszerte megkezdődött, ezért időszerű a rovarölőszeres védekezés megtervezése. Fontos, hogy a permetezést közvetlenül a rajzás elindulása után végezzük el, még azelőtt, hogy a nőstények tömegesen leraknák tojásaikat. A védekezés hatékonysága nagyban múlik a pontos időzítésen – ha túl későn kerül sor a kezelésre, a kártevő már bejutott a dió zöld burka alá, ahol a rovarölő szer már nem tud hatni a fejlődő lárvákra.
3. ábra: A szőlőfürtök már a fürtzáródás állapotában járnak – fotó: Lepres Luca
A szőlő fejlődése előrehaladott, a fürtök gyarapodnak, sok helyen már a fürtzáródás fázisában járnak. Ebben az érzékeny fenológiai állapotban fokozott figyelmet kell fordítani a főbb szőlőbetegségek – feketerothadás, lisztharmat és szürkepenész – elleni összehangolt védekezésre, mivel a fertőzési nyomás jelenleg nagyon magas.
Az elmúlt napokban jelentősen erősödtek a feketerothadás tünetei a szőlőültetvényekben. Az újabb fertőzött bogyók mellett egyre több olyan szem is megfigyelhető, amely már elfeketedett és felszínén a kórokozó termőtestei is megjelentek. Mivel a fertőzés egészen a zsendülésig veszélyt jelenthet a fürtökre, különösen a csapadékos, párás időjárás idején, a további intenzív védekezés elengedhetetlen a betegség terjedésének megfékezéséhez. Ezzel párhuzamosan a lisztharmat is egyre gyakrabban mutatkozik, főként a házikerti ültetvényekben. A jelenlegi időjárás – a magas páratartalom és a mérsékelten meleg hőmérséklet – rendkívül kedvez a fertőzés kialakulásának és terjedésének.
Az amerikai szőlőkabóca a lárvák többsége már L3–L5 fejlődési stádiumban van. A kártevő jelentősége nemcsak közvetlen károkozásában rejlik, hanem abban is, hogy a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmás betegség fő terjesztője. A vektor elleni védekezést ezért haladéktalanul meg kell kezdeni, a fertőzött, tünetes tőkéket pedig mielőbb el kell távolítani az ültetvényből a további terjedés megelőzése érdekében.
Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.
Forrás: Lepres Luca
Indexkép: pexels.com