Az öntözés fontos, ebben valószínűleg mindannyian egyetérthetünk, akinek kertje és növényei vannak. Azonban azt már kevesen tudják, hogy az öntözést is el lehet rontani. Sőt, akár többet árthatunk vele, mint amennyit használunk. Éppen ezért nem árt tudni, mire kell különösen odafigyelni az öntözés során.

Erre az öt dologra nagyon figyelj oda az öntözéskor

1. A sok kicsi az öntözésnél nem egy sokra

Ha öntözésről van szó, akkor bizony a sok kicsi egyáltalán nem megy sokra. Ugyanis, ha csak rövid idegi locsoljuk a kertet, azzal csupán a talaj felső, 1-2 cm vastag rétegét tudjuk átnedvesíteni. Míg a homoktalaj könnyebben átnedvesíthető, azonban hamar ki is szárad, addig az agyagos, vagy a vályog talaj átnedvesítéséhez jelentősebb mennyiségű vízre van szükség, viszont cserébe sokkal tovább is képes azt megőrizni. Amennyiben pedig a növényeink ahhoz szoknak hozzá, hogy csak a talaj felső rétegéből juthatnak vízhez, a gyökereik nem fognak mélyre hatolva felvenni a mélyebb rétegekben lévő nedvességet és tápanyagokat.

Így hát, ha nincs időnk, akkor inkább ne locsoljunk, hanem kicsit később, amikor már több idő áll rendelkezésünkre, alaposan öntözzük meg a növényeinket. Azonban mint mindenben, itt is figyelemmel kell lenni az egyes növények igényeire. A muskátli például nem biztos, hogy túléli, ha kimarad egy-két nap, így azokra a virágokra, növényekre mindig szánjunk pár percet, amelyek gyakori öntözést igényelnek, de nem jól viselik a pangó vizet.

2. A tövét, ne a levelét!

Nagyon sokat árthatunk a növényeinknek, ha esőfelhőt játszva szanaszét szórjuk a vizet a slagból. A legtöbb növény számára egyáltalán nem hasznos, ha a leveleit is éri a vízsugár, hiszen ezzel nagyon sok gombás, és egyéb megbetegedés előfordulását idézhetjük elő. A vizet tehát a növény gyökeréhez irányítsuk, és ne a leveles hajtásokra. A vizet ugyanis nem a levelükön, hanem a gyökereiken keresztül veszik fel a növények. A permetező öntözés pedig kevés vizet tud eljuttatni a gyökerekhez, ezért is fontos, hogy inkább ne alkalmazzuk

3. Reggel vagy este?

Habár azt gondoljuk, hogy mindegy, hogy reggel, vagy este öntözünk, amikor igazán meleg az idő, ez egyáltalán nem így van. Habár mindkét esetben kisebb a párolgás mértéke, így jóval több víz jut a növények gyökeréhez, mintha a nagy melegek idején öntöznénk, továbbá egyik esetben sem fognak így megégni a levelek, mégis inkább azt javasoljuk, reggelre essen az öntözés, és ne estére.

Az esti öntözés ugyanis árt a növényeknek, és persze a fűnek is. Ennek az az oka, hogy ha túlságosan nagy a meleg, este a felmelegedett talajra kerül az öntözővíz, amely így gombás fertőzések melegágya lehet. A reggeli öntözés ellenben a hűvös talajt és növényt éri, így ha véletlenül nedves lesz annak levele, akkor is hamar megszárad a hamarosan bekövetkező meleg és napfény hatására.

4. Az időjárást mindig vegyük figyelembe

Soha ne öntözzünk tűző napsütésben, de azzal sem teszünk jót, ha esős időjárás esetén nem állítjuk át az automata öntözőt. Aszályos időszakban természetesen mindent gyakrabban kell öntözni, így a legfontosabb, hogy mindig az időjárásnak megfelelően végezzük a locsolást. A sekélyen gyökeresedő sövények, a bogyós gyümölcsök és a dísznövényeink legnagyobb része igényli a rendszeres és bőséges öntözést, de ügyeljünk rá, hogy a pangó vizet csak igen kevés növény viseli el.

A veteményest is rendszeresen, napi szinten kell öntözni, és a virágágyást is. A gyógy- és fűszernövényeket csak aszályos időszakban ajánlatos öntözni, hiszen ha túlságosan sok vizet kapnak, azzal csökkeni fog az illóolajuk mennyisége. A sziklakerteket és a pozsgás növényeket, kaktuszokat csak kis mennyiségű vízzel öntözzük, és nagyon ritkán.

5. A hideg víz csak nekünk esik jól a hősében

A jéghideg víz egyáltalán nem tesz jót a növényeknek, különösen akkor, amikor a talaj forró a hőség miatt. A növények gyökere ilyenkor sokkot kaphat, amely a növény végét is jelentheti. A legjobb az öntözésre a tiszta, közömbös kémhatású víz, ezért a legjobb, ha összegyűjtjük az esővizet, és azzal locsolunk, hiszen ez fertőtlenítőszerektől mentes. Azonban egy nagyobb területen lehetetlen kannával locsolni, így marad a slag, vagy az öntözőrendszer. A kút is remek megoldás lehet az olcsó öntözésre.


öntözés

Nem mindegy, hogyan öntözzük a növényeket. Fotó: Shutterstock

A slag előnye, hogy kényelmes, és oda tudjuk irányítani a vizet, ahol a növénynek a legnagyobb szüksége van rá, vagyis a tövéhez. A szórófejes öntözés is lehet eredményes, ám itt a legnagyobb az elpárolgás. A csepegtető öntözés kiváló megoldás, hiszen folyamatosan juttatjuk a vizet a növény tövéhez, amely rögtön hasznosul is, így igazán takarékos módszer. Ráadásul nem függ attól sem, hogy mennyi idő áll rendelkezésünkre.

A gyümölcsfáknál használj öntözőzsákot

Az öntözőzsák segítségével rendszeresen és hosszútávon tudjuk vízzel ellátni a fákat, amelyek ezáltal sokkal erősebbek és ellenállóbak lesznek. A gyümölcsfák bőségesebb és nagyobb termést fognak hozni, amelyek kevésbé fognak hullani és megrepedezni, ha rendszeresen vízhez jut a fa.

Az öntözőzsák csak az utóbbi pár évben terjedt el, de azóta is nagyon sokak életét könnyíti meg. Nem is beszélve a fákról, amelyek ha beszélni tudnának, egészen biztosan hálájukat fejeznék ki miatta.

Az öntözőzsákba átlagosan 50-70, de akár 80 liter víz is elfér. Ez egy frissen ültetett gyümölcsfa csemete heti vízigényének felel meg, így elég hetente egyszer megtölteni. Így rengeteg időt takarítunk meg, és az elpárolgás is jóval alacsonyabb, mint a sima öntözés esetében.

A hagyományos, tányéros öntözés során átlagosan 30 liter vízhez juthat a fa, de nagyon sok víz folyik el, és a tányért is rendszeresen ki kell alakítani, mivel a víz miatt ellaposodik. Az öntözőzsák körülbelül 6-8 óra alatt csöpögteti ki magából a vízmennyiséget, egyenesen a fa gyökeréhez. Így a gyökérzet mélyre fog hatolni, a fa pedig meg fog erősödni, és ellenállóvá válik a betegségekkel szemben.

A vékonyabb törzsű fák esetében azonban karót is érdemes használni, mert nem tudják még megtartani a zsák súlyát. Kiváló megoldás az öntözőzsák akkor is, ha nem vagyunk minden nap a fa közelében, így előre tudunk gondoskodni a gyümölcsfa heti vízellátásáról.

Az öntözést tehát érdemes tudatosan végezni, hogy a növényeink a legjobban járjanak vele.