Most a repce került fókuszba – új hibriddel, szokatlan megoldásokkal és jól megalapozott szakmai tapasztalattal kísérletezik.
A gazdaság főbb növényei: kukorica, árpa, búza, napraforgó, repce és kisebb területen lucerna. A hétéves vetésváltás rendje biztosítja a talaj egészségét, a növényvédelem hatékonyságát és a gazdaságos működést.
„A vetésváltás számomra nemcsak kötelező agronómiai gyakorlat, hanem a rendszer fenntarthatóságának alapja. Megfelel a talajigényeknek, a gépesítésnek, a növényvédelemnek, és a pénztárcámnak is” – fogalmaz a gazda.
Miért a repce? Miért most?
Bár a repce nem a térség legoptimálisabb növényfaja, a szakember mégis beillesztette a vetésforgóba. Úgy véli, hogy megfelelő technológiával és fajtaválasztással eredményesen lehet termeszteni. Az utóbbi években a nagynevű fajták esetében csökkenő hozamokat tapasztalt, ezért idén először próbálkozott meg az UMBERTO KWS hibriddel.
A választás nem véletlen: Kádár szerint azok a cégek, amelyek kizárólag vetőmaggal foglalkoznak – mint a KWS –, kénytelenek versenyképes hibrideket fejleszteni, hiszen kizárólag ebből származik bevételük. Ezért ezt – a józan paraszti logika alapján – jól kell csinálniuk.
Kádár József a gyönyörű UMBERTO KWS-állománnyal Fotó: KWS Magyarország Kft.
Technológia: tudatos egyszerűsítés és költségoptimalizálás
Az új hibridet 50 hektáron vetették el. Mint elmondta, a cél nem a maximális hozam, hanem a stabil, jövedelmező termelés. A technológiában hangsúlyt kap a talajállapot megőrzése, a jó magágyelőkészítés, a helyes tápanyag-utánpótlás és a sűrű, egyöntetű állomány kialakítása gabonasortávú vetéssel.
Mint elmondta, ennek köszönhetően a növények jelenleg jó kondícióban vannak, a tél és a tavasz is kedvezett nekik. A homogén állomány, az erőteljes oldalhajtások és a dús virágzat bizakodásra adnak okot.
A talajművelés célja a levegő és a víz egyensúlyának megteremtése
Kádár József a talajművelést rugalmasan kezeli.
„Nem vagyok sem a forgatás nélküli, sem a szántásos technológia elkötelezettje. Minden táblához az adott év és állapot szerint választok eljárást. A legfontosabb cél, hogy a talaj megfelelően szellőzzön és jól vezesse a vizet." Ezért a forgatásnak is megvan a maga helye: 3–4 évente szántással szakítja meg a betegségek és a kártevők életciklusát.
A vetés időpontját a klímaváltozás is befolyásolja: már nem augusztus 20. környékén, hanem szeptember 5–10. között vet, akár száraz talaja is, bízva abban, hogy az őszi esők még megfelelő időben érkeznek.
Az UMBERTO KWS sikerének titka nem egyetlen tulajdonságban keresendő, hanem abban a komplexitásban, amelyet a hibrid a termesztéstechnológiai stabilitás, a stressztűrés, valamint a betegségekkel szembeni védelem terén nyújt. Ez a fajta nemcsak a kiemelkedő termésszintek miatt vált a gazdák kedvencévé, hanem azért is, mert megbízható, kiszámítható teljesítményt nyújt minden körülmények között.
Kádár József szerint a dél-alföldi talajok káliummal jól ellátottak, ezért ezt az elemet ritkán pótolja. A nitrogént igény szerint adagolja: amíg a növény kicsi, kevés kell, később nagyobb mennyiséget kap. A foszfor szerepét viszont kulcsfontosságúnak tartja, ezt vetés előtt juttatja ki. Az ősz folyamán lombtrágyákkal is erősíti a növényállományt.
Tavasszal 5-6 alkalommal is végez növényvédelmi beavatkozásokat, pontos tervezés, technológiai program alapján. A célzott kijuttatás és a megfelelő vízmennyiség szerinte kulcsfontosságú a hatékonyságban. A repcefénybogarak ellen például csak megfelelően napsütéses időszakban permetez, amikor a kártevők a virágok csúcsán tartózkodnak, és létrejön a kontaktus a rovarok, illetve a növényvédőszer között. Hangsúlyozza azonban: ebben az esetben nála csak és kizárólag méhkímélő készítmények jöhetnek szóba.
"A repceállomány szépen érik, a becők nagyok, jól kötöttek." Fotó: KWS Magyarország Kft.
A szakember az UMBERTO KWS kapcsán bizakodó: mint elmondta, ha 4 tonna alatt lenne a termésátlag, csalódott volna.
A repceállomány szépen érik, a becők nagyok, jól kötöttek.
Az értékesítésre külön stratégiája van: barter alapon műtrágyáért cserébe adja el a termést. Így elkerüli a piaci áringadozások kockázatát, és biztosítani tudja a következő év inputanyagait. Ez a konstrukció kiszámíthatóbb működést biztosít, és jobban illeszkedik a gazdaság pénzügyi struktúrájába.
Tanulság: minden talaj és gazdaság más
„Nem az számít, mi a trend, hanem hogy mi működik a saját földemen” – vallja Kádár József. A siker kulcsa szerinte az alkalmazkodás, a folyamatos megfigyelés és a gyakorlati tapasztalat. Ha ezeket kiegészítjük egy jól felépített stratégiával, még a kihívásokkal teli repce is jövedelmező lehet.
Indexkép: KWS