Alsó-Szászország zöldség- és gyümölcstermelői, valamint a spárga- és bogyósgyümölcs-termelők aggodalommal figyelik a jelenlegi berlini koalíciós tárgyalásokat. Ennek oka a koalíciós partner SPD azon követelése, hogy a minimálbért 2026-tól 15 euró/óra szintre emeljék.

Claus Schliecker, az alsó-szászországi gyümölcstermesztők szövetségének elnöke és Thorsten Flick, a spárga- és bogyósgyümölcs-szövetségek egyesületének ügyvezető igazgatója a tervezettel kapcsolatban szükségesnek tartja, hogy a mezőgazdaság mentesüljön a kötelező minimálbérre vonatkozó előírás alól. A két ágazati képviselő úgy látja, hogy a minimálbér emelése súlyosan veszélyezteti számos vállalkozás versenyképességét és egzisztenciáját – írja a FruitVeb.

"A német zöldség- és gyümölcstermesztés fennmaradása érdekében külön szabályozásra van szükség a mezőgazdaságban és a kertészetben rövid távon foglalkoztatottak számára" – fogalmazták meg követelésüket.

Németországban a munkaigényes zöldség- és gyümölcságazatban a legnagyobb költségtényező a bérköltség, amely a működési költségek körülbelül 60 százalékát teszi ki.

"Nagy reményekkel vártuk a szövetségi választásokat, és a szükséges politikai változással kapcsolatos aggályainkat különböző levelekben juttattuk el a felelős parlamenti képviselőkhöz és politikusokhoz" – fejtette ki Schliecker és Flick a Landvolk sajtószolgálatának.

A minimálbér 2015-ös bevezetése óta a spárgával foglalkozó vállalkozások közel 30 százaléka már feladni kényszerült a termelést, és a szamóca esetében is 30% körüli a visszaesés. Egy újabb emelés tovább súlyosbíthatja ezt a helyzetet. Pontosan azért indítottunk tavaly ősszel plakátkampányt, hogy felhívjuk a figyelmet a problémára, és most újabb sürgős felhívást küldtünk az illetékes politikusoknak" – összegzett Flick.

bogyós gyümölcs

A szezonális idénymunka nélkül a német gyümölcstermesztés súlyos válságba kerülhet – fotó: pixabay.com

Az új német kormány a jelenlegi 12,82 euró/óra minimálbért 2026-tól 15 euró/óra szeretné növelni

"Természetesen nem vagyunk az állandó alkalmazottak minimálbére ellen, de szükség van erre a kivételre a betakarítási munkák esetében, hogy valamennyire versenyképesek maradjunk."

Flick és Schliecker világossá teszi, hogy nem magáról a bérszintről van szó, hanem a minimálbér alóli kivételt olyan munkákra kellene megteremteni, amelyek nem igényelnek képzést, amelyek kiegészítő jövedelemforrást jelentenek, vagy amelyek idényjellegűek.

Németországban a jelenlegi minimálbér 12,82 euró/óra, míg Romániában 4,87 euró/óra, Törökországban 3,75 euró/óra, Bulgáriában pedig 3,32 euró/óra.

"Egyértelműen érezzük az Európán belüli és kívüli termelőkkel szembeni versenyhelyzet kedvezőtlenné válását, amely először a málnaágazatot érintette, ami azóta szinte teljesen megszűnt, miközben a termés egyre inkább Egyiptomból és Spanyolországból érkezik."

"Az ígért politikai változásnak most kell bekövetkeznie" – jelentette ki Claus Schliecker.

"A növekvő munkaerőköltségek drágítják a termékeket, és további nyomás alá helyezik a német vállalkozásokat."

A vállalatokra gyakorolt gazdasági következmények mellett Schliecker a fogyasztókra és a környezetre gyakorolt hátrányokra is felhívja a figyelmet. A termelés külföldre költöztetése olyan problémákkal jár, mint a növényvédő szerek ellenőrizetlen használata, a hosszabb szállítási útvonalak és a megkérdőjelezhető munkakörülmények.

"Mi egészséges élelmiszereket termelünk a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz, és az élelmezésbiztonsághoz is fontos a hozzájárulásunk. Minden fogyasztónak meg kell tudnia engedni magának a német gyümölcsöt és zöldséget" – hangsúlyozta Schliecker és Flick.

Forrás: fruitveb.hu

Indexkép: pixabay.com