A rózsa ott van a legtöbb kertben, hiszen csodás látványa és illata minden kertet még szebbé varázsol. Nem véletlen, hogy a rózsákat nevezik a virágok királynőinek. Azonban csak akkor kápráztat el minket virágaival a rózsa, ha igazán jól érzi magát. Ehhez pedig tudnunk kell, mikor mire van szüksége.
Így lesz egész nyáron virágokkal teli a rózsád
1. Először is nagyon fontos, hogy hova kerül a rózsa. A rózsa nagyon fényigényes növény, így ha nem olyan helyet keresünk neki a kertben, ahol legalább 6-8 órán keresztül fürdőzhet a napfényben, akkor sajnos ne várjunk túl sok virágot.
2. De azt is vegyük figyelembe, hogy a rózsa nem kedveli a huzatot sem, így nem elég, ha napos a kiválasztott hely, legyen szélmentes is.
3. A talaj létfontosságú a rózsa számára. A rózsa az enyhén savas, tápanyagban gazdag, laza szerkezetű talajt kedveli, amelynek jó vízelvezetése van. Ha nem felel meg mindennek a kertünk talaja, akkor adjunk érett trágyát vagy komposztot a földhöz. Ha ezt megkapja, egészen biztosan egész nyáron át virágozni fog.
4. Ha több tövet ültetünk, ügyeljünk rá, hogy kellő távolság legyen közöttük. Az ültetőgödör akkora legyen, hogy a földlabdás rózsa kényelmesen el tudjon férni benne. Ez átlagosan 60x60x60 cm nagyságú gödröt jelent. Az aljára tegyünk érett komposztot vagy trágyát, majd ezt takarjuk be egy vékony földréteggel, hogy ne érintkezzen a növény gyökere közvetlenül a trágyával. Vegyük ki a cserépből a rózsát, majd olyan mélyre ültessük el, hogy a földjének felszíne a talaj felszínével egy síkba kerüljön. Ezután öntözzük meg jó alaposan.
5. Az öntözés nagyon fontos a rózsák életében, különös tekintettel az első évre. Azonban az öntözés során mindig ügyeljünk rá, hogy csak a rózsa tövét érje a víz, a szárat és a virágokat ne, mert így elkerülhetjük a különféle gombás megbetegedéseket.
6. A rózsákat gyakran támadják meg a levéltetvek, a feketefoltosság vagy a lisztharmat, így a fél szemünk mindig legyen a növényen, és amint felfedezünk rajta betegségre vagy kártevőkre utaló jelet, azonnal kezdjük meg a kezelését.
7. A tápanyagok sem maradhatnak el, ha szép és egészséges rózsákat szeretnénk. Használjunk kifejezetten rózsák számára kifejlesztett műtrágyát, de mindig ügyeljünk az adagolásra, mert a túladagolás gyenge növekedéshez és betegségekhez vezethet.
8. A rózsa nem kedveli a gyomokat, a mulcsozás pedig segíthet ebben. Ehhez kiváló segítséget nyújthat a komposzt, de akár aprított leveleket, fakérget is használhatunk.
A rózsák egész nyáron ontják a virágaikat, ha tudjuk, mire van igazán szükségük. Fotó: Shutterstock
9. A rózsa életében elengedhetetlen a metszés. Ez nem csak a növény alakjának kialakításában segít, hanem megvédi azt a betegségektől. Feltétlenül távolítsuk el az elhalt vagy beteg részeket kora tavasszal, az új növekedés megjelenése előtt. Távolítsuk el az egymást keresztező ágakat is, hogy jól átjárhassa a növényt a levegő és a fény. A vágást az egészséges rügyig vagy kifelé néző ágig végezzük el.
A rózsára egész évben oda kell figyelni
1. Márciusban jön el a rózsa metszésének ideje, és amikor már elmúlnak a fagyok, meg lehet tisztítani a töveket a felkupacolt földtől. Ez az időszak a legalkalmasabb az új tövek elültetésére is. Ha tavasszal csak keveset metszünk a növényből, akkor hamarabb fog virágozni.
2. Mivel tavasszal növekedési szakasza van a növénynek, több tápanyagra van szüksége, ezért 3-4 hetente kell tápoldatozni.
3. Májusban a talaj felszínét meg kell lazítani, és ekkor már el kell kezdenünk rendszeresen öntözni a rózsát. A nyár folyamán ügyeljünk a folyamatos öntözésre és gyomlálásra.
4. A szemünket mindig tartsuk a rózsán, hogy ha bármilyen kártevő, vagy betegség megtámadná, gyorsan közbe tudjunk lépni. Mivel ez az időszak ebből a szempontból a legveszélyesebb, ekkor jön el a permetezés ideje. Ha a rózsán betegség jeleit véljük felfedezni, metsszük le a fertőzött részt, és szerezzük be a megfelelő permetszert, amellyel megvédhetjük a további betegségektől és kártevőktől.
5. Szeptemberben érdemes 70 g kálimagnéziumot szórni a talajra, amely nagyon jó tápanyag a rózsa számára.
6. Novemberben jön el az őszi metszés ideje, ezután pedig meg kell védeni a rózsát a fagytól, így fedjük be földdel a rügyeket.
Ez a rózsa metszésének titka
A rózsa metszés nélkül fel fog kopaszodni és virágokat sem fog hozni. A metszést fagymentes időszakra időzítsük, és kora tavasszal ejtsük meg. A legjobb, ha akkor metsszük meg, amikor kis rügyeket fedezünk fel rajta.
A kerti rózsát rügyre metsszük. Az éves vesszők visszavágása során a metszési felület mindig egy rügy fölött 5-10 milliméterrel kell, hogy legyen.
A vadhajtásokat, a gyenge, beteg, elszáradt vesszőket tőből metsszük ki. Az erősebb ágak vágására használhatunk ágfűrészt vagy gallyvágó ollót, míg a metszéshez és az ifjításhoz metszőollót használjunk. A tavaszi metszés során az erős vesszőket 4-5 rügyre, míg a gyengébb hajtásokat 2-3 rügyre metsszük vissza. Az első évben nyáron is metsszük a rózsát. Ügyeljünk rá, hogy az első virágok elnyílása után minden hajtást metsszünk vissza az egyharmadára.
A rózsabokroknak fenntartó metszésre is szüksége van. Ekkor mindenképp távolítsuk el a vadhajtásokat, mert ezek elvonják a növénytől a tápanyagokat és a vizet. Ezeket nagyon könnyű megkülönböztetni, hiszen más a színük és a tüskézettségük is. Ezeket a hajtásokat a gyökérnyaknál kell elvágni. A beteg, elfagyott, sérült és öreg vesszőket is el kell távolítani.
A teahibrideket a tavaszi metszés során ne vágjuk vissza túlságosan nagy mértékben, mert akkor nem fognak virágokat hozni. A futórózsákat elég évente egyszer, az elvirágzás után megmetszeni. Ekkor metsszük vissza az oldalhajtásokat 8-10 cm-re, és vágjuk le az elöregedett ágakat.
A rózsákkal kell törődni, de meg is hálálják azt, gyönyörű virágaikkal.