A bolti tojás és csirkehús sokszor nemcsak drágább, de tápértékében, tisztaságában és frissességében is elmarad a háztáji változatoktól – állítja Tóth Zoltán, az Így neveld a tyúkod című könyv szerzője, aki a Covid-időszak alatt kezdte el tanítani az otthoni tyúktartás alapjait. Azóta több száz embert vezetett be az önellátás világába, és most készül könyvének folytatására is. Célja, hogy mindenki számára elérhetővé tegye a felelős, fenntartható, és gazdaságos baromfitartást.
Városból vidékre – az önellátás természetes útja
Zoltán saját története is jól példázza a „vidékre költözés" újraértékelését: Budapesten nőtt fel, de már gyerekként is a tyúkok vették körül, a család ugyanis évtizedeken át foglalkozott baromfitartással. Ma már Pázmándon, egy ezer négyzetméteres telken él feleségével és kislányával, ahol 60-65%-ban saját előállítású élelmiszert fogyasztanak. Tyúkok mellett disznókat, kacsákat, cicákat és kutyákat is tartanak.
A pandémia hozta el a fordulópontot: ekkor döbbent rá sok városi, hogy mennyire kiszolgáltatott a modern életmód. Nem volt elég élelmiszer, bezártak a boltok, a gyerekek pedig a lakásba zárva tengődtek. Ekkor kezdődött Zoltán tanító munkája: elindította az Így neveld a tyúkod programot, amelynek jegyzetei idővel egy színes, közérthető és gyakorlatias könyvvé nőtték ki magukat.
Miért neveljünk tyúkot? – egészség, önállóság, élmény
A háztáji tyúktartás elsődleges célja nem a profit, hanem az egészség és az önellátás erősítése. Aki maga neveli a tyúkjait, az pontosan tudja, hogy mit ettek, milyen körülmények között éltek, és milyen stressz érte őket – mindez pedig kihat a tojás és a hús minőségére is.
A bolti tojással ellentétben a házi tojásban nagyobb a tápérték, több benne az omega-3 zsírsav, és vitamintartalma is magasabb. Zoltán szerint az is fontos szempont, hogy a saját nevelésű tyúkok nem kapnak antibiotikumokat vagy gyorshízlaló szereket. Ez nemcsak egészségesebb, hanem ízletesebb is.
Zoltán tanfolyamain és könyvében gyakorlati kérdésekre ad válaszokat, például:
Hány tyúkra van szüksége egy négyfős családnak?
10-12 tojó képes egy év alatt teljes mértékben kielégíteni a tojásszükségletet. Húsra is igényt tartva ennek duplája ajánlott.
Mekkora hely kell?
Már egy 60-80 négyzetméteres kifutó is elegendő 10-12 jószágnak. A tyúkól barkácsolható maradék anyagból is.
Milyen fajtát válasszunk?
Kezdőknek a Sussex, Amrock, New Hampshire fajták ajánlottak. Hazai kedvenc az erdélyi kopasznyakú, illetve az új nyuszkanyakú palóc tyúk.
Mit egyenek a tyúkok?
Kerülni kell a tápokat – ezek a nagyüzemi termelés világát idézik. Magkeverékek, zöldség- és konyhai maradékok, vitaminok, ásványi anyagok – ezek képezik az egészséges étrend alapját.
Automatizálás vagy napi gondozás?
Sokan érdeklődnek az automatizált rendszerek iránt – önműködő ajtó, automata etető –, ám Zoltán hangsúlyozza: ezek csak kiegészítők lehetnek. A tyúktartás napi jelenlétet igényel. „A tyúk nem tamagocsi" – fogalmaz –, nem lehet applikációval etetni és ellenőrizni. Napi 10 perc reggel és este elegendő, de ez kihagyhatatlan.
A leggyakoribb félelmek – bűz, zaj, rendetlenség – Zoltán szerint teljesen megalapozatlanok. Rendszeres takarítással és szalmázással elkerülhető a kellemetlen szag, a tyúkok nem zajosak, ha nincs kakas a baromfiudvarban. A trágyából pedig kiváló komposzt lesz – ez a körkörös gazdálkodás egyik legjobb példája.
Megéri anyagilag?
Zoltán tapasztalatai szerint a háztáji tojás előállítási költsége akár fele is lehet a bolti árnak, különösen, ha az etetés tudatos. A húshozam is jelentős lehet. Éves szinten egy átlagos család több tízezer forintot is megtakaríthat, miközben egészségesebben táplálkozik.
Új könyv készül – még több gyakorlati tudással
Zoltán jelenleg új könyvön dolgozik, amely a különféle tyúkfajták részletes bemutatásával, etetési táblázatokkal és gyakorlati eszközlistával segíti a kezdő és haladó gazdákat. A cél változatlan: minél több embert elindítani az önellátás útján, legyen szó egy családi ház udvaráról vagy egy kiskertes nyaralóról.
Forrás: Éva Magazin
Indexkép: Pixabay