A klímaváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése közepette egyre több kertész dönt úgy, hogy más szemmel néz a gyepre. Az egykor hibátlan, steril zöld szőnyeg ma már inkább környezeti terhelésként jelenik meg – de nem kell teljesen lemondanunk róla. Matt Collins hat praktikus tanácsot ad arra, hogyan alakítsuk át pázsitunkat úgy, hogy ne csak a szemnek, hanem a természetnek is kedvezzen.

1. Kisebb, de okosabban használt terület

Nem kell az egész kertet elfoglalnia a gyepnek. Elég egy kisebb, funkcionális rész, ahol a gyerekek játszhatnak; a maradék területen hosszabbra hagyott fű vagy vadvirágos részek is lehetnek – ezek nemcsak esztétikusak, de otthont adnak számos hasznos élőlénynek.

2. Fűnyírás? Ritkábban!

A ritkább nyírás időt spórol, ráadásul a természet is hálás lesz érte. A hosszabb fű hűvösebben tartja a talajt, csökkenti a vízigényt, és lehetővé teszi a vadvirágok megtelepedését. Próbáld ki a „No Mow May" kezdeményezést, és hagyd, hogy a természet kibontakozzon!

3. Öntözz tudatosan!

Ne ess pánikba, ha nyáron kissé megsárgul a gyep. Ez a növény természetes reakciója a szárazságra. Inkább gyűjts esővizet, és fogadd el, hogy nem minden nap kell locsolni!

4. Válts elektromos fűnyíróra!

Ideje elbúcsúzni a zajos, benzinnel működő fűnyírótól! Egy csendes, akkumulátoros eszköz kevesebb szennyezéssel jár, és a kert hangulata is kellemesebb marad.

5. Saját készítésű trágya = zöldebb gyep

A csalánból vagy nadálytőből készült „gyeptea" természetes módon táplálja a füvet. A levágott fű is értékes: hagyd a helyén, hadd trágyázza magát a kert!

6. Mondj nemet a gyomirtóra!

Ne ijedj meg a százszorszépektől! Egy kis vadnövény nem árt – sőt, élőhelyet és táplálékot ad sok rovarnak. Ha zavaró egy-egy példány, kézzel is könnyen eltávolíthatod.

A természetbarát gyep nemcsak trendi, de hosszú távon kifizetődő is. Engedd be a vadont – még ha csak egy kis sávban is!

Forrás: theguardian.com

Indexkép: Shutterstock