Gyakran fogyasztasz vizet? Inkább csapvizet vagy ásványvizet szoktál inni? Ha az ásványvíz mellett döntesz, nem árt ha tudod, mire kell odafigyelned a fogyasztásakor! A tiszta vízért hálásak a növények, és persze mi is. Úgy oltja a szomjunkat, hogy közben nincsenek káros egészségügyi hatásai. A vízivás segít felgyorsítani az anyagcserénket, ha pedig a cukros italokkal szemben választjuk, akkor még a plusz kalóriáktól is megszabadít bennünket. Azonban érdemes utánajárni, kinek milyen vizet ajánlott innia.

Ezért fontos a víz

A legjobb, ha nem várjuk meg, amíg szomjasnak érezzük magunkat, hanem még akkor iszunk vizet, amikor szervezetünk nem jelzi a szükségét. Különösen fontos ez akkor, amikor megterhelő fizikai munkát végzünk, vagy aktív mozgást követően. A vízfogyasztás jót tesz a vérkeringésünknek, segít, hogy a szívünk hatékonyabban pumpálhassa a vért, oxigént és más fontos tápanyagokat szállítva sejtjeinknek.

A víz segít a veséinknek is, hiszen megakadályozza a vesekövek kialakulását azzal, hogy hígítja a vizeletet. Ezáltal az abban található sók és ásványi anyagok nehezebben állnak össze. De segít a nyálkahártyák nedvesen tartásában, így még a légúti fertőzések is nehezebben támadhatnak meg bennünket.

Egy felnőtt ember testtömegének több mint felét a víz teszi ki. Éppen ezért nagyon fontos, hogy elkerüljük a dehidratációt. Ha nem iszunk elég vizet, az ugyanis nagyon sok mindenre lehet negatív hatással. Például, amikor szomjasak vagyunk, könnyebben hat ránk a stressz is.
De ha nem iszunk eleget, a bőrünkön is meg fog látszani, hiszen fáradt és fakó lesz. A ráncok is könnyebben el fognak mélyülni, és esztétikailag sem lesz túlságosan vonzó a megjelenésünk.

Japánban az emberek nagy része egy pohár vízzel indítja a napot. Ez a szokás pedig igazán egészséges, hiszen segíthet megelőzni egyes komoly betegségek kialakulását. De a már kialakult betegségek esetében is sokat segít, hogy enyhítse vagy kezelje azok tüneteit.

Segít például az asztma, a különféle szembetegségek, a menstruációs zavarok, a fejfájások esetén is. Ez a reggeli szokás még a magas koleszterinszintet is képes idővel csökkenteni és a fizikai fájdalmat is enyhíti. Egyes kutatások szerint segít a különféle gyomorbántalmak enyhítésében és a székrekedést is jól tudja kezelni.

víz ásványvíz

A szervezetünk számára nem mindegy, milyen vizet iszunk. Fotó: Shutterstock

A japánok szokása, hogy reggel, még éhgyomorra 3-4 pohár vizet isznak, majd közel egy órán át nem isznak rá semmit, és 2 órán át nem is esznek. Természetesen nem kell mindenkinek ugyanígy tenni, hiszen már az is nagyon jót tesz, ha reggel egy pohár vízzel indítjuk a napot.

Vízből is megárt a sok

Azonban az ivóvizet is túl lehet adagolni, amit túlhidratáltságnak nevezünk. Az, hogy kinek mennyi vízre van szüksége, nagyon sok mindentől függ. A kortól, testsúlytól, fizikai állapottól kezdve egészen addig, hogy milyen tevékenységet folytat, és milyen évszak van.
A túlhidratálás hiponatrémiát, azaz vízmérgezést okozhat. Ilyenkor a vízbevitel mértéke meghaladja a vese nátriumkiválasztó képességét, ami rohamokhoz vezethet, és egyéb, súlyos következményei is lehetnek.

Először a vizelet színe lehet árulkodó, hiszen a vizelet ilyenkor színtelen. Normál esetben ugyanis halványsárga árnyalata van, ami azt jelzi, hogy pont elég folyadékot iszunk. Ha a vizelet gyakran színtelen, akkor az figyelmeztet minket arra, hogy rövid idő alatt túl sok vizet ittunk.
A víz tehát tényleg maga az élet, ezért érdemes tudatosan fogyasztani.

Erre ügyelj az ásványvíz választásnál

Egyáltalán nem mindegy, hogy csapvizet vagy ásványvizet iszunk, ugyanis az ásványi anyagok minősége szempontjából az egyes ásványvizek és a vezetékes ivóvizek között jelentős különbség mutatkozik - tudjuk meg az economx.hu cikkéből.  Az ásványvizek fogyasztása a szervezet folyadék- és elektrolitpótlását szolgálják, de nem mindegy, hogy a felnőttek és a gyermekek mekkora ásványianyag-tartalommal rendelkező vizet fogyasztanak.

A természetes ásványvíz emberi fogyasztásra szánt víz, melynek számos feltételnek kell megfelelnie. Például nem tartalmazhat olyan mennyiségben mikroorganizmust, parazitát, kémiai- vagy fizikai anyagot, ami az egészségre veszélyt jelenthet. Magyarországon közel száz kút és forrás szolgáltat elismert, természetes ásványvizet.

Az ásványvizek nem csupán a szervezet folyadékpótlását szolgálják, hanem annak elektrolitpótlását is, hiszen olyan nyomelemeket tartalmaznak, amelyek a szervezet számára könnyen feldolgozhatók és beépíthetők. A legfontosabb ilyen nyomelemek a kalcium, kálium, magnézium, nátrium, valamint klór, vas, cink, foszfor, fluor, jód és szilícium. Ezek pedig a víz ízét is meghatározzák.

A vezetékes ivóvíz minőségéről az üzemeltetőtől, az illetékes népegészségügyi szervtől, illetve a települési önkormányzattól kérhető felvilágosítás. Habár az ásványvíz fogyasztása a nagy melegben hasznos a szervezet só- és vízháztartása szempontjából, nagyobb mennyiségű, hosszabb ideig történő fogyasztásra inkább a vezetékes ivóvizet javasolják a szakértők.

Azok számára, akik rendszeresen isznak ásványvizet, inkább az alacsonyabb ásványianyag-tartalmú vizeket javasolják, továbbá nem tanácsos hosszú időn keresztül ugyanazt a fajta ásványvizet inni. A gyermekek esetében is nagyon oda kell figyelni a megfelelő víz kiválasztására. Számukra alacsony ásványianyag-tartalmú víz (maximum 500-600 mg/l) fogyasztása javasolt.

Az 1000 mg/l ásványi anyagot tartalmazó vizek a fokozott ásványianyag- és folyadékvesztés gyors pótlására alkalmasak, így ezeket inkább csak a nyári hőségben és intenzív sportolás vagy fizikai munkavégzés közben fogyasszuk. Arra is ügyeljünk, hogy a már megnyitott palack hűtés nélkül maximum 1-2 napig fogyasztható, a bontatlan palackokat pedig száraz, hűvös helyen tanácsos tárolni.