Egy friss amerikai tanulmány szerint a mezőgazdasági területek meszezése nem okoz szén-dioxid-kibocsátást, sőt, megfelelő körülmények között képes lehet a légkörből kivonni azt. A kutatás a Mississippi vízgyűjtőjének több mint 100 évnyi adatát és számítógépes modellezést használt fel, és komoly ellentmondást tár fel a jelenlegi nemzetközi kibocsátási irányelvekkel szemben.



A mész és a savas talajok reakciója során keletkező szén-dioxid nem magából a mészből, hanem az ipari légszennyezés és a műtrágyahasználat következtében megjelenő erős savak hatására szabadul fel. A kutatók szerint, ha nem lenne ilyen magas a savasság, a meszezés nem járna kibocsátással, sőt, szén-dioxidot vonna ki a légkörből bikarbonát formájában.



A kutatás megállapította, hogy az 1930-as évek óta növekvő meszezés egyre hatékonyabban járul hozzá a szén-dioxid eltávolításához.

A tanulmány szerzői szerint a mész használata fontos eszköz lehet az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a hozamok növelésében is. Egyes szakértők további javaslata szerint a meszezést megelőző szilikátkőzet-használat még hatékonyabban semlegesítheti a savasságot.

Forrás: agdaily.com

Indexkép: Shutterstock