Áprilisban is folytatódott az infláció csökkenése Magyarországon – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból. A fogyasztói árak éves összehasonlításban 4,2 százalékkal, míg márciushoz képest mindössze 0,2 százalékkal emelkedtek. Ez a februári 5,6 százalékos csúcs után már a második hónap, amikor látványosan mérséklődött a drágulás üteme.
A maginfláció – tehát az egyszeri hatásoktól megtisztított mutató – szintén csökkenő tendenciát mutat, áprilisban 5 százalékon állt. Ez különösen fontos, hiszen ez jelzi a tartósabb inflációs folyamatokat.
Élelmiszer és üzemanyag: a lassulás mozgatórugói
Az infláció visszaesésében jelentős szerepet játszott az üzemanyagárak csökkenése, valamint az élelmiszerekre kivetett árrésstop hatása. Bár az elemzők 4 százalékos inflációs értéket vártak, a KSH felmérése alapján az üzemanyagárak "csak" 1,4 százalékkal mérséklődtek havi alapon, miközben többen 2,5–3 százalékos esést prognosztizáltak.
Az élelmiszerek ára éves szinten átlagosan 5,4 százalékkal emelkedett, ami már jóval alacsonyabb a korábbi hónapok 7 százalék feletti szintjénél. Az árucsoporton belül ugyanakkor nagy eltérések mutatkoznak: a tojás, a liszt és az étolaj 23-27 százalékkal lett drágább, míg a margarin és a tejtermékek ára több mint 7 százalékkal csökkent.
Havi alapon csökkent az élelmiszerek ára
Márciushoz képest az élelmiszerek ára 1,3 százalékkal csökkent. A legnagyobb mértékben a margarin (–23,6%), tejtermékek (–13,4%) és liszt (–12,5%) árcsökkenése volt kiemelkedő. Ugyanakkor néhány termék ára még emelkedett is – például a csokoládé, a kakaó, illetve a péksütemények.
Egyéb szegmensek: vegyes a kép
A szolgáltatások ára éves szinten 7 százalékkal nőtt, ezen belül a postai szolgáltatások, a lakbér, illetve a járműjavítás voltak a leginkább dráguló tételek. A tartós fogyasztási cikkek piacán 2 százalékos éves áremelkedés látható, azonban az ékszerek és új személyautók jelentősen drágultak, miközben a használt autók ára csökkent.
Új kormányzati lépések
A kormány május 7-i ülésén úgy döntött, hogy az élelmiszer-árrésstopot újabb termékkörökre is kiterjeszti. Május 19-től 30 háztartási termékcsoport árát maximálják 15 százalékos árréssel, az intézkedés pedig legalább augusztus 31-ig érvényben marad. Sőt, az is elképzelhető, hogy az év végéig meghosszabbítják a korlátozásokat, amennyiben nem csökken 4 százalék alá az élelmiszer-infláció.
Forrás: Világgazdaság
Indexkép: Pixabay