A Svájci Kecsketenyésztők Szövetségének üzletvezetője, Ursula Herren szerint az utóbbi másfél évtizedben növekvő kereslet mutatkozik a kecsketejtermékek iránt – olvashatjuk a press24.ch svájci hírportálon. Ennek hatására több svájci agrártermelő kecsketartásra állt át, illetve bővítette az üzemét, így 2015-ben már összesen 915 tonna kecsketejet állítottak elő, ami 15 százalékkal meghaladta a 2000. évi szintet.

A megnövekedett kereslet maga után vonta a kecskeállomány gyarapodását, ennek eredményeként, főleg a francia határ közelében, már 400 kecskét tartó gazdaság is előfordul, amelyek a kecskesajtok jelentős részét Franciaországban értékesítik, ahol azoknak a fogyasztásban nagy kultusza van. A svájci kecsketejtermékek magas minőségi színvonalának köszönhetően azok külföldön is keresettek. Emellett a kecskehúsnak is van bizonyos piaca, bár Svájcban többnyire csak a tejtermelésből kiselejtezett egyedeket küldik vágóhídra.

kecske

Magyarországnak is esélye van arra, hogy a növekvő keresletből profitáljon – fotó: Shutterstock

A viszonylag kevés befektetést igénylő kecsketartás Magyarországon sokáig az állattenyésztés mostohagyermeke volt, de szerencsére ebből a szerepéből kezd kilábalni, és lassan rájövünk, hogy ezek az igénytelen állatok komoly jövedelmet képesek termelni, főleg a kecsketejnek a gyermekélelmezésben betöltött szerepe és a kecskesajtok keresettsége révén. Így a jövőben esélyünk lehet arra, hogy a növekvő keresletből mi is profitáljunk.