Amikor a növényekre gondolunk, szinte magunk előtt látjuk őket, ahogy csendben fotoszintetizálnak, szívják a vizet, gyűjtik a napsugarakat és feldolgozzák a szén-dioxidot. De mi történik akkor, ha egy növény nem éri be ennyivel? Nos, ekkor lépnek színre a hiperakkumulátorok – a növényvilág különc szuperhősei.
Mit jelent hiperakkumulátornak lenni?
A hiperakkumulátor növények képesek a talajból hatalmas mennyiségű fémet – például nikkelt, cinket, ólmot vagy akár arzént – felszívni, majd a szöveteikben elraktározni anélkül, hogy ettől elpusztulnának. Sőt, egyes esetekben ez még előnyt is jelent számukra: a fémtartalom elriaszthatja a kártevőket, védelmet nyújt a baktériumok és gombák ellen, sőt segíthet a talajban lévő mérgező anyagok megkötésében is.
A talajszennyezés miatt egyre fontosabb szerepet kapnak ezek a növények, hiszen természetes módon képesek megtisztítani a mérgező területeket. A folyamat neve fitoremediáció, amely során a növények szó szerint „kitakarítják" a talajt.
A zöld bányászok elit klubja
Nézzük, kik tartoznak a fémevő elitbe!
• Sárga ternye (Alyssum murale): A nikkelgyűjtés koronázatlan királynője.
• Csíkos szalagpáfrány (Pteris vittata): Az arzén elleni harc élharcosa. Ott terem, ahol más már rég „feladta".
• Berkheya coddii: Dél-Afrika büszkesége, egy igazi ritkaság, amely különösen sok nikkelt képes elraktározni.
• Kékesszürke tarsóka (Noccaea caerulescens): A cink- és kadmiumtartalmú talajok sztárja, ipari szennyezett területeken is kiválóan boldogul.
Ezek a növények nemcsak a tudomány számára tartogatnak izgalmakat, hanem a jövő fenntartható környezetvédelmi megoldásainak is kulcsszereplőivé válhatnak, hiszen tanulmányozásuk segíthet új, szennyezéstűrő növények fejlesztésében.
Forrás: termeszeti.hu
Indexkép: Shutterstock