Solt határában jártunk, ahova három kihívással érkeztünk Kecskés Ádámhoz, az AgroTech Drone Kft. tulajdonos-ügyvezetőjéhez. Egy: mivel a Forma-1 szezon elkezdődött, stilszerűen megnéztük, hogy milyen gyors egy drónos "pit stop". Umenhoffer Péter szigorúan stopperolta is az időt. Kettő: Ádám azt ígérte, hogy megtanítja, hogyan lehetünk drónpilóták. És harmadik kihívásként egy automatizált területfelmérésen is részt vettünk a jövő agrártechnológiájának élvonalbeli eszközeivel. Nézzük, hogy teljesítette Ádám a kihívásokat!

Drónpilóta-képzés: bárkiből lehet profi irányító

Kiderült, hogy az AgroTech Drone a permetező dróncsomagok mellé nemcsak teljes körű háttértámogatást biztosít, hanem gyakorlati képzésekkel is segíti a gazdálkodókat. A résztvevők elsajátíthatják a legoptimálisabb gépbeállításokat, valamint megismerhetik a hatékony, biztonságos és magas minőségű munkavégzés lépéseit. A gyakorlati oktatás során a permetezés teljes folyamata terepi körülmények között zajlik – a felméréstől a kijuttatásig. Emellett az AgroTech Drone  a szükséges jogosítványok és engedélyek megszerzéséhez is kínál átfogó, hosszabb képzési programokat.

Technológia a hatékonyság szolgálatában – a T50-es drón

Közelebbről megismertük a DJI T50-es permetező drónt, amely 40 literes tankjával és továbbfejlesztett szórófejeivel automatizált permetezést tud végezni. Könnyedén állítható a drón repülési sebessége, magassága, cseppméret, permetezési paraméterei, eközben a fedélzeti kamera segítségével folyamatosan ellenőrizhetjük a munkavégzést.

A centiméter pontosságú munkát az RTK-alapú navigáció biztosítja, a drón pedig, amikor kifogy a permetlé vagy merül az akkumulátor, automatikusan visszatér a kiindulási pontra.

Pit stop: Villámgyors kiszolgálás

Az egyik legérdekesebb kihívást a "pit stop" jelentette: azaz, hogy mennyi idő alatt tudják feltölteni a drónt és cserélni az akkumulátort. A csapat villámgyorsan végzett a teljes csereművelettel, köszönhetően a kiszolgáló utánfutó aggregátorának, víztartályainak és keverőtartályának. A folyamatos repülést három akkumulátor biztosította, míg a gyors töltéshez nagy teljesítményű Honda aggregátor állt rendelkezésre.

Az AgroTech Drone kiemelt figyelmet fordít a drónos növényvédelmi technológiák oktatására, így a cég nyílt napjain részletesen bemutatják az aktuális szabályozásokat és az újonnan engedélyezett növényvédő szerek használatát drónokkal. Az idei évben például két új készítmény is kapott drónos kijuttatásra engedélyt, ami az ágazatban nagy előrelépést jelent.

Területfelmérés modern eszközökkel

A harmadik kihívás egy automatikus területfelmérés volt, amelynek teljesítéséhez DJI Mavic 3 Multispektrális drónt használtak. Ezzel lehetővé vált a területek pontos feltérképezése, és a növényállapot-felmérés is. Megtudtuk, hogy a multispektrális és hőkamerás megoldások egyre népszerűbbek a mezőgazdaságban, de a vadásztársaságok körében is.

A felmérés folyamata nagyon egyszerű: néhány érintéssel ki kell jelölni a felmérendő területet, a rendszer pedig automatikusan végrehajtja a repülést és rögzíti az adatokat.

Az AgroTech Drone komplex szolgáltatása azonban nem merül ki a drónok értékesítésében. Olyan teljes kiszolgáló utánfutót kínálnak, amely magába foglalja a gyors akkumulátortöltést, a permetlé-bekeverést, a tisztavíz-ellátást és az aggregátorral biztosított energiát is. Egy ilyen rendszerrel egyetlen nap alatt akár 100-150 hektár terület permetezése is megoldható.

A cég nem titkolt szándéka, hogy az ország több pontján is bemutatótermeket és oktatóközpontokat nyit, így még több gazdálkodó számára elérhetővé teszi a modern technológiát, amely egyre lényegesebb szerepet kap a hatékony és fenntartható mezőgazdasági termelésben.

A jövő már nem a távoli horizonton van – Solton, az AgroTech Drone jóvoltából már napjainkban is átélhetjük, milyen a modern mezőgazdaság.

További információk:

AgroTech Drone

agrotechdrone