Májustól számíthatunk a termetes tőrösdarazsak feltűnésére amint a kertek, parkok gyepén, egy korhadó fa közelében, a komposztnál keringenek, akár nagy tömegben is. Fontos tudni, hogy ezek a félelmetesnek tűnő állatok az emberekre, a társ- és háziállatokra teljesen ártalmatlanok, ugyanakkor segítenek kordában tartani például a cserebogár-szaporulatot is – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

A tőrösdarazsak ártalmatlanok!

Nem kell kedvelni őket, de fontos, hogy az utca embere, valamint a rovarirtással foglalkozó hivatásosok is megismerjék ezt az állatcsoportot és ne pusztítsák, vagy  pusztíttassák el a veszélyt nem jelentő tőrösdarazsakat.

A rovarcsalád tagjainak megjelenése a nagy termetük miatt látványos, a legnagyobb európai faja, az óriás tőrösdarázs ráadásul egyben a kontinens legnagyobb hártyásszárnyújának számít.

Félelmetes külseje ellenére sem jelent veszélyt sem az emberekre, sem a társ- és háziállatokra. Természetesen nem szabad megfogni, mert fullánkja van.

Ezeket a rovarokat azonban ne tévesszük össze a családi közösségekben élő, a ház körül gyakori, agresszív, jellegzetes fekete-sárga mintázatukkal jól elkülöníthető társas darazsakkal.


Biológiai védelmet jelentenek a cserebogárpajorok ellen is

A tőrösdarazsak parazitoidok, ami azt jelenti, hogy a szaporodásukhoz, a peterakáshoz nagyobb termetű rovarok, például lemezescsápú bogarak lárváira van szükségük.

Emiatt a megjelenésükre elsősorban ott számíthatunk, ahol a pusztuló fában, a talajban, a komposztban jelentős mennyiségben találnak cserebogárpajorokat, szarvasbogár-, orrszarvúbogár-, rózsabogárlárvát.

Figyelemre méltó érzékeléssel keresik meg a talajban, fában megbúvó nagytermetű lárvát, hogy azt  megszúrva a speciális mérgükkel megbénítsák, majd belepetézzenek. A kikelő lárvájuk belülről fogyasztja el a még élő pajort. A tőrösdarazsak így váltak nélkülözhetetlen elemeivé a kiskertek, a parkok, az ültetvények vegyszermentes, biológiai alapú rovarok elleni védelmének!

Az óriás tőrösdarázs védett

Irtásuk a hasznosságuk és az ártalmatlanságuk miatt értelmetlen, ráadásul az óriás tőrösdarazsak védettek, a természetvédelmi értékük 50.000 Ft. Elpusztításukkal az elkövető akár több éves börtönbüntetést is kockáztat.

A kerttulajdonosoknak, gazdálkodóknak elemi érdeke, hogy a közelükben a tőrösdarazsak is megtalálják az életfeltételeket.



"Ne féljünk tehát a májustól a nyár végéig tömegesen feltűnő tőrösdarazsaktól. Ha idegenkedünk a rovaroktól, nyugodtan menjünk tovább, de ha természetbúvárként olyan szerencsében van részünk, hogy láthatunk egy ilyen "rajzást", érdemes leülni a közelben, és megfigyelni ezeknek a fogyatkozó és érdekes óriásoknak az életét" – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.