Sajnos még a legápoltabb udvarban is megjelenhet a moha, ami amellett, hogy nem esztétikus, sokat ronthat a gyep állapotán. Ennek eltávolítása nem bonyolult, azonban pár dolgot figyelembe kell venni. Az egészséges és zöld pázsit ékes dísze lehet a kertnek, de csak akkor, ha megfelelően ápoljuk és rendszeresen gondozzuk.
A nem megfelelő tápanyagú gyep, a túlzottan gyakori és nagyon drasztikus fűnyírás jelentősen hozzájárul a moha megjelenéséhez. Nem segít a helyzeten az állandó nedvesség, öntözés, csapadék sem, hiszen ezek mind segítik a moha elterjedését.
A moha és a gyep igényei
Nem szabad természetesnek venni, hogy a gyep szép és természeti. Jó oka van annak, ha mohát fedezünk fel benne. A két növénynek mások az igényei, a gyep ugyanis szereti a napos, jó vízáteresztő, laza, humuszos, tápanyagban gazdag, 5,5 és 7,0 közötti ph-értékű talajt. A mohának viszont kedvez az árnyékos, nedves, kötöttebb, tápanyaghiányos, savanyú talaj.
A moha kiirtása tehát önmagában nem tökéletes megoldás, hiszen idővel újra megjelenik, tekintve, hogy kedvezőek számára a körülmények. Hosszabb távon kizárólag úgy védekezhetünk ellene, ha folyamatosan teszünk azért, hogy a gyepünk szép és ápolt legyen.
Tavaszi gyepápolás
Mindenekelőtt figyelni kell írta, hogy amint a moha megjelenik a pázsiton, meg kell találni annak okát. Több olyan probléma lehet, ami a kialakulásához vezetett. Ahhoz viszont, hogy megfelelően kezelhessük, ismerni kell a pontos okokat.
A pázsit átszellőztetése az egyik legjobb módszer arra, hogy a mohát, illetve az elszáradt növényi részeket könnyedén eltávolítsuk. A legjobb, ha évente két alkalommal, tavasszal és ősszel végezzük ezt el. Az eltömődött talajban ugyanis könnyedén kialakulhat pangó víz, amely szinte vonzó a mohatelepeket. Ha megtelepszenek, akkor azok miatt a fűszálak sem jutnak levegőhöz, ami gátolja azok növekedését.
Sokszor viszont az öntözési módszerek állnak a kialakulás hátterében. Érdemes tehát optimálisan beállítani az öntözést, ami egyet jelent a nem túl kevés, de nem is túl sok vízzel. Mindig adott területre vonatkozóan gondozzuk a gyepet, hiszen minden talajtípus esetében másra lesz szüksége.
Csökkentsük az árnyékot
A moha megtelepedésének oka sokszor a bokrok és fák által biztosított árnyék, ami ellen kizárólag úgy védekezhetünk, ha visszavágjuk a közeli növényeket, szükség esetén eltávolítjuk azokat. Mivel ez radikális megoldás, ezért a szakemberek azt tanácsolják, hogy hagyjuk növekedni a mohát, hiszen az nem igényel gondozást, nem beszélve arról, hogy összefüggő, puha talajtakarót képez, ami természethű hatást kelt és igen mutatós.
A megfelelő öntözéssel sokat tehetünk azért, hogy a mohatelepek ne tudják ellepni a gyepet - fotó: pexels.com
Mohairtó műtrágya
A gyeptápok jelentős mennyiségű hozzáadott vasat tartalmaznak, amivel meggátolható az új mohatelepek kialakulása. Emellett elpusztítja a már megjelenő, oda nem illő növényeket. Léteznek továbbá vas-szulfidot tartalmazó, illetve mentes készítmények, amelyek szintén hatékonyak lehetnek a mohairtás terén.