A Magyar Országos Horgász Szövetség a pontytelepítések csökkentésével tenné színesebbé a hazai halállományt – írja az infostart.hu

ponty

A víz zavarossá válásáért a ponty többféle módon is felelős – fotó: pixabay.com

Káros ökológiai hatásai vannak a pontykihelyezéseknek

A pecaverzum.hu írta meg, hogy 2021-ben az országban megvalósuló telepítések 91 százaléka (azaz 4870 tonna) ponty volt. Ezt most a Mohosz szeretné 85 százalékra levinni és több keszegféle és ragadozó kihelyezését megvalósítani.

A Magyar Haltani Társaság rendszeresen publikáló tagja, Szendőfi Balázs természetfilmes szerint, a nagy mennyiségű pontykihelyezések a vízi életközösségekben komplex zavart okoznak. A ponty káros ökológiai hatásait tudományos tényekre alapozva sorolta fel, amelyek közül elsőként a legjelentősebb hatást, a víz átlátszóságának drasztikus csökkenését emelte ki.


ponty

A pontytelepítés káros ökológiai hatásait tudományos tények igazolják – fotó: pixabay.com

Zavarossá válik a víz

A víz zavarossá válásáért a ponty többféle módon is felelős: lebegő szemcséket juttat a vízoszlopba az aljzat állandó túrásával.

A túrás negatívan befolyásolja a hínárnövények gyökérzetének megtapadását, ráadásul a víz felzavarással a fény sem lesz elegendő a számukra. A növények árnyékoló hatása csökken, aminek eredményeképpen jobban elszaporodik a fitoplankton, ami még zavarosabbá teszi a vizet.

Szendőfi Balázs véleménye az, hogy a problémát enyhíteni lehet más halfajok horgászatának népszerűsítésével, jóval több kíméleti terület kijelölésével, vagy más minőségi szűréssel.