MTA Növényvédelmi Kutatóintézet
A Növényvédelmi Kutatóintézet (NKI) 1982 óta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) intézethálózatának tagjaként működő, nem nyereség-orientált költségvetési intézmény. Maga az intézet azonban több mint százéves múltra tekint vissza.
Az NKI profiljában a növényvédelmi kutatás szinte valamennyi részterületét felöleli. Vizsgálatainak tárgyköre a kórokozók, kártevők és gyomnövények biológiájára, a növények betegségekkel és abiotikus stresszfaktorokkal szemben mutatott ellenálló-képességének mechanizmusaira, a kórokozók és kártevők, valamint ezek természetes ellenségei közötti kölcsönhatásokra, e kölcsönhatásoknak a biológiai védekezésben való felhasználására, és a környezetvédelmi szempontokból biztonságos növényvédőszerek fejlesztésére egyaránt kiterjed. Az MTA intézethálózatának tagjaként az NKI elsősorban alapkutatásokat végez, de munkája a mezőgazdasági és dísznövények új növényvédelmi stratégiáinak kidolgozásában közreműködve alkalmazott kutatásokat is felölel.
A budapesti székhelyű NKI központi egysége Budán, laboratóriumokat, üvegházakat és a - 47 hektáros - szabadföldi kísérleti területet magában foglaló kísérleti telepe pedig mintegy 10 kilométerrel távolabb, Nagykovácsiban helyezkedik el. Kutatási osztályok: állattan, biotechnológia, kórélettan, növénykórtan, növényvédelmi kémia