A kék sisakvirág valódi különlegesség a dísznövények világában. Mély ibolyáskék színe, karcsú termete és titokzatos, sisak alakú virágzata első pillantásra elbűvöli a kertbarátokat. De vajon megéri a szépsége a kockázatot?
Egy virág, amelyre figyelni kell
A boglárkafélék családjába tartozó kék sisakvirág nem csupán dísznövényként ismert – őshonos Európa hegyvidékein, és hazánkban is megtalálható, bár többnyire kertészetekből származó változatként. Júniustól szeptemberig virágzik, és akár 1,5 méteres magasságával könnyen uralja a virágágyásokat.
Ám amilyen gyönyörű, olyan veszélyes is: minden egyes része – a szára, a levelei, sőt még az elszáradt virága is – erősen mérgező!
Akonitin: a természet egyik legdurvább méreganyaga
A sisakvirág fő hatóanyaga, az akonitin, az idegrendszert támadja. Már kis mennyiség is súlyos tüneteket idézhet elő, amelyek akár halálhoz is vezethetnek. A méreg érintéssel is felszívódik, így pusztán a növény megfogása is veszélyes lehet.
A mérgezés tünetei között szerepel:
• égő érzés a szájban és torokban
• zsibbadás, hányinger, szédülés
• szívritmuszavar
• extrém esetben: légzésleállás, szívmegállás
Nem véletlen, hogy az ókorban a kék sisakvirágot mérgezett fegyverekhez és kivégzésekhez használták – valódi természetes „halálvirágként" tartották számon.
Ültethetjük, de csak óvatosan!
A kék sisakvirág dísznövényként való ültetése nem tilos, de csak körültekintéssel javasolt:
• Ne legyen elérhető kisgyermekek vagy háziállatok számára.
• Munkavégzés közben mindig viseljünk kesztyűt!
• Tartsuk távol az ehető növényektől, hogy ne legyen összetéveszthető.
Aki tudatosan és felelősen bánik vele, annak kertjében látványos és tartós évelőként tündökölhet.
Védett vadon élő változata is van!
Kevesen tudják, hogy hazánkban a kék sisakvirág vadon élő alfaja védettséget élvez. Ezek az ökológiailag kiemelten fontos növények a hegyvidéki élőhelyek nélkülözhetetlen részei. Szigorúan tilos leszedni vagy áttelepíteni őket!
Forrás: 24.hu
Indexkép: Shutterstock