Képzeld el, hogy a jövő zöldenergiáját nem a Nap vagy a szél, hanem az esőcseppek adják! Szingapúri kutatók nem kevesebbre vállalkoztak, mint hogy az egyik legegyszerűbb természeti jelenséget, az esőt hasznosítják elektromos áram előállítására. Az első kísérletek eredménye pedig már most lenyűgöző: 20 másodpercen át sikerült 12 LED izzót működtetniük néhány csepp víz segítségével.

A trükk egy egyszerű, függőlegesen álló polimer csőben rejlik, amin keresztül vízcseppeket engednek le. A kulcs a „dugós áramlás" jelensége: amint a víz lefelé halad, elektromos töltések keletkeznek a cső vezető belső falán, melyeket aztán vezetékek továbbítanak egy gyűjtőedénybe.

Ez az eljárás a lehulló víz energiájának több mint 10 százalékát képes árammá alakítani, ami különösen ígéretes ott, ahol a hagyományos vízerőművek nem működnek – például városi környezetben vagy mobil szenzoros rendszerek esetén. Mindez ráadásul rendkívül kompakt és energiatakarékos megoldás lehet, így idővel akár a napelemes rendszereket is kiegészítheti.

Az eső tehát a jövő energiaforrása is lehet: hamarosan eljöhet az idő, amikor egy esős nap nem bosszúságot, hanem feltöltött szenzorokat és világító LED-eket jelent!

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Shutterstock