A Genezis Partnerthálózat 500-ak Klubja programja sikeres évet zárt. Nem csak országosan lettek kiemelkedő termések, de az 500-ak Klubja partnerek is elégedettek lehetnek az eredményekkel (1. ábra). Az országos termésátlagokhoz képest a Genezis parcellák átlaga meghaladta búzában az 1,5; kukoricában pedig a 2 t/ha-t.

1. ábra: Az 500-ak Klubja termésátlagok és a haza átlaghozamok összevetése 2016-ban [t/ha]

Egyre szorosabb a „verseny” az 500-ak Klubja táblafelezéses kísérletekben! Partnereink az elmúlt 4 év tapasztalataira építve felhasználják a Genezis termőhely– és növényspecifikus műtrágyázási technológiák egyes elemeit és ajánlásait, így téve hatékonyabbá tápanyag-utánpótlási technológiájukat. Ez egy igazán jó tanulási folyamat, nemcsak a gazdálkodók, hanem a mi számunkra is! A tapasztalatokkal karöltve a 2017-ben piacra kerülő új készítményeinkkel biztosítjuk a dinamikusan megújuló trágyázási rendszer – a Genezis Technológia fejlesztését.

Az elmúlt 2016-os esztendővel egy jó évjáratot tudhatunk magunk mögött. A termésátlagok biztatóak voltak, azonban a lemaradásunk számos fejlett növénytermesztéssel bíró országhoz képest, mint Németország vagy Franciaország még mindig jelentős. A terméskülönbség napraforgóban kisebb, viszont repcében már átlagosan 600-800 kg/ha, búzában és kukoricában pedig akár 3- 4 t/ha is lehet a hozamkülönbség.

genezis

Egyre szorosabb a „verseny” az 500-ak Klubja táblafelezéses kísérletekben.

Mit tehetünk a termésnövelés érdekében?

A tavalyi 500-ak Klubja kísérleti eredmények alapján azt láttuk, hogy a jelenlegi N trágyázási színvonal mellett még mindig jelentős N műtrágyahatás várható. A Genezis parcellák termésátlagai a nagyobb műtrágya felhasználásnak köszönhetően felzárkóztak a Nyugat-európai termésszinthez. Tapasztalataink szerint a két nagy olajnövényünk közül hektáronként napraforgóban átlagosan 20, repcében viszont már 50-60 kg/ha hatóanyaggal (2. ábra) kellene növelnünk a kijuttatott N mennyiségét. Kukoricában és őszi búzában az átlagosan kijuttatott N hatóanyag alig 100 kg/ha körüli, ami kevés! Átlagosan 60-80 kg N hiányzik még az intenzív technológiához hektáronként!

2. ábra: A hazai és a fejlett Nyugat-európai országok N-hatóanyag felhasználása az elmúlt 3 év átlagában [kg/ha]

A N pótlására a legjobb választás a kalciumot és magnéziumot egyaránt tartalmazó gyári meleg eljárással készülő Pétisó (27% N; 7% CaO; 5% MgO), melynek talajsavanyító hatása elhanyagolható, mészindexe mindössze 10! A Pétisó minden egyes tonnája egyedülálló módon 228 kg talajjavító anyagot, dolomitot tartalmaz. De azt se feledjük, hogy a benne lévő magnézium a zöld színtestek központi eleme. Ez a legkevésbé savanyító nitrogén műtrágya. Az ammóniumnitrát hatszor ennyire savanyít! Egyaránt jól használható fejtrágyaként őszi búzában és repcében (1. fejtrágya: Pétisó 27% N 250-400 kg/ha, 2. fejtrágya, Pétisó 27% N 200-250 kg/ha), valamint alap, starter és kiegészítő trágyaként napraforgóban (Pétisó 27% N: 250-300 kg/ha).

A nagy terméshez harmonikus tápelem-ellátásra van szükség. Nem elég önmagában a nitrogén használata! Közeledik a tavasz, és ha a csapadékos ősz miatt elmaradt az alaptrágyázás, akkor a kukorica és a napraforgó alá válasszunk kálium túlsúlyos komplex műtrágyákat (Genezis NPK 4-17-30 7% CaO; 5% MgO 3%+ Zn; Genezis NPK 8-20-30 + 2% CaO; 1% MgO) a szükséges mennyiségű foszfor és kálium pótlása érdekében. Napraforgóban ahol a kálium ellátottság jó, ott az 1:1 P:K arányú komplexeket használjuk (Genezis NPK 8-24-24; + 3% S+ 0,05% B; + 0,1%; Mn + 0,02 % Zn; 0,05% Fe), mivel a kaszatképződés és olajszintézis foszforigénye jelentős.

nitrogén

A nagy terméshez nem elég csak a nitrogén, harmonikus tápelem-ellátásra van szükség.

A repcében és ma már a napraforgóban is a kén kijuttatás fontossága (már) nem megkérdőjelezhető! A nagyobb termés és olajtartalom érdekében juttassunk ki ként repcében – de már a búzában is – az első fejtrágyázással (Genezis NS 21-24; 250-400 kg/ha), napraforgóban pedig vetés előtt vagy tápkultivátorozással (Genezis NS 21-24; 150-200 kg/ha). A kén pótlására hatékony megoldás a levéltrágyázás során a Nitrokén használata, mely kiemelkedő 21% elemi kéntartalma levélen keresztül gyorsan hasznosul.

A mikroelemek hatékony és gyors pótlására elsősorban mono- és polifémkelát levéltrágyákat érdemes választanunk. Azon a táblán, ahol korábban már tapasztaltunk mikroelem hiányt, ne kockáztassunk! A nagy termésekkel kietettük a talajból a mikroelemeket, mint például a kukoricával a cinket, az olajos növényekkel (cukorrépával) a bórt, a búzával a rezet. A mikroelemek szerves kötésben (kelatizált forma) gyorsan bejutnak a növény szöveteibe, ami nagy előnyt jelent nemcsak a hiánytünetek kezelése, hanem az intenzív növekedés időszaka során is.

500-ak Klubja kísérleti tapasztalat, hogy a hatékony termésnöveléshez legalább kétszeri levéltrágyázásra van szükség. Az olajos növényeknél mára mindkét levéltrágyázáskor elengedhetetlen a bór pótlása (Pétibór Extra 10% B), sőt mára a kukorica termésnövelésének is egy új eszközévé vált, az intenzív növekedés időszakában kijuttatva.

A Genezis termékpalettán innovációt jelentenek a biostimulátor tartalmú levéltrágya készítmények. A bennük található 17 féle aminosav hatékonyan serkenti a fehérjeszintézist, ezáltal a növények növekedést, valamint fokozza a biotikus és abiotikus stresszel szembeni toleranciát. Használatuk a fejlődés korai szakaszától az intenzív növekedési időszak végéig javasolt. Kukoricában hatékonyan kezelhetjük a lehűlés okozta stresszt a Genezis Mikromix BS (Zn 3,5% 4 l/ha) levéltrágyával a kezdeti fejlődési szakaszban. Az őszi búza bokrosodása és szárbaszökése idején a Genezis Kalászos BS (N 10,7% N; 3,5% SO3; 1,1% Cu; + Mn + Zn 4 l/ha) nagyobb fotoszintetikus felület eredményez, így nagyobb termés elérését teszi lehetővé.

További információ a Nitrogénművek Zrt. honlapján.