A kínai népi gyógyászat egyik fontos alapanyaga a szamárbőr, amelyből „ejiao” néven egy minden bajra alkalmasnak hitt „csodagyógyszert” készítenek – írja a telegraph,co.

A császári időkből, pontosabban a császári udvarból örökölt hagyomány az utóbbi évtizedeben újult erővel divatba jött, így a szamárbőr-kereskedelem gyors ütemben növekszik. Kínában évente közel ötmillió szamarat vágnak le ilyen célra, ennek következtében 1992 óta az ország szamárállományának 76 %-át kiirtották, sőt a kínai középréteg gazdagodásával már külföldről is vásárolnak – magas árakon – szamárbőrt.

szamár

Ha ez a tendencia folytatódik, a szamarak száma rövid időn belül a felére csökken – fotó: Pexels

Az angliai székhelyű Donkey Sanctuary, állatvédő szervezet szerint, szamarak leölése, főleg Afrikában és Dél-Amerikában, minden higiéniát és kíméletet nélkülöző, borzalmas körülmények között történik. Ez a szervezet több országban százával egymásra dobált nyers szamárbőrökről és azokkal egy helyiségben agyonéheztetett szamarakról számolt be.

Különböző kutatók arra hívták fel a figyelmet, hogy ezek a helyek súlyos fertőzések gócpontjaivá és betegségek terjesztőivé válhatnak. Angol szakértők megállapítása szerint, ha ez a kínai hóbort így folytatódik, annak a világban jelenleg tartott 45,8 millió szamár nagy része rövid időn belül áldozatul esik, bár azok a legszegényebb országokban szinte pótolhatatlan szerepet töltenek be.