A dániai Aarhus Egyetem kutatói összehasonlító etetési kísérletek alapján kimutatták, hogy a vörösheréből és egyéb herefélékből kivont zöld fehérjék mintegy 15% -os arányban a sertések takarmányába bekeverve kedvezően hatnak az állatok fejlődésére, húskihozatali arányára és húsának minőségére – olvashatjuk a pigprogress.net, angol hírportálon.

Ez elsősorban a szóban forgó fehérjék kedvező aminosav összetételének és magasabb omega-3 zsírsav tartalmának köszönhető. Dr. Lene Stödkilde, vezető kutató szerint a felfedezés nagy előnye, hogy a herefélékből kivont fehérjék az országon belül előállíthatók, és alkalmasak a szójaimport részbeni kiváltására, továbbá hozzájárul a bio-sertéshús termelésének növeléséhez. Emellett, a herefélék vetésterületének az országon belüli növelése hozzájárul a levegő nitrogénjének megkötéséhez és – jelentős mennyiségű N-műtrágyát kiváltva – a növények fejlődésében való felhasználásához.

sertés

A herefélékből kivont fehérjék az országon belül előállíthatók, és alkalmasak a szójaimport részbeni kiváltására, továbbá hozzájárul a bio-sertéshús termelésének növeléséhez. Fotó-Pixabay

A fehérjekivonatok előállítása az Egyetem egyik kisebb növényi bioraffiniáló üzemében történt, azaz viszonylag egyszerűen végrehajtható. A kísérletekbe 48 sertést vontak be (hathetes kortól vágásérettségig), amelyeknek étrendjében a szóban forgó fehérjekivonatokat különböző arányban alkalmazták. A sertések alaptakarmányként a Dániában általánosan alkalmazott egyéb összetevőket kapták (elsősorban árpát, búzát, Kínából importált szóját, borsót és lóbabot). A 15 százalékban herekivonattal etetett állatok húskihozatala a kontroll csoporthoz viszonyítva szignifikánsan jobbnak bizonyult, ami – Stödkilde szerint – a fűfélékből származó fehérje könnyebb emészthetőségének tudható be.