Az Egyesült Királyság sertéstartói az utóbbi évtizedben a repcepogácsa, borsó és egyéb mezőgazdasági termékek felhasználásával 20%-ról 10%-ra csökkentették a szója használatát a sertések takarmányozásában. A visszafogott felhasználás ellenére az ország még mindig 3,2 millió tonna szóját importál feldolgozott termékek formájában, amelyeknek 68 százaléka Dél-Amerikából érkezik.

A szója jelenleg a leghatékonyabb, legmegfelelőbb aminosav-összetételű és legolcsóbb fehérjeforrások közé tartozik, emellett kevés olyan alternatív forrás van, amivel azt ki lehetne váltani. Az EU valamennyi tagországa szintén nagy mennyiségű szóját importál, és annak mintegy 90 százalékát állati takarmányként hasznosítja.

A szója az egyik legolcsóbb fehérjeforrás - fotó: Pixabay

Ugyanakkor a szójatermesztés az amazóniai erdők irtásának az egyik első számú okozója, ami jelentősen felerősíti a klímaváltozás súlyos következményekkel járó, negatív hatásait. Az elmúlt évben megállapítást nyert, hogy a brit állattartók által felhasznált szója az erdőirtásból származik, és ezt a gyakorlatot az Amazon Soy Moratorium (ASM) értelmében végleg le akarják állítani.

Ezért a Brit Sertéstartók Egyesülése tovább keresi az alternatív fehérjeforrásokat, és előtérbe helyezi a humán tápláléklánc, illetve az étolaj- és a szeszgyártás melléktermékeinek, továbbá az ételmaradékoknak és a savónak a használatát. Az ilyen termékek együttesen már 1,23 millió tonnát tesznek ki, és a sertéstakarmányok több mint 40 százalékát adják. A Dél-Amerikából származó szója helyileg előállítható fehérjeforrásokkal történő kiváltására irányuló törekvés egyébként az utóbbi években több EU tagországban felerősödött.