2018-ban kezdtük el ünnepelni, mára hagyománnyá vált. A Magyar Természettudományi Múzeum március 11-ét egész nap a beporzók napjának szentelni, így családi programokkal készülnek, ezzel felhívva a figyelmet a hatalmas problémára.

Beporzók Napja

A beporzó rovarok igen fontosak, hiszen az általunk megtermesztett növények nagyjából háromnegyedének szüksége van arra, hogy termést hozzon. Amiket mi az asztalra teszünk, mint étel, azok nagyjából egyharmada ilyen alapanyagokból készül. A növényvilág háromnegyede zárvatermő, amiknek nagy részét a rovarok porozzák be - mondta el az InfoRádióban Vásárhelyi Tamás biológus.

Tény, hogy a legnagyobb probléma a nagyüzemű mezőgazdaság, hozzá kell tenni, hogy az északi féltekén nagyobb mértékben haldoklik a rovarvilág, mint délen. A szakember hozzátette, hogy Kínában sok helyen már kénytelenek mesterséges beporzást alkalmazni. Évente 1-1,5 százalékkal csökken mind a rovarok mennyisége, mind azok fajszáma a világon - írja az Infostart.

Az élősködők, amelyek az ember körül élnek és belőlünk táplálkoznak, mint a szúnyogok és a csótányok, nincsenek nagy veszélyben. A pusztulásra ítélt fajok a természetben élnek és kétségkívül hasznosak. Ezek az állatok az ürüléküket elbontják, elássák, a lehulló faleveleket lebontják, tisztítják a vizeket, illetve természetesen beporozzák a virágos növényeket.

A legfőbb probléma egyértelműen a nagyüzemű mezőgazdaság. De nem ez az egyetlen gond.

A folyamat úgy tűnik, hogy visszafordíthatatlanná vált, viszont ettől függetlenül egyéni szinten sokat tehetünk azért, hogy lelassítsuk. A biológus elmondta, hogy segítenünk kell a rovarvilágot a városban tartani. Lehetőleg olyan virágot vásároljunk ajándékba, amelyek sokáig virágoznak, hiszen ezzel igen sok táplálékhoz juttatjuk az állatokat. A nádcsomó szintén segít, hogy a fali méhek be tudjanak költözni. Különítsük el a kert egyik sarkát, így egy természetes növényvilágot hozhatunk létre a számukra. Az is sokat segíthet, ha nem nyírjuk állandóan a füvet.

Ugyanez elmondható a városokról, ahol egyre gyakoribb a méhlegelő. A nyírott gyepen szinte képtelenség vadvirágokat nevelni, ha pedig abbamarad a nyírás, akkor már csak egy gazos rész marad, ami szinte semmit sem ér a rovarok számára.

Méhek nélkül nincsen élet a Földön - fotó: pexels.com

A kutatások bizonyítják, hogy a vadvirágok nyújtják a legtöbb nektárt a beporzó rovarok számára. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az ültetett virágok ne segítenének a fennmaradásukban. A vadvirágokról amúgy megoszlanak a vélemények. A biológus szerint nem kellene ezekre sem negatívan tekinteni, főleg, hogy maguktól nőnek és gondozni sem kell őket.

Rovarok nélkül sok élelmiszerről kellene lemondani

Amennyiben a rovarok nem jutnak elegendő táplálékhoz, nem tudják elvégezni a feladataikat, amely nagy veszélybe sodorhatja az élelmiszereket, főleg a zöldségeket és a gyümölcsöket, illetve természetesen a gabonákat. Fontos lenne tehát tenni azért, hogy ők fennmaradjanak, hogy biztosítjuk számukra a megfelelő élőhelyet.