A megfelelő növénytermesztési- és betakarítási technológia mellett a silótartósítók is nagyban hozzájárulhatnak a sikerhez.

A piacon egyre nagyobb teret nyernek a baktérium alapú tartósítók. Olyan termékek, amelyek hetero- és homofermentatív baktériumtörzseket vagy azok kombinációját tartalmazzák. Legyen szó magas pufferkapacitásuk miatt nehezen erjeszthető takarmányokról (pl. lucerna) vagy alacsony szárazanyag-tartalommal bíró, nagy nedvességtartalmú alapanyagokról (pl. rozs), mindegyik esetben javítható a szilázs minősége, csökkenthetők a kockázatot jelentő tényezők.

takarmány

Ahogy szerszámok közül is az adott feladathoz szükségeset választjuk ki, úgy a SCHAUMANN-nál is többféle silótartósítóból lehet kiválasztani a legmegfelelőbbet!

Bonsilage

A BONSILAGE Fit G speciális, homo- és heterofermentatív baktériumtörzsek kombinációja, ami tejsav valamint ecetsav termelésével biztonságosan irányítja az erjedést és propilén-glikol termelésével növeli a fűszilázsok energiatartalmát. Az intenzív homofermentatív kezdeti erjedés eredménye a gyors pH csökkenés, a jó emészthetőség, és a kiváló minőségben megőrzött fehérjék. A Lactobacillus buchneri intenzív aktivitásának köszönhetően megelőzhető az utóerjedés, az eredmény egy jó aerob stabilitással jellemezhető szilázs. A bakteriális aktivitásnak köszönhetően a cukrok egy részét propilén-glikollá alakítja.

A nagy mennyiségű, vízben oldódó szénhidrátokat tartalmazó alapanyagok esetén jó eredményeket lehet elérni, aminek sikeres példája egy magyarországi rozsszilázs, ami a megfelelő betakarítási időpontnak köszönhetően elég szubsztrátot tartalmazott ahhoz, hogy 2,26% propilén-glikol termelődjön. Fű esetén a termelődött propilén-glikol akár 2,9% sza mennyiségű is lehet. Ez egy 10 kg 35% szárazanyag-tartalmú fűszilázst tartalmazó TMR esetén napi 101,5 g propilén-glikol felvételt jelent. Használatával csökkenthető az anyagcsere-betegségek kockázata és javul a tehenek kondíciója.

Bonsilage Fit G számokban mérhető javuló kondíció grafikon

1. ábra: A fűszilázsokban termelhető propilén-glikol mennyisége

Azt, hogy az alapanyag cukortartalma megfelelő-e refraktométerrel lehet ellenőrizni.

A megfelelő Bonsilage termék kiválasztása refraktométer segítségével

2. ábra: A megfelelő Bonsilage termék kiválasztása refraktométer segítségével

A BONSILAGE Speed G a Schaumann által regisztrált Lactobacillus diolivorans és egyéb homo- illetve heterofermentatív baktériumtörzsek kombinációja. Alkalmazásával a silónyitás két hét után lehetővé válik, mindezt anélkül, hogy az aerob stabilitásából vesztene. Az erjedés során irányítottan keletkező ecetsav gátolja a penészek és élesztők működését silónyitás után. Amint azt számos új, nemzetközi tanulmány is kimutatta (US Dairy Forage Research Center Wisconsin, Journal of Dairy Science, Dairy Australia), az irányított körülmények között keletkező ecetsav nem befolyásolja negatívan a takarmányfelvételt. Ily módon rugalmas takarmánygazdálkodást tesz lehetővé, csökkentve az esetleges termeléskiesést.

A lucerna magas fehérje- és ásványianyag-tartalma, alacsony erjeszthető szénhidráttartalma megnehezíti a silózását. Mindezek mellett gyakori az alacsony tarlóval való vágás, aminek köszönhetően az emelkedett földszennyezés miatt jelentős a Clostridium-fertőzöttség is. Mindez rossz minőségű szilázsokat, magas táplálóanyag-veszteséget jelent, ami végül a tejtermelésben okoz igazán károkat. A problémák kiküszöbölésére a BONSILAGE Alfa használható, ami négy tejsavtermelő baktériumtörzs kombinációja. A cukrok széles spektrumát, a fruktánokat is hasznosítja, gátolja a Clostridiumokat, gyorsan lecsökkenti a pH-t, növeli az aerob stabilitást is, így segít megőrizni a táplálóanyagokat.

Alacsonyabb szárazanyagtartalom (pl. rozs, tritikálé) esetén a BONSILAGE Forte a megfelelő tartósító. Ha a Clostridiumok gátlása a cél, ez az első választás. A kiváló kompetitív képességgel rendelkező baktériumok a rendelkezésre álló szénhidrátok teljes spektrumát hasznosítják, gyors és tartós pH csökkenést eredményezve. Használatával csökkenthető a fehérjék ammóniává alakulása (4. ábra) és a biogén aminok képződése, így nedves alapanyagból is ízletes, jól emészthető, stabil szilázs készíthető. A BONSILAGE Forte az egyetlen olyan tejsavbatérium tartalmú silótartósító, ami megkapta a DLG (Német Mezőgazdasági Társaság) minősítését az 5. kategóriában – Gátolja a Clostridiumok szaporodását.

Szilázs takarmányban található Clostridium

3. ábra: A Clostridiumok mennyisége a szilázsban (CFU/g)

A BONSILAGE Plus a magasabb szárazanyagtartalommal (>30%) betakarított alapanyagokhoz ajánlott tartósító. Gátolja a Clostridiumokat, akár 3 hét alatti silónyitást is lehetővé tesz, mindemellett pedig növeli a takarmány bypass fehérje mennyiségét, a takarmány emészthetőségét, ezzel a kiegészítésként vásárolt fehérjehordozók mennyiségének csökkentését teszi lehetővé.

A jelenlegi szójaárak mellett a fehérjék minél jobb megóvására törekedés egyre inkább anyagi kérdés is. A Clostridiumok gátlása révén a fehérjék degradációját is meg lehet előzni, ami az UDP hányad növekedését jelenti. A BONSILAGE termékekkel növelheti ezt a frakciót, miközben a gyorsan bomló (NPN) frakció aránya alacsonyan tartható.

takarmány

4. ábra: A fehérjedegradáció csökkenése BONSILAGE Plus hatására

A Bonsilage Forte használatával megtakarított szója mennyiségét, és az így megtakarított pénzt az 5. ábra mutatja.

megtakarítható fehérje ára szójára vonatkoztatva

5. ábra: A Bonsilage Forte-val megtakarítható fehérje ára szójára vonatkoztatva

Így tehát a kérdésre, hogy melyik a megfelelő silótartósító, minden évben, növényenként más választ kell adni. A SCHAUMANN szaktanácsadói a biológiai silótartósítás terén szerzett két évtizedes tapasztalattal, és gyártóként a termék mögötti teljes kutatás-fejlesztési háttérrel állnak rendelkezésükre egyéni konzultációval, laborvizsgálatokkal, szaktanácsadással.