A te kertedben is hatalmas károkat okoznak a csigák és a meztelencsigák? Akkor itt a természetes megoldás! Ezeket a növényeket ugyanis utálják a csigák! De te nem fogod utálni őket, hiszen szépek és hasznosak, így minden szempontból megéri helyet adni nekik a kertedben!

Nem minden csiga az ellenséged

Hiába gondoljuk azt, hogy minden csiga kárt okoz a kertünkben, ez nem így van. Közel 26 házatlan csigafaj közül is csupán tíz okoz kárt a kertben, a legtöbb házas csiga pedig nem fogja megdézsmálni a növényeinket, hanem leginkább is sérült növényi hajtásokkal, és rothadó zöldségekkel és gyümölcsökkel táplálkoznik.

Éppen ezért nem árt, ha nem lakoltjuk ki az összes éticsigát a kertből. Különösen azért, mert nemcsak a korhadó szerves anyagokat és növényi maradványokat pusztítja el, de más csigák tojásait is elfogyasztja. De a meztelencsigák némelyike is igen hasznos lehet, hiszen a madarak eledeleként fontos tagjai a táplálékláncnak.

Azonban sajnos vannak olyan meztelencsigák, amelyek nagy károkat képesek kárt okozni. Minden lágyszárú növényben kárt tesznek, így szeretik a palántákat is, de tulajdonképpen semmi sincs tőlük biztonságban, így kárt tesznek a friss eperben, a salátában, de a paprikát, a retket, a káposztát, a tökféléket és az uborkát sem kímélik. De még a fűszernövényeink sincsenek tőlük biztonságban.

Sőt, még a dísznövényeink között is találnak kedvükre valót, mint amilyen például a büdöske, a dália, vagy az árvácska. Amit pedig imádnak, abból a legtöbb kertben nagyon is sok van, és ez nem más, mint a pitypang.

Ezeket a növényeket utálják a csigák

Azonban szerencsére vannak olyan növények, amelyeket annyira utálnak a csigák, hogy inkább távol maradnak a kertünktől, ha találkoznak ott vele. 

Az olyan fűszernövények például, mint a fokhagyma, a kakukkfű és a borsmenta, segítenek távol tartani a csigákat, akár a kertünkben termesztjük azokat, akár permetezőszerként használjuk őket - tudjuk meg a thespruce.com írásából. De akár csapdát is állíthatsz a csigáknak és a meztelencsigáknak a növények segítségével, ugyanis a csigák annyira kedvelik a körömvirágot és az árvácskát, hogy inkább azokat fogják károsítani és nem a többi növényt.

Ha pedig természetes riasztót szeretnénk a csigák és a meztelencsigák a fokhagyma- , tárkony- , kakukkfű- , borsmenta- és rozmaringkivonatokat sem kedvelik, így ha ezek illóolaját a sérülékeny növények köré permetezzük, megakadályozhatjuk vagy lelassíthatjuk a csigák táplálkozását. Sőt, a csípős paprikából származó kapszaicin alapú kivonatok is ígéretesnek bizonyultak a csigák és meztelencsigák elriasztásában.


csiga

Ezekkel a módszerekkel távol tudod tartani a csigákat a kertedtől. Fotó: Pixabay

De a a kávézaccban található koffeint sem kedvelik a csigák, sőt, akár mérgező is lehet a csigákra. Ezen túlmenően a kávézacc olyan állagú, ami taszítja a csigákat és a meztelen csigákat, ezért ha elhasznált kávézaccot szórunk szét a kertben, azzal távol tudjuk tartani őket.

Így védekezz a csigák ellen

  • A rendes kert nem a csigák kedvence. Ha rendszeresen nyírjuk a füvet, akkor jóval kevesebb lesz a csigákat a kertbe csalogató pitypangból is. Ráadásul a gyomnövények sem szaporodhatnak kedvükre, így a kert is csodás látványt fog nyújtani.
  • A növényeknek fontos, a csigáknak pedig ellenszenves lesz, ha a konyhakertet a kertünk napos, száraz részén alakítjuk ki.
  • A magaságyás a csigák nagy ellensége, így abban egészen biztosan nem támadják meg a növényeinket.
  • Időzítsük a napi öntözést reggelre, mivel a meztelencsigák éjszakai állatok, és imádják a nedvességet. Így az esti fürdőzés nem fogja odacsábítani őket a kertbe, hogy egy jó nagy strandbulit csapjanak. Még jobb, ha csepegtető öntözésre váltunk, amely csak a növény gyökérzónáját éri, szárazon hagyva így a leveleit.
  • A harc a káros meztelencsigákkal ugyan májusban kezdődött, de ahelyett, hogy a fehér zászlót lóbálnánk, inkább vegyük fel a kesztyűt. Ha pedig már felvettük, akkor hajoljunk le, és szép sorban vegyük fel vele a csigákat is. Ugyanis, bármennyire kilátástalannak is tűnik, az egyik leghatásosabb módszer arra, hogy megszabaduljunk tőlük, ha szépen összegyűjtjük őket.
  • Ha azt akarjuk, hogy a csiga minél hamarabb húzza el a csíkot a kertből, akkor először is nézzük meg, hová húzza azt előszeretettel. Ugyanis ahol a csík, ott a csiga kedvelt útvonala. Ezekre a helyekre helyezzünk ki jól bevizezett textil törölközőket az este folyamán, és reggel nincs más dolgunk, mint összegyűjteni a rajta éppen wellnessel kikapcsolódó csigákat.
  • A meztelencsiga nem túl józanéletű, és hát, az alkoholt sem veti meg, így áldozzunk fel egy fél pohárral kedvenc sörünkből, töltsünk félig egy műanyag poharat, vagy egy konzerves dobozt, és tegyük ki a kertbe. Nem fognak tudni ellenállni az illatának, azonban, mivel nem igazán jó úszók, valószínűleg ez a korty lesz a végső az életükben.
  • Az indiai futókacsa nyeli a meztelencsigát, mint kacsa a nokedlit. A neve daliás testtartásából ered, hiszen szép, magasra emelt nyakkal és fejjel menetel. Ráadásul nem totyog, mint a kacsák úgy általában, hanem igazi sprinterként szedi a lábait, és közben persze a meztelencsigákat is. Ráadásul a csigapete is nagy kedvence, így duplán hasznos. Bár indiai, a franciákat meghazudtoló ügyességgel képes feltörni a csiga házát is, így a nem szingli, vagyis házas csigákat is pusztítja a kertben. De azért az indiai futókacsa sem fenékig tejfel. Ugyanis a csigák mellé szívesen csipeget a zöldségeink közül is. Úgyhogy azért csak óvatosan, és ne bízzuk a kacsára a káposztát. Ha mégis mellettük döntenénk, érdemes tudnunk, hogy ha egynél több gácsért engedünk be a kertbe, akkor azok egymást fogják pusztítani, és nem a csigákat. Szóval az ideális választás, ha egy gácsér és több tojó mellett döntünk.
  • A sünök, a gyíkok, a vakondok és a békák is szívesen falatoznak a meztelencsigákból.
  • A sószórás is segíthet, bár ez igazán nem túl humánus módszer. Ilyenkor a védeni kívánt ágyások köré sót kell szórni, ami elvonja az állatból a nedvességet, így nem tud csúszni, majd elpusztul.
  • Ha igazán állatbarátok vagyunk, akkor azután, hogy összeszedtük a csigákat, betesszük egy dobozba és elvisszük őket egy távoli, lakatlan erdőbe, mezőre. Így tovább tudják élni házas vagy nudista életüket anélkül, hogy a miénket megkeserítenék.