Habár azt gondolnánk, hogy ha rendszeresen öntözzük a füvet, nagy baj nem lehet, ez sajnos egyáltalán nem így van. Ugyanis azzal, ha rosszkor és rosszul öntözöd, többet ártasz a füvednek, mint gondolnád!

Nem mindegy, hogyan öntözöd a füvet

Nem elég, ha nem hagyod kiszáradni a füvet. Az sem mindegy, hogyan és mikor öntözöd. Habár sokan este szokták öntözni a füvet, ez az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetünk a fű ellen, amennyiben ezt kánikulában is így csináljuk.

Ilyenkor ugyanis a talaj nagyon fel van melegedve, és a víz hatására nagy lesz a kipárologtatás, így a fű hamarosan a gombás fertőzések melegágya lehet. Időzítsük inkább az öntözést reggelre, amikor még nincs napsütés, de a fűnek elég ideje lesz felszáradni estig.


fű

Egyáltalán nem mindegy, hogyan és mikor öntözöd a füvet. Fotó: Shutterstock


De az is fontos, hogy ne rövid ideig öntözzük a füvet. Ha nincs időnk, inkább maradjon ki egy öntözés, de mindig szánjunk rá időt, hogy az öntözés bőséges legyen. Átlagosan fél óra szükséges ahhoz, hogy egy átlagos méretű kertben a gyep talaja át tudjon nedvesedni. Ha csak a fű tetejét locsoljuk meg, azzal a fű nem lesz elégedett. És persze mi sem, a fű látványával, néhány hét múlva. Ugyanis a fű könnyedén hozzá fog szokni, hogy a talaj felső rétegeiből tud vizet nyerni, ezért a gyökerei nem fognak mélyre nyúlni. 

Még az ínséges időszakokban sem. Szintén ezen okból kifolyólag ne állítsuk a gyepnél az öntözést csepegtetőre, hiszen akkor is csak a felszín közeléből juthatnak kellő mennyiségű folyadékhoz a fűszálak. Azonban ne árasszuk el vízzel a gyepet, hiszen azzal is csak kárt teszünk. Mindig annyi vizet juttassunk a gyepre, amennyit elbír a talaj, hogy ne álljon a felesleges, pangó vízben a fű.


Mivel a gyomok többsége nagyon is kedveli a pangó vizet, így, ha nem szabunk gátat az öntözésnél a felesleges vízmennyiség gyepre történő kijuttatásának, azzal a különféle egynyári perje és muharfélék a nyár végére teljesen átveszik a hatalmat a gyep felett. A gyep pedig fulladozni fog egy ideig, majd feladja.

Ha nem szeretnénk, hogy gombás fertőzések támadják meg a füvet, mindig hagyjuk felszáradni azt két locsolás között. Persze ez természetesen nem azt jelenti, hogy kiszáradjon, csupán legyen elég ideje ahhoz, hogy már ne legyen nedves, amikor a következő alkalommal a kezünkbe vesszük a locsolócsövet, vagy bekapcsol az automata locsoló.

Pótoljuk a tápanyagokat is

De még az sem elég a fűnek, ha megfelelően öntözzük. Tápanyag pótlásra is szüksége van. A növények, így a fű számára is, a legfontosabb tápanyagok a nitrogén (N), amely a növekedést segíti, a foszfor (P), amely a gyökérképződést támogatja, és a kálium (K), amely erősíti a sejtfalat, szabályozza a vízháztartást és segít a fűnek, hogy jobban átvészelje a telet. A fotoszintézishez pedig magnézium (Mg) és vas (Fe) szükséges.

A gyepműtrágyákból sok fajta létezik, így mindig a fű korát és az adott évszakot figyelembe véve válasszunk. Tavasztól kezdődően a sok öntözés hatására a fű folyamatosan növekszik, így folyamatos tápanyag utánpótlásra van szüksége. Érdemes tehát havonta-kéthavonta rendszeresen tápanyagot juttatnunk a gyepünk részére.


Tavasszal főleg nitrogénben gazdag műtrágyára van szüksége a gyepnek, amellyel meg tudjuk erősíteni a hosszú, téli hónapok után. Ha ezt megadjuk neki, akkor 8-10 hétig nem szükséges újabb tápanyagot pótolni. Nyáron azonban újabb dózisra van szüksége, melyet érdemes legalább kéthavonta megadni neki. Azonban ekkor már nem elég csak a nitrogént pótolni, hiszen ekkor a levélzet megnyúlna, és ritkásnak tűnne. Így hát érdemes minden szükséges tápanyagot megadni neki a nyár folyamán.

Ősszel fel kell készíteni a téli hideg időkre, így ekkor érdemes káliumban gazdag összetételű műtrágyát használni. Ezzel nagyban tudjuk segíteni a fű fagytűrő képességét. Amellett, hogy pótoljuk a gyep tápanyag szükségletét, nagyon fontos, hogy a fűnyírások után soha ne maradjon a gyepen a kaszálék, és tisztítsuk meg a ráhullott ágaktól, levelektől is, hogy elkerüljük a gombás fertőzéseket.

Ha a kézzel szórt műtrágya nagyon apró szemű, keverjünk bele homokot, vagy fűrészport, így sokkal egyszerűbb lesz kijuttatni a gyepre. Ha mindent jól csináltunk, a füvünk igazán szép, és dús lesz.

Gyönyörű nyarat, és dús gyepet kívánunk!