Miközben nap mint nap használjuk a műanyagokat – élelmiszertároló dobozokat, palackokat, csomagolásokat –, egyre több kutatás figyelmeztet arra, hogy ezek a termékek láthatatlan veszélyeket rejthetnek. Egy friss, az eBioMedicine folyóiratban közzétett tanulmány szerint a műanyagokat lágyító DEHP nevű vegyi anyag 2018-ban világszerte több mint 356 000 szív- és érrendszeri halálesethez járulhatott hozzá.
A kutatást az NYU Langone Health és az NYU Grossman School of Medicine szakemberei végezték, akik szerint ezek az adatok az első globális becslések arra vonatkozóan, milyen mértékben járulnak hozzá a ftalátok – mint a DEHP – a szívbetegségekhez. A vegyi anyagot főként orvosi eszközökben, csomagolásban és műanyag háztartási termékekben használják.
A veszélyek különösen a Közel-Keleten, Dél- és Kelet-Ázsiában, valamint a csendes-óceáni térségben koncentrálódnak, ahol a halálozások háromnegyede történt. A legtöbb halálesetet Indiában (több mint 103 000), majd Kínában és Indonéziában regisztrálták. A kutatók szerint ezekben a régiókban a műanyaggyártás jelentős, miközben a szabályozások gyengébbek.
A tanulmány kiemeli: a DEHP a szervezetben gyulladást válthat ki, ezzel hosszú távon növeli a szívroham és a stroke esélyét. Nem elhanyagolható az sem, hogy a DEHP-hez köthető halálesetek gazdasági kára 510 milliárd dollárra rúghat, és ez a szám elérheti akár a 3,74 billió dollárt is.
A kutatók arra figyelmeztetnek: ideje komolyan venni a műanyagokban rejlő egészségügyi veszélyeket. Bár a vegyületek tartósságot biztosítanak a termékeknek, az emberi egészségre gyakorolt hosszú távú hatásuk nem hagyható figyelmen kívül. A tudósok szerint szigorúbb szabályozásra, valamint a DEHP-mentes alternatívák elterjesztésére lenne szükség.
Forrás: www.sciencedaily.com
Indexkép: Shutterstock