A magyar kormány 2025 májusában meghozott döntése alapján ismét elindulnak az MFB által biztosított forgóeszköz-hitelprogramok, amelyek kifejezetten az agrárium, az élelmiszeripar,
valamint a termelői értékesítő szervezetek (TÉSZ) számára nyújtanak kedvező finanszírozási lehetőséget. Az új programok célja, hogy stabil pénzügyi hátteret biztosítsanak a szektor szereplőinek, elősegítve ezzel a versenyképesség növelését és a gazdaság élénkítését.

Az MFB Hitelprogramok részletei

A most bejelentett intézkedés értelmében három fő program válik elérhetővé:

  • MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 2025
  • MFB Élelmiszeripari Forgóeszköz Hitelprogram 2025
  • MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram 2025

Ezek a hitelprogramok együttesen lehetővé teszik, hogy a mezőgazdasági termelők, az élelmiszeripari vállalkozások, valamint a TÉSZ-ek akár 2026. december 31-ig köthessenek hitelszerződést, így hosszú távú tervezhetőséget biztosítva számukra.

Kamattámogatás a teljes futamidőre

A kormány egyúttal felkérte az agrárminisztert, hogy a nemzetgazdasági miniszter egyetértésével dolgozza ki a kamattámogatás pontos mértékét, amelyet a programok keretében felvett hitelek teljes futamidejére biztosítanak. Ez a támogatás jelentős könnyebbséget jelent a vállalkozásoknak, hiszen a kedvező kamatszint révén olcsóbban juthatnak forráshoz. Az agrárminiszter feladata továbbá, hogy 2025. július 31-ig elkészítse a kamattámogatás részletes feltételrendszerét, amely rendeleti szinten szabályozza majd a támogatás igénybevételének módját.

Biztosított források a kamattámogatásra

A nemzetgazdasági miniszternek kiemelt szerepe van abban, hogy az egyes évek költségvetésének tervezésekor gondoskodjon a kamattámogatás pénzügyi fedezetéről. A támogatási összegek a következőképpen alakulnak:

  • 2027-ben maximum 660 millió forint
  • 2028-ban legfeljebb 650 millió forint
  • 2029-ben legfeljebb 490 millió forint
  • 2030-ban maximum 280 millió forint
  • 2031-ben legfeljebb 70 millió forint

Ez a támogatási rendszer garantálja, hogy a hitelprogramokhoz kapcsolódó kamattámogatás hosszú távon is fenntartható maradjon, és a mezőgazdasági, élelmiszeripari szereplők számíthassanak rá.

Devizaforrások és árfolyamfedezeti megállapodások

A kormány határozata kitér arra is, hogy az MFB Zrt. által felvett, euróban denominált, hosszú lejáratú források bevonásához kapcsolódóan a nemzetgazdasági miniszternek lehetősége van árfolyamfedezeti megállapodásokat kötni, legfeljebb 16,464 milliárd forint összegig. Ezek a megállapodások 7 éves futamidővel, 2032. december 31-i lejárattal, a határozat kihirdetésének napján érvényes HUF/EUR árfolyamon köthetők meg. Ez a lépés hozzájárul a programok pénzügyi stabilitásához és kiszámíthatóságához.

A hitelprogramok meghirdetésének ütemezése

A kormány felkérte a nemzetgazdasági minisztert, hogy az MFB Zrt. közreműködésével biztosítsa a hitelprogramok hivatalos meghirdetését. Ennek határideje 2025. július 31., így a vállalkozások még időben értesülhetnek a részletekről és megkezdhetik a felkészülést a hiteligénylésre.

Az MFB újraindított forgóeszköz-hitelprogramjai komoly lehetőséget jelentenek a hazai agrárium, élelmiszeripar és a TÉSZ-ek számára, hogy kedvező feltételekkel jussanak hozzá a működésükhöz szükséges forrásokhoz. A kamattámogatás és a hosszú távú pénzügyi tervezhetőség révén a szektor szereplői stabilabb alapokra helyezhetik gazdálkodásukat, ami hozzájárul az egész magyar gazdaság versenyképességének erősítéséhez.
Forrás: Magyar Közlöny

Indexkép: Pixabay