A kenyér az az élelmiszer, amelyik a legtöbbünk mindennapi étkezéseiben különösen fontos szerepet játszik. Van, aki saját maga süti, azonban a legtöbben inkább vásárolják. Azonban a nyári meleg hatására sajnos sokan panaszkodnak arra, hogy a kenyér nagyon gyorsan megpenészedik. Azonban van egy aprócska trükk, amelynek segítségével akár két hétig is tárolhatjuk a kenyeret anélkül, hogy penészessé válna.

Így nem lesz penészes a kenyér

Sajnos a kenyér nem az egyik legtartósabb élelmiszerünk. Habár léteznek belőle tartós fajták, a nyári melegben gyakran azok is megpenészednek. Azonban a kenyeret semmilyen szempontból nem szeretjük kidobni, ezért sokan fagyasztják le. De van más megoldás is, amit érdemes kipróbálni.

A Frakking Creations nevű YouTube csatorna egyszerű megoldást osztott meg, amellyel akár 15 napig is friss és ízletes maradhat a kenyér, anélkül, hogy a fagyasztóba tennénk azt - tudjuk meg az femcafe.hu írásából. A kulcs pedig nem más, mint a nedvesség kizárása, illetve a légmozgás minimalizálása. Ha ezekre ügyelünk, a kenyér hosszabb ideig marad puha, illatos és étvágygerjesztő. Sőt, a módszer mind a házi sütésű, mind a boltban vásárolt kenyerek esetén működik.

Az egyszerű módszer lényege, hogy ejtsünk lyukakat a zacskó oldalán, amelyben a kenyeret tartjuk, majd helyezzük a kenyeret a hűtőszekrénybe. Ezzel a módszerrel ugyanis a zacskóban nem csapódik le a nedvesség, ami kedvezne a penészgombák elszaporodásának. Különösen fontos ez a házi készítésű vagy pékségben vásárolt kenyerek esetében, amelyek nem tartalmaznak mesterséges tartósítószert, így gyorsabban romlanak meg. A hűtőszekrény hűvös hőmérséklete és a nedvesség csökkentése együtt lassítják le a penészképződést, így jóval tovább élvezhetjük a kenyér frissességét.

Így süss egyszerűen otthon kenyeret

A házi kenyérsütésnél a legelső lépés az, hogy el kell döntenünk, milyen kenyeret fogunk készíteni. A fehér lisztből készült tészták gyorsabban megsülnek, a barna kenyerek azonban lassabban, de a teljes kiőrlésű lisztből sütött kenyerek jóval egészségesebbek fehér társaiknál. Ráadásul jóval tömörebbek is, így tovább eltarthatók, és jóval tovább ki is tartanak, mint a hagyományos fehér kenyér, amelyből többet fogyasztunk.

A teljes kiőrlésű liszt rostokban gazdag, így kedvező hatással van az emésztésre és csökkentheti a zsír koleszterinszintjét. Nagyon magas a B1-vitamin tartalma, amely a szénhidrátok anyagcseréje, és az idegrendszer működése szempontjából fontos, emellett magas magnézium-, réz-, mangán-, króm- és szeléntartalma is nagyon fontos az egészségünk védelmének szempontjából. De van, aki a fehér kenyeret helyezi előtérbe, így hát valóban az döntse el, hogy milyen házi kenyeret sütünk, hogy mit szeret a család és persze mi magunk is, mert különben nem fog elfogyni, annál pedig kevés lehangolóbb élmény érhet minket kenyérsütés után.


kenyér

Ha így teszel, nem penészedik meg a kenyér. Fotó: Pixabay

Miután átgondoltuk, milyen kenyeret szeretnénk készíteni, válasszunk ki hozzá egy jól bevált receptet, és szerezzük be az abban szereplő hozzávalókat. A legjobb, ha előre mindent kimérünk és előkészítünk, így egyrészt csak oda kell nyúlni a hozzávalókért a kellő pillanatban, másrészt pedig nem kenünk össze mindent a tésztás kezünkkel.

Kezdd ezzel a recepttel a kenyérsütést


A jó házi kenyérhez három dologra van szükség, lisztre, vízre és sóra. A kenyérsütéshez a legjobb a BL 80 jelöléssel ellátott kenyérliszt. 50 dkg liszthez 3 dl folyadékra van szükségünk, 2 csapott teáskanál sóra, 2 evőkanál olajra, és 2 dkg friss élesztőre vagy egy tasak porélesztőre.

  1. Kézmeleg vizet mérjünk ki, majd morzsoljuk bele az élesztőt, vagy szórjuk bele a porélesztőt.
  2. A lisztet szitáljuk át, és adjuk hozzá a sót. Készítsünk a közepébe mélyedést, és öntsük ide a folyadékot.
  3. Kezdjük el kézzel gyúrni a tésztát. Ez nem rövid feladat, és nagyon alaposnak kell lennünk, hiszen ezen fog múlni, milyen lesz a kenyér. A tésztának simának, rugalmasnak és hólyagosnak kell lennie. Ehhez legalább 20 percig kell gyúrnunk a tésztát, majd a végén bele kell dolgozni a zsiradékot is.
  4. A tésztát tegyük vissza a tálba, takarjuk be és hagyjuk kelni 45 percig.
  5. Ezután határozottan gyúrjuk át a tésztát, majd formázzunk belőle cipót és takarjuk le ismét 15 percre.
  6. Formázzuk át vekni vagy cipó formára a tésztát. Akár egy nagyobb jénai edény, akár római tál, vagy vaslábas is alkalmas arra, hogy megsüssük benne a kenyeret. Ha a jénait választjuk, béleljük ki sütőpapírral, majd tegyük bele a tésztát, és vizezzük be egy permetező segítségével a tetejét. Szobahőmérsékleten 50 percig hagyjuk kelni. Mialatt a tészta kel, készítsük elő a sütőt. Melegítsük elő 230 fokra. Miután a tészta megkelt, metsszük be a tetejét egy késsel 4 mm mélyen, majd ismét fújjuk le vízzel és tegyük a sütőbe. 50 perc alatt meg fog sülni és készen lesz a csodás házi kenyér.
  7. Ha vaslábast használunk, akkor az üres edényt tegyük a sütőbe, amikor azt felmelegítjük, és hagyjuk, hogy az edény is a sütővel együtt felmelegedjen. A tésztánkat addig egy sütőpapíron kelesszük, fóliával letakarva, majd amikor megkelt és megtettük a tetején a bemetszést, a sütőpapír segítségével óvatosan helyezzük a forró edénybe, és 40 percig süssük. Miután levettük az edény tetejét, még süssük a kenyeret addig, míg szép nem lesz a színe.
  8. Ha római tálban vagy cserépedényben sütjük, akkor béleljük ki sütőpapírral, tegyük bele a tésztát, takarjuk le fóliával, majd fújjunk rá egy kevés vizet. Hideg sütőbe tegyük be az edényt a tésztával együtt, majd a sütőt állítsuk 220 fokra, és süssük a kenyeret 50 percig. Ezután vegyük le az edény tetejét, és addig süssük a kenyeret, amíg szép nem lesz a színe.
  9. A kész kenyeret permetezzük le egy kevés hideg vízzel, hogy szép fényes legyen, majd hagyjuk kihűlni.


Ezért egészséges a kenyér

Mivel átlagosan 20 dekagramm kenyeret eszünk meg naponta, egyáltalán nem mindegy, milyen hatással van a kenyér fogyasztása az egészségünkre. A kenyér létfontosságú ásványi anyagokat tartalmazó energiaforrás. A barna, a félbarna vagy a rozskenyér szénhidráttartalma hasonló, 45 és 55 gramm közötti, a rosttartalom tekintetében viszont nagy különbségek vannak.

A magasabb rosttartalmú kenyerek, mint amilyen például a teljes kiőrlésű, a magvakkal dúsított vagy éppen a nagyobb rozsliszttartalmú, jóval több vitamint tartalmaznak, mint a fehér kenyerek. Bőségesen van bennük B1-, B2- és B6-vitamin, szelén, cink, magnézium és kálium. Az is fontos, hogy bőségesen fogyasszunk folyadékot a magas rosttartalmú kenyerek mellé, hiszen a vízben oldódó rostok csakis így tudják kifejteni jótékony hatásukat.

Manapság már a különféle betegségek esetén sem kell lemondani a kenyérről, hiszen vannak már olyan speciális kenyerek is, amelyek gluténmentesek, vagy éppen nátriumszegények, amelyek a magas vérnyomásban szenvedők részére jelentenek egészséges megoldást.