Abban megegyezhetünk, hogy a levéltetvek egyáltalán nem jó barátaink. Ellepik a növényeinket, a leveleiket szívogatva gyengítik és károsítják őket, és nagyon nehéz megszabadulni tőlük. A fél szemünket mindig rajtuk kell tartani, és folyamatosan védeni kell a növényeinket a támadásaiktól. Ha pedig nem akarunk vegyszeres védelmet, a filléres, otthon fellelhető alapanyagokból készült szereket is bevethetjük a levéltetvek ellen.
Ezért okoz kárt a levéltetű
A levéltetű által megtámadott növények levelei torzulnak, fodrosak, ragadósak lesznek, idővel pedig elsárgulnak. Éppen ezért fontos, hogy még időben észrevegyük őket, mielőtt még károsítani kezdenék a növényeinket. Ehhez azonban nem elég csak ránézni a növényekre. A legtöbb esetben elsőként ugyanis a levél fonákján vehetjük észre a levéltetveket. Azonban az sem árt, ha a hangyákat is figyeljük, mert ahol sok a hangya, ott valószínűleg sok a levéltetű is.
A levéltetű ráadásul nagyon gyorsan el tud szaporodni. Az áttelelő alakok szárnyas levéltetveket nevelnek, amelyek könnyen elterjednek, és a növényeken megtelepedve újabb, már szárnyatlan levéltetű utódokat hoznak létre. Ezek a levéltetvek telepekben élnek a levelek hátoldalán. Általában zöld színűek, így nehéz észrevenni őket a növényen.
A levéltetű szívó kártevő, vagyis a növényi nedveket szívja ki. A növények levelei ennek hatására összesodródnak, elszíneződnek, és a levéltetű a hajtásokat is gyakran megtámadja. Vannak kifejezetten egy növényfajra szakosodott levéltetvek, mint amilyenek például a rózsa levéltetvei, de sok levéltetűnek mindegy, miből táplálkozik, csak növény legyen.
A levéltetvek a táplálkozásuk során mézharmatot választanak ki. Ezt a hangyák nagyon kedvelik, így a levéltetű jelenlétének első jele gyakran a hangyák jelenléte a növényeken. A méhek és a darazsak is kedvelik a mézharmatot. A levéltetvek sajnos egészen őszig károsítják a növényeinket, kint a szabadban, de akár bent az otthonunkban is. Azon kívül, hogy kiszívják a növényi nedveket, még számtalan vírust is terjesztenek, melyek könnyen megbetegíthetik növényeinket.
A levéltetű sokféleképpen károsítja a növényt. A nimfák és az imágók kiszívják a növény nedveit, ennek hatására annak fejlődése lelassul, és a fiatalabbak el is pusztulnak. A levéltetveknek több mint 4 000 faja létezik. A levéltetvek által kiválasztott mézharmat a növényekre telepedő korompenész kialakulását is okozhatja. A korompenész károsíthatja a növények fotoszintézisét és általános egészségét is.
Használd ezeket a filléres szereket a levéltetvekkel szemben. Fotó: Shutterstock
1. A neem-olajos permet a Dél-Ázsiában és Indiában őshonos indiai orgonából vagyis a neem-fából állítják elő. A neem-olaj csökkenti a rovarok étvágyát, megállíthatja a lárvák fejlődését, és képes meggátolni a tetvek légzését is. A neem-olaj esetében 40-50 ml olajat hígítsunk fel 10 liter vízzel, majd keverjük el alaposan, és permetezzük le vele a teljes növényfelületet. A levelek fonákját se hagyjuk ki. A permetezést 7-10 naponta meg kell ismételni.
2. Az ecetes-mosogatószeres permethez fél liter vízben el kell keverni 2 evőkanál cukrot, 2 evőkanál ecetet és 2 evőkanál mosogatószert, majd lepermetezni vele a növényt.
3. Ollóval is támadhatunk. Amikor az egyik növényünkön megjelentek, azonnal távolítsuk el a megtámadott részeket, hogy ne tudjanak elszaporodni rajta, és tovább terjedni más növényekre is. A legegyszerűbb, ha ollóval távolítjuk el a fertőzött levelet, virágot, természetesen csak abban az esetben, ha csupán kevés területet érint a fertőzöttség.
4. Mivel a levéltetvek nagy rajongói a sárga színnek, a számukra megalkotott sárga, ragadós csapdák segítenek, hogy időben észleljük a jelenlétüket és meg tudjuk akadályozni őket a cseppet sem szívet melengető tevékenységükben.
5. Vannak olyan növények, amelyek segítenek távol tartani a levéltetveket. A levendula, az oregánó, a napraforgó, a körömvirág, a büdöske és a fokhagyma is segítségünkre lehet ebben.
6. A szódabikarbóna nem csak a foltok eltávolítására, és a gyomrunk rendben tartására jó, hanem még a levéltetvek ellen is be tudjuk vetni. Ha fél liter vízben elkeverünk 2 evőkanál szódabikarbónát, 2 evőkanál cukrot, 2 evőkanál ecetet és 2 evőkanál mosogatószert, máris támadásra készen állunk a levéltetvekkel szemben.
7. A kártevő rovarok elleni védekezés egyik egyre népszerűbb módja a biológiai védelem, amikor olyan rovarokat csábítunk a kertünkbe, amelyek szívesen fogyasztják a levéltetveket. Ilyen például a gyerekek kedvence, a katicabogár, de a sáskák és a parazitoid fürkészdarazsak is nagyban segítenek a levéltetvek elleni küzdelemben.
Vessük be a fokhagymát és a hagymát a levéltetvek ellen
A fokhagyma sem csak a vámpírt űzi el, hanem a levéltetveket is. Egy liter vízhez keverjünk 100 g összezúzott fokhagymát, majd forraljuk fel, hagyjuk kihűlni és már permetezhetünk is.
De a hagymának sem csak a pörköltben a helye. Vágjunk fel 10 gramm hagymát, öntsünk rá egy liter vizet és forraljuk 20 percig. Hűtsük le és szűrjük le. Ezután öntsük szórófejes flakonba, és permetezzük be a levéltetvekkel fertőzött növényeket.
Fontos azonban, hogy ha nem vegyi módszereket használunk, a kezelést rendszeresen be kell vetni ahhoz, hogy a növényeink levéltetűmentesek maradjanak.