A vadon élő állatok a természet szerves részei, mint maga az ember vagy az ember által tartott állatok. Ezek az élőlények természetesen élni, szaporodni akarnak, ami gyakran összeütközéseket okoz, és ennek sajnálatos eredményeként keletkezhetnek károk akár a vadban, akár az ember által termelt dolgokban, vagy a termeléshez szükséges eszközökben.

A mezőgazdasági termelésben leginkább a növénytermesztés területén tapasztalhatók vadak által okozott károk, amik sok esetben nagy horderejűek és jelentős plusz költséggel járnak.

A vadak által okozott károkról a törvény konkrétan rendelkezik, leírva azon vadfajokat is, amelyek károkozása esetén kompenzációra számíthat a gazda. A vadászatra jogosult a vadászati törvényben foglaltak alapján köteles megtéríteni a károsultnak a gímszarvas, a dámszarvas, az őz, a vaddisznó, valamint a muflon által a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban, továbbá az őz, a mezei nyúl és a fácán által a szőlőben, a gyümölcsösben a szántóföldön, az erdősítésben, valamint a csemetekertben okozott kár öt százalékot meghaladó részét.

vadkárfotó: Tarján Acél Kft.

A Tarján Acél Kft. kínálatában a mechanikai védelem alapjául szolgáló kerítéseket két nagy csoportra lehet osztani: vannak mezőgazdasági hálók, illetve kifejezetten vadkárelhárításra alkalmas hálók.

Az előbbi az úgynevezett standard alaptípus, mely gyengébb kivitelű és kifejezetten mezőgazdasági hálónak minősül, ami annyit jelent, hogy inkább gyümölcsösök, különböző legelők, tanyák körbekerítésére alkalmas. A másik típus a vadháló, ami a vadkár elhárítására, illetve vadgazdálkodásra alkalmas, és az állatok méretét tekintve több változat is megtalálható a cég kínálatában. Az extra és extra sűrített hálók alkalmasak nagyvadak és apróbb állatok feltartóztatására, ezért ezeket a típusokat előszeretettel alkalmazzák akár vadaskertek körbekerítésére is. Fontos megemlíteni a prémium hálókat, melyek jó hatásfokkal használhatóak mezőgazdasági és vadgazdálkodási területen egyaránt.

Természetesen a kerítés megválasztásánál a magasság és a vízszintes merevítőszál mennyisége is fontos szerepet játszik, hiszen ezekkel lehet szabályozni, hogy nagy vagy közepes termetű vad ellen kívánjuk felállítani, vagy esetleg a védekezés csak apróbb termetű rágcsálók ellen irányul.

Ezeknek a vadhálóknak a telepítése viszonylag egyszerű, gyakorlatilag bárki felállítja különösebb szakértelem nélkül. Amire figyelni kell, hogy a tartó oszlopok nagyon stabilak legyenek, mivel el kell viselniük a gépi feszítés okozta erőbehatást. Komolyabb karbantartást sem igényelnek az elkészített kerítések, a standard kategória kb. 10 éves élettartamot biztosít, a prémium 20-25-öt, míg az extra akár 30-35 évet is kibír. Tehát, ha egyszer szánunk rá pénzt, energiát és időt, akkor egy életre is kitarthat – nyilatkozta Mag Zoltán, a Tarján Acél Kft. ügyvezető igazgatója.

vadalarmfotó: Nowton Bt.

Speciális megoldást kínál vadriasztás területén a Vadalarm. Kompakt eszközei napelemből nyert energia segítségével speciális, váltakozó frekvenciájú hanghullámokat állítanak elő, melyek zavarják a kiváló hallással rendelkező vadon élő állatokat. A váltakozó frekvenciának köszönhetően – ami 20 és 30 kHz közé esik – az állatok nem tudnak hozzászokni a hanghullámokhoz, viszont ez a hangsáv az emberi fül számára érzékelhetetlen.

Minden termékre 14 napos visszavásárlási garanciát vállal a gyártó, tehát az átvétel után két hét áll rendelkezésre a próbára és az éles tesztre. Ha a termék nem váltja be a hozzáfűzött reményeket, a Nowton Bt. készséggel visszavásárolja az eszközt. Egy készülék hozzávetőlegesen egy hektáron képes ellátni a faladatát, de ez függ az időjárástól is, hiszen a légköri viszonyok függvényében 100-tól 150 méterig is hatásos lehet egy-egy riasztó.

Sok gazda persze fél attól, hogy ellopják a kihelyezett vadriasztót, ami ellen a legpraktikusabb megoldás egy feláras készülékgarancia, mely arra szolgál, hogy lopás esetén – a rendőrségi jegyzőkönyv felmutatását követően – egy új készüléket biztosítunk ügyfelünk részére – mondta Nowacki Pauletta, a Nowton Bt. tulajdonosa.

fotó: Shutterstock

A vadkár elleni védekezésben a fix kerítések után leginkább elterjedt megoldás a villanypásztorok alkalmazása, melyek előnyei között szerepel a viszonylag kis telepítési költség nagy hatékonyság mellett, és a rendszerekre jellemző mobilitás, vagyis szinte bárhol, bármilyen környezetben használhatóak. A rendszerek telepítése nem bonyolult és ha szükséges, a Készenlét Zrt. mind szaktanácsadóként, mind pedig gyakorlati megvalósítóként együttműködik partnereivel.

Manapság már a korszerű ellenőrzőműszereknek köszönhetően minimális a meghibásodás és a karbantartási igény, és a hibrid adapterek megjelenése lehetővé tette mind az akkumulátoros, mind a hálózati (napelemes) rendszerek kombinációját. Ezeknek a rendszereknek az ellenőrző berendezései nagyon gyors, pontos hibafelderítést eredményeznek, és akár telefonos értesítést is küldenek a gazdálkodónak, ha a villanypásztorban rendellenes működés következik be. Ilyenek pl. a Chapron rendszereknél, a Buffalo hálózati adapterek, egyedülálló teljesítménnyel, 400 km vezetékhossz, 15.000 V és 15 J impulzus energia, és extraként még fluoreszkáló szalaggal is szerelhetőek – tudtuk meg Strausz Zsolttól, a Készenlét Zrt. kereskedelmi igazgatójától.

A károk megelőzése érdekében a gazda köteles együttműködni a vadászatra jogosulttal a vadkár elhárítása érdekében, valamint a köteles kímélni a vadállományt. Amennyiben úgy látja, hogy a vadállomány túlszaporodott, jogosult a vadászati hatóságnál állományszabályozó vadászat elrendelését kezdeményezni.

A vadkár megtérítését a kár bekövetkezésétől számított harminc napon belül lehet igényelni, a kár megállapítását megfelelő képesítéssel rendelkező szakértő végezheti. A bejelentést legcélszerűbb a vadásztársaság vezetőjénél tenni és kezdeményezni a megegyezést, viszont ha ez sikertelen, a község vagy város jegyzőjénél kell írásos bejelentést tenni a kárról.