A figyelmeztetésként leadott jelek hasonlítanak az emberszabásúak és a madarak riasztó- és vészjelzéseihez, pánikkiáltásaihoz, írja a 444.hu.

lódarázs

A lódarázs megjelenése esetén riadót fújnak a méhek – Fotó: pixabay

A massachusettsi Wellesley College kutatói indiai méhek (Apis cerana) zümmögéseit és mormogásait vették fel olyan fészkek közelében, amelyeket lódarazsak támadtak meg. Vietnámi méhészeknél rögzítettek a kutatók mintegy 1300 pernyi zümmögést, és 30 000 különféle jelet tudtak izolálni.

A vizsgálatok eredményeiről a Royal Society Open Science című tudományos lapban számoltak be.

Megállapításaik:

  • A méhek folyamatosan kommunikálnak egymással, de ha nincs jelen veszélyes támadó (pl. lódarázs), a háttérzaj nyugodt maradt.
  • Egy ázsiai óriás lódarázs (Vespa mandarinia) megjelenésére a fészek bejáratánál kakofón (azaz kellemetlenül hangzó, zavaros) hangokkal válaszoltak: a méhek nagy hangerővel és nagy sebességgel adtak ki sziszegő hangokat, olyan jeleket, amelyek megállásra utasítanak. A kutatók az egyik hangnak azt a nevet adták, hogy ragadozóelhárító füttyhang, mert világosan elválik a többi közül.
  • A hangok észlelése után a rovarok gyülekezni kezdtek a betolakodóval szembeni "védelmi intézkedések" megvalósításának érdekében.
  • A védekezés módja: volt arra példa, hogy a fészek bejáratát trágyakupacokból származó fekáliával kenték be a méhek. Más esetben pedig körbevették a támadót, míg az a méhkupac közepén a hőség vagy fulladás következtében el nem pusztult.

Nem mindegyik méhfaj ennyire kreatív

Az amerikai méhek például egyáltalán nem tanultak meg védekezni a lódarazsakkal szemben, így akár egyetlen ázsiai lódarázs is néhány óra alatt képes egy egész kaptárt kiirtani.

Néhány tucatnyi dolgozó ázsiai lódarázs támadása pár óra leforgása alatt 25-30 ezer méh elpusztulásához is vezethet – figyelmeztet Conrad Bérubé, kanadai méhész és entomológus. Az Egyesült Államokban évente mintegy 30 millió dollárt (kb. 9 milliárd forint),  fordítanak a lódarazsak megsemmisítésére, Japánban 7,5 milliárd forintnak megfelelő összeget, Dél-Koreában pedig ennek mintegy 60 %-át.

Az irtás szükségessége nem kérdéses: amellett, hogy gazdasági károkat okoznak a méhészetben, az emberekre is rendkívül veszélyesek, Ázsiában évente mintegy 50 ember haláláért felelősek.