A DeLaval 2018-ban mutatta be az akkor még újdonságnak számító DeLaval OptiDuo takarmányrendező robotot. Most, néhány évvel később pedig megújult külsővel, kék borítással és továbbfejlesztett funkciókkal jelent meg a piacon.

Takarmányrendező robot állattartó telepen

Az OptiDuo nem csak visszatolja, hanem újra is keveri és felfrissíti a takarmányt – fotó: DeLaval Kft.

A DeLaval OptiDuo takarmányrendező robot az etetőúton haladva kettős tevékenységet végez. Nem csak visszatolja, hanem a programozásnak megfelelően az állatokhoz közelebb viszi a takarmányt és egyidejűleg újra keveri és felfrissíti azt, étvágygerjesztőbbé téve a friss keveréket az állatok számára.

Ennek köszönhetően a tehenek szívesebben fogyasztják el a kiosztott takarmánykeveréket, nem válogatnak; növekszik az állatok takarmányfelvétele és ezáltal a tejhozam is. Az állatok gyakrabban hozzáférnek a takarmányhoz, csökken közöttük a versengés az etetőúton, így nyugodtabbak lesznek.

Megjelenése óta az OptiDuo világszerte több ezer tejtermelő telepen működik a vevők megelégedésére. A hazai visszajelzések is egyértelműen kedvezőek, akár a telepítést és beüzemelést, akár az OptiDuo működését, használatát tekintve.

Javul a tehénforgalom, kevesebb a versengés, nő a takarmányfelvétel

Javul a tehénforgalom, kevesebb a versengés, nő a takarmányfelvétel – fotó: DeLaval Kft.

A kettős navigációs rendszer biztosítja a megbízható napi működést. Az indukciós vezeték és a különböző funkciós parancsokkal beprogramozott transzponderek segítségével az OptiDuo rendkívül pontosan navigál, soha nem tér le a nyomvonalról.

Az előrehaladás során a takarmányrendező csiga igen erőteljesen és hatékonyan mozgatja és keveri az etetőútra kiosztott takarmányt. A csiga duplasoros, ennek köszönhetően gyorsabban és hatékonyabban tudja átmozgatni a takarmányhalmokat, mint hasonló társai.

A különleges adaptív meghajtó rendszerének köszönhetően az OptiDuo automatikusan képes változtatni és kiválasztani az üzemelés alatti legjobb haladási sebességet: ha nagy mennyiségű takarmánykeverék van a csiga előtt, csökkenti a sebességet és hatékonyabban tudja átkeverni a takarmányt. Az OptiDuo mögött az etetőút mindig tiszta marad a beépített gumiszegélynek köszönhetően, ami, mint egy tolólap működik, és a nap végére az etetőúton kevesebb takarmányhulladék marad.

A biztonságos üzemelés érdekében az OptiDuo okos érzékelőkkel rendelkezik: a fejlett biztonsági, körkörös védelmi rendszer megállítja a gépet az etetőúton bármilyen előre nem látható akadály esetén. Ha az akadályoztatás megszűnik, az érintkezés után az OptiDuo automatikusan újra indul és folytatja körútját. A takarmányrendező robot robusztus kialakítása folyamatos, üzembiztos és megbízható működést biztosít.

A duplasoros csiga gyorsan és hatékonyan tudja átmozgatni a takarmányhalmokat.

A duplasoros csiga gyorsan és hatékonyan tudja átmozgatni a takarmányhalmokat – fotó: DeLaval Kft.

Az OptiDuo használata mellett nincs szükség napi többszöri takarmánykiosztásra az etetőúton, mivel a takarmányrendező robot a nap folyaman minden egyes elhaladásakor egyre közelebb tolja a tömegtakarmányt a tehenek felé, miközben újra átkeveri azt. Általában az első, reggeli kiosztást után 3 órával kerül sor az OptiDuo első indulására, majd két óránként ismétlődnek a takarmányrendezési körök. Naponta akár 10 automatikus indítás is lehetséges, de a takarmányrendezőt használó gazdálkodók jellemzően 6-8 indítást állítanak be. Az OptiDuo-t rugalmasan lehet alkalmazni a telepi körülményeknek megfelelően: az is előfordul a gyakorlatban, hogy az OptiDuo-val tolják közelebb az állatokhoz a keverőkocsi által túl messze kiosztott takarmányt.

Számos tulajdonos kiemelte, hogy a DeLaval OptiDuo üzembehelyezése után az etetőúton az állatok aktivitása – különösen az esti és éjjeli időszakban – jelentősen megnőtt. Mindez egy hét múlva már a tejtankba fejt tej mennyiségén is észrevehető volt, ami kb. 200 literrel nőtt naponta. Egy tanulmány is megerősíti a tejtermelésre gyakorolt pozitív hatást, mely szerint szoros összefüggés van az állatok takarmányfelvétele és a takarmány visszarendezések száma között.

Az új, kék borítású OptiDuo több új funkciót is kapott: az új forma és kialakítás megnövelte a biztonságot, az állatok védelme érdekében egyáltalán nincs éles perem az egységen.

A töltőállomás bárhol elhelyezhető: az istálló végén, az etetőúton vagy akár az istállón kívül is.

A töltőállomás bárhol elhelyezhető: az istálló végén, az etetőúton vagy akár az istállón kívül is – fotó: DeLaval Kft.

Amennyiben a telep kis mennyiségű csalogató abrakot szeretne alkalmazni és összekeverni az etetőasztalon, az opcionális betöltőgarat lehetővé teszi az abrak könnyű betöltését a töltőállomáson a fedelek kinyitása nélkül. A kék burkolatot nem szükséges felemelni a szerviz riasztások ellenőrzéséhez, mert a kézi vezérlőegység a könnyű hozzáférés érdekében magán a burkolaton található.

Az új OptiDuo új szoftvert is kapott, melynek köszönhetően a szervizelés és a hibakeresés is egyszerűbbé vált, hiszen az új diagnosztikai menü jelzi a kézi vezérlőegységen, hogy mi történik. Riasztás vagy gépleállás esetén a szerviztechnikus egyszerűen a vezérlőn leolvashatja, hogy hol és milyen hiba történt. A megújult OptiDuo képes az etetőasztalt keresztező ún. „hidakon” is áthaladni az istálló közepén, ahol a tehénforgalom zajlik. Az OptiDuo akár 4 m széles kereszteződést is képes ily módon áthidalni.

A felhasználói visszajelzések szerint a csendesen működő OptiDuo kedvezően hat a tehénforgalomra, ami különösen fontos a VMS fejőrobotot használó telepeken, ezért az OptiDuo alkalmazását a DeLaval kifejezetten ajánlja a VMS fejőrobot mellé.

Az automatikus takarmányrendező segítségével az állatok tejhozama már kis befektetéssel is növelhető, anélkül, hogy a telepnek bármi másban kellene változtatnia. A DeLaval OptiDuo takarmányrendező robot különböző típusú és mennyiségű takarmánykeverékekkel használható, szinte minden típusú istállóban, etetőúton, és nem csak tejtermelő telepeken…

Gyorsított, time-lapse videó az OptiDuo működéséről