A gyerekek képesek a világ minden apró csodáját észrevenni és tiszta szívvel rácsodálkozni azokra. Ezért is áll olyan közel a szívükhöz a természet, az állatok és a növények. Ha szeretnéd, hogy felnőtt korában se veszítse el gyermeked ezt a képességét, és örömöt és nyugalmat találjon a kertben, érdemes minél korábban megismertetned vele, hogy a ház körül nem csak hintázni és homokozni érdemes. Így, ha már palánta korában megnyitod a szívét a kert iránt, felnőttként is menedéket fog ott találni.

A kertészkedés már kis korban is öröm.

A kert már kicsi korban is öröm lehet. Fotó: 123rf.com

De hogy a mai, virtuális világban élő Kicsiket és Nagyobbakat hogy lehet kirobbantani a számítógép és a telefon fogságából? Ehhez adunk néhány tippet.

  • Kezdd a legelején. Adj neki egy babszemet és kezdjétek el kicsíráztatni.A legegyszerűbb, ha egy műanyag kis tálat kibélelsz néhány papírzsebkendővel,  vagy nedves vattával, és jól meglocsolod vízzel. Helyezzétek rá a babszemeket, majd takarjátok be őket papírzsebkendővel, amelyet szintén jól meglocsoltok. Pár nap és már csodájára járhatnak a kis szikleveleknek.
  • Ugye Te is a mai napig emlékszel az első locsolókannádra, ami nagy eséllyel virág, vagy elefánt alakú volt? A gyerekek sokkal szívesebben foglalkoznak valamivel, ha új, izgalmas eszközöket kapnak hozzá, ami ráadásul csak az övéké. Vannak nagyon szép, színes ásók, kapák, lapátok, gereblyék, kis vödrök, locsolókannák, amelyek azon túl, hogy gyönyörű formájukkal és színeikkel elvarázsolják kis gazdáikat, ergonómiailag is a kis kezekhez vannak tervezve. Így az első kertészkedés csak örömet fog okozni, és nem kézfeltörést és sebeket. A felsorolt kis készletet természetesen ki lehet még egészíteni megannyi hasznos és kevésbé hasznos kiegészítővel. Biztosan szükség lesz még egy kerti kesztyűre, egy kézi palántázóra, kis térdeplőre, hogy ne fáradjanak el a palántázás közben a kiskertész térdei, és sok színes kis táblára, amelyre ráírhatja, mit rejtenek az ágyások.

Mindig találhatunk hasznos elfoglaltságot gyermekünknek a kertben.

Mindig találhatunk hasznos elfoglaltságot gyermekünknek a kertben. Fotó: 123rf.com

  • A saját eszközökhöz pedig saját földterület is jár. Ne gondolkodj túl nagyban, hiszen az a cél, hogy viszonylag kis munka- és időráfordítással legyen termő és rendezett. Ha nincs kertetek, akkor pár cserép is tökéletesen megteszi.
  • Fontos, hogy játékként tekintsünk a kerti tevékenységekre, és a gyerekek is így érezzék ezt. Persze tudniuk kell, hogy a gondjaikra bízott növényeknek ugyanígy vannak szükségleteik, mint nekik maguknak, csak azok nem képesek kiszolgálni magukat.
  • Olyan növényeket válassz, amelyek biztosan teremni fognak, hogy mindenképpen sikerélményük legyen. Praktikus olyan vetőmagot választani, amelyik nem túl apró, és ügyesebben tudnak bánni vele. Tanítsd meg mindenre, amire csak lehet, a palántázásra, az ültetésre, gyomlálásra, öntözésre, kártevők elleni védelemre. De ne várd el tőle, hogy az egész napját az ágyás mellett töltse, fürkészve, hogy mikor bújik elő a föld alól a növénykéje. Ha csak napi pár percet szán erre, már az is nyereség. Fontos, hogy izgalommal és örömmel várja ezeket a perceket, és ne kényszernek érezze.
  • A haszonnövények mellett virágokat is ültethettek. Így értékelni fogja azt is, amit bár nem lehet elfogyasztani, mégis örömet hoz a hétköznapokba.
  • Vezethettek naplót, amelyben pontosan lejegyzi, melyik nap milyen munkálatokat végzett a kertben.Így gyorsabban telik a várakozással töltött idő is, amíg végre teremni kezd a veteményese.
  • A kertészkedéssel nem csupán a gondoskodásra és arra tanítod meg a gyermekedet, hogy vannak olyan feladatok, amelyeket minden nap el kell végezni, és nem maradhatnak el. A kertészkedés maga a türelemjáték. Itt nem úgy történnek a dolgok, mint a mai rohanó világban. Ha elvetett valamit, idő, amíg meglátja az eredményét és először munka lesz belőle, csak utána tudja kiélvezni a gyümölcsét.