A fagyosszentek a magyar hagyomány szerint a Pongrác, Szervác, Bonifác napok, valamint Orbán napjának a közös elnevezése. Habár fagyok egész évben előfordulnak, a májusi fagyok azért kaptak különös figyelmet, mert ezek vannak a legnagyobb hatással az idei termésre. Május 12-14-ig tehát jobb vigyázni, nehogy fagyos legyen körülöttünk a levegő.

rügy fagyban

Reméljük idén nem hoznak fagyot a fagyosszentek. Fotó: Shutterstock

De kik is ők?

  • Pongrác az ázsiai Frígiában született. Megkeresztelkedett, ami miatt feljelentették a császárnál, de ő a császár előtt is védelmezte hitét és a keresztényeket, ezért lefejezték. Tiszteletére bazilikát emeltek, és körmenetet tartottak, ahol hitüket az ártatlan gyermek oltalma alá helyezték. A késő középkor óta Pongrácot a tizennégy segítőszent közé sorolják.
  • Szent Szervác püspök Tongeren püspöke volt, majd Maastricht városába települt át. Jelentős szerepe volt a kereszténység terjesztésében Németalföld területén. Sírja fölé templomot emeltek, mely búcsújáró hellyé vált. Ősei Jézus Krisztusnak voltak rokonai.
  • Szent Bonifác egy Aglaida nevű hölgy szeretője volt, de megbánva bűneit, megkeresztelkedett, ami miatt kivégezték.

A fagyosszentek hagyománya

Több száz éves megfigyelések szerint ezekben a napokban a korábban tavaszias időjárás hirtelen hidegre fordul, sőt, akár még fagyhat is. Emiatt nagy veszélybe kerülhetnek a vetések és a rügyek. Ezért sok helyen szobrot állítottak a fagyosszenteknek, hátha így el tudják kerülni azok haragját.

Topolyán úgy tartották, Pongrác kánikulában subában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szúnyogok, ezért haragosak. Baranya megyében és a Drávaszögben úgy vélik, „Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken sem látsz." Egy berettyóújfalusi rigmus szerint viszont „Szervác, Pongrác, Bonifác megharagszik, fagyot ráz."

Amikor Egerben megfagyott a szőlő, úgy vélték, „a fagyosszentek megszüreteltek". Éppen ezért a várható májusi fagyok miatt az uborka, a paradicsom és a bab palántáit is csak a fagyosszentek után ültették ki a szabadba.

rügyező fák

Szeretnénk a rügyeket így látni, a fagyosszentek látogatása után. Fotó: Shutterstock

Sok helyen úgy tartották, hogy ha a fagyosszentek időszakában hideg van, akkor rossz lesz a termés. Ellenben, ha egy felhő sincs az égen, akkor jó lesz a bortermés. Az Ipoly menti néphit szerint a fagyosszentek után következő Zsófia is hozhatott fagyot.

Reméljük idén jól fognak viselkedni, és semmiképp sem veszélyeztetik faggyal a termést!