Van véleményünk az olimpián kirobbanó öttusa-botránnyal kapcsolatosan.

Az olimpia szellemiségére-, a versenyzőkre- és a lovakra nézve is méltatlanul igazságtalan események vezettek Annika Schleu és Saint Boy vereségéhez.

A szóban forgó botrány alap híreként az MTI tudósítását idézzük:

Kizárták a tokiói olimpiai öttusaverseny további eseményeiről Kim Raisnert, a német válogatott edzőjét, mert ököllel megütötte a lovat, amellyel versenyzője, az addig toronymagasan vezető Annika Schleu pénteken nulla pontot ért el.

A nemzetközi szövetség közleményben tudatta a végrehajtó bizottság döntését, melyet a televíziós felvétel alapján hozott meg.

Schleu a nagyszerűen sikerült vívása után úszásban is tekintélyes előnyt őrzött meg, így egy átlagos lovaglással is könnyed győzelmet arathatott volna, de sehogyan sem bírt lovával. A televíziós közvetítésben látható volt, hogy a belovaglást követően neki se tudott kezdeni a pályának, sírva küszködött azért, hogy egyáltalán rábírja Saint Boyt az elindulásra. Kívülről bíztatta őt Raisner és amikor odafarolt a korláthoz a ló, meg is ütötte, egyúttal hangosan arra biztatta versenyzőjét, hogy pálcázzon erőteljesen. A négylábú viszont csak hátrafelé toporgott, egyáltalán nem akart megindulni, és félő volt, hogy ugratás nélkül ér véget a próbálkozás. Aztán végre megindult Saint Boy, de pár ugrás után ismét ellenszegült, Schleu pedig, aki már-már bizakodni kezdett, kénytelen volt belátni, hogy ebből nem lesz menet, csakhamar ki is csengették. A pont nélküli teljesítménnyel gyakorlatilag kiszállt a versenyből.
Hasonlóan járt ugyanezzel a lóval korábban a mezőny hátsó felében álló, 2017-ben világbajnok orosz Gulnaz Gubajdullina, aki ugyancsak pont nélkül maradt.
Alfons Hörmann német csapatvezető az eset kapcsán sürgős szabályváltoztatást szorgalmazott.
"Úgy kell módosítani, hogy lovas és lova is védve legyen. A lényeg, hogy a ló ne sérüljön, a verseny pedig fair maradjon" – hangoztatta.
Schleu végül 31., Gubajdullina pedig 32. lett a 36 fős mezőnyben.

Mit érdemes tudni az öttusáról és a verseny hátteréről, mielőtt elemeznénk a történteket? – kérdeztük Magyar Dorottyát, lovas újságírót.

"Mielőtt bármilyen elemzésekbe bocsátkoznánk, szögezzük le, hogy az öttusa nem minősül lovassportnak.

Az öttusa összetett sportág, öt szakágból áll: lovaglásból, vívásból, lövészetből, úszásból és futásból – ezek közül a lovaglás csak egy szakág! –Ennek megfelelően nem az FEI, azaz nem a Nemzetközi Lovassport Szövetség szabályozza, vagy felügyeli.

Az öttusa lovaglás szakágához a versenyzők számára mindig a helyi szervezők biztosítanak lovakat.

A tokiói olimpián – a hírek szerint – az öttusához magántulajdonosok lovai közül választottak.  A lovaknak és tulajdonosaiknak az olimpiára történő kiválasztáshoz teljesíteniük kellett egy speciális pályát, amelyen bizonyítaniuk kellett alkalmasságukat.

Az öttusa versenyzői mindig sorsolás után kapják meg a lovaikat, majd a verseny előtt mindössze 20 perc áll a rendelkezésükre ahhoz, hogy megismerkedjenek és kialakíthassanak egy eredményes, együttműködő kapcsolatot. Mindezek után végig kell menni egy komoly pályán, amelyen 120 cm-es akadályok vannak, és amely tartalmaz hármas- és kettes ugrásokat is.

A szabályzat szerint a versenyző csak bizonyos szigorú feltételek megléte esetén kérhet másik lovat. Minden ló összesen két versenyzővel szerepelhet.

Nyilvánvaló, hogy azok a versenyzők, akik az olimpiára kijutnak, mindannyian a világ élvonalában vannak a saját sportjukon belül, tehát jól teljesítenek lovaglásban, vívásban, lövészetben, úszásban és futásban. De épp ebből adódik, hogy egy öttusázó valószínűleg  nem lesz olyan jó lovaglásban, mint egy díjugrató, aki kizárólag erre az egy sportra koncentrál.

És itt következik talán az egyik legfontosabb különbség a díjugratás és az öttusa lovaglás szakága között:

A díjugrató a saját lovával versenyez, míg az öttusázó a számára kisorsolt lóval.

Minden lovas ember tudja, hogy ahogyan a versenyzőnek, úgy a lónak is lehet jó, vagy rossz napja, valamint előfordulhat, hogy egészen egyszerűen a versenyző nem tud megfelelő összhangot kialakítani a számára kisorsolt lóval.

A tokiói olimpiára visszakanyarodva, a világot bejárt és heves érzelmeket kiváltó videón kívül is érdemes megnézni jó pár lovaglást, hogy ne csak egy szerencsétlen eset alapján ítéljük meg a mezőnyt.

A videók alapján megállapítható, hogy az öttusára kiválogatott lovak jól képzett, jó természetű állatok voltak, amelyek próbálták jól megoldani a feladatokat – akár a versenyzők helyett is. A versenyzők értelemszerűen mindent megtesznek a siker érdekében, de egy 120 centiméteres pálya teljesítése komoly tudást, magabiztosságot és megfelelő rutint igényel, amivel az indulók egy része feltehetően nem, vagy nem a kellő mértékben rendelkezett, és akár az is előfordulhatott, hogy a versenyzők egy része "túlélésre játszott", hiszen valószínűleg a másik négy szakágból kerültek ki az erősségeik. Természetes, hogy a versenyzők nem tudnak mind az öt szakágban egyformán jól teljesíteni, mindez azonban jól mutatja, hogy a magasan képzett lovaknak sincsen egyszerű helyzetük ebben a szituációban.

Annika Schleu lovaglása előtt Saint Boy már egy másik versenyző alatt is megállt. A német versenyző és a ló közötti együttműködés a lovas állapotát látva már a bemelegítés alatt sem lehetett zökkenőmentes. Tiszteletre méltó, hogy mindennek ellenére legalább megpróbálta teljesíteni a pályát, ugyanakkor mind a ló, mind a lovas számára fokozottan veszélyes helyzet, ami indokolhatja a jelenleg érvényben lévő szabályok felülvizsgálatát. Szintén kérdéseket vet fel, hogy míg a másik négy tusában kizárólag a sportoló teljesítménye a mérvadó, a lovaglással egy olyan kiszámíthatatlan tényező kerül a játszmába, ami – mint Annika esetében is – egy csapásra eloszlathatja a sportoló éremesélyeit.”

öttusa botrány lovaglás

Az interneten keringő felvételek sok mindenről árulkodnak... – fotó: Stanislav KrasilnikovTASS / Getty Images

Érdemes elolvasni és megfontolni Alfons Hörmann német csapatvezető sorait, aki az eset kapcsán sürgős szabályváltoztatást szorgalmazott, véleményét számos világhírű lovas is támogatja.

Korábban megjelentek már cikkek arról, hogy a lovaglást lehet, hogy ki kellene venni az öttusából, hiszen a lovassportok a ló és a lovas párosáról szólnak és arról a teljesítményről, amit együtt, összehangolt munkával érnek el.

Az öttusában ezzel szemben a ló egy sporteszköz szerepét tölti be, ahogyan a kerékpárosok esetében a bicikli.

Ez a fajta eszközhasználathoz hasonló lovaglás a lovas számára nem tesz lehetővé fair küzdelmet, továbbá veszélyes is lehet – és az állat számára sem jó.

Sajnálattal tapasztaljuk, hogy a radikális állatvédelmi szervezetek Annika Schleu és Saint Boy drámáját is felhasználják a romboló propagandájukhoz, amellyel többek között a lovassportokat igyekeznek demoralizálni.

Reitterrevue.de lovas portál szakkommentátora cikkében így nyilatkozott:

"Ezen az olimpián minden lovas szakában voltak olyan jelenetek és események, amelyek vitát váltottak ki. Akár indokoltak, akár indokolatlanok voltak a szakágat ért vádak, be kell ismernünk, hogy van hová fejlődni és foglalkoznunk kell az építő kritikával. Ma láthattuk, hogy fontos napirendi pontként kell kezelnünk az öttusa kérdését, amely ugyan nem tartozik a Lovas Világszövetség égisze alá, mégis olyan külső hatásokkal befolyásolja a lovassportok megítélését, amelyeket nem engedhetünk meg magunknak. Az öttusa jelenlegi szabályzata értelmében sajnos nem beszélhetünk állatjólétről. És ez a legrosszabb, ami a lovas szakágban előfordulhat."


Háttérinformáció és érdekesség, hogy az ókori görög olimpiákon is volt már öttusa, pentatlon néven. Akkoriban versenyfutásból, gerelyhajításból, ugrásból, diszkoszvetésből és birkózásból állt.

Az öttusa ma ismert változata 1912-ben mutatkozhatott be az olimpián. Ekkor a lövészet, úszás, vívás, lovaglás és futás számokból állt. Az öttusa utóbbi, modern kori valójában egy fontos feladatot végrehajtó katona útját szimbolizálja, aki az ellenség támadása közepette először lovon menekül, azután karddal, pisztollyal védekezik, majd át kell úsznia egy folyón, hogy elérje szövetségeseit, végül futásnak ered, hogy küldetését beteljesíthesse.

Érdekel minket olvasóink véleménye is a témában! Küldje el nekünk a szerkesztoseg@agroinform.hu címre, vagy írja meg kommentben a cikk alatt!