A DualDur módszert a Lyme Diagnostics Kft. tudományos igazgatója, Bózsik Béla Pál fejlesztette ki, a kutatások 1984-ben kezdődtek és most zárult a projekt. A klinikai vizsgálat Európa legnagyobb Lyme-diagnosztikai kutatása volt, a vizsgálatokat hat ország nyolc vizsgáló helyén folytatták le. Az Európai Bizottság a projektet 1,1 milliárd forinttal támogatta – írja a Világgazdaság.

Az Európai Parlament ezt a kutatást minta projektként választotta ki - mondta a tesztről Bózsik András Pál. A DualDur-teszt mintegy 1900 kórokozót tud kimutatni, így elmondható, hogy a jelenleg használt szerológiai tesztekhez képest 60 százalékkal növelték a teszt-szenzitivitást.

Mivel lettünk gazdagabbak?

A mintavétel után a szoftver egyrészt kimutatja a vérben található kórokozókat, majd megbecsüli a kórokozó szervezetre gyakorolt hatását statisztikai elemzések alapján. Az elemzés során a mesterséges intelligenciát is bevetik.

Ennek a módszernek a szerepe abban nyilvánul meg, hogy segítségével csökkenthető a beteg antibiotikus terhelése.

"A projekt lezárultával piacra léphet egy új technológia, ami sok ezer ember életét teszi könnyebbé" – mondta Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője.

kullancs

Korábban felismerhető a Lyme-kór az új eljárásának köszönhetően – Fotó: pixabay

Minden második kullancs fertőzött

A Lyme-kór évente Magyarországon körülbelül 10 ezer embert érint, minden második kullancs fertőzött. Ha hosszabb ideig kezeletlen marad a betegség, mert nem ismerik fel az elején, a későbbiekben szívizomgyulladás, szívritmuszavar, ideggyulladás, vagy akár bénulás is kialakulhat.

Az új módszer lényege, hogy korán fel lehet ismerni segítségével a betegséget, mert az új módszer a baktériumok kimutatásán alapul, nem pedig az immunválaszon, amely sok betegben későn vagy egyáltalán nem is fordul elő.